با شروع بازار در همان دقایق ابتدایی با رنج منفی و فشار شدید در اکثریت نمادها عرضه مواجه شدیم...

امروز بازار در ابتدا با حجم تقاضای بسیار بالا در نمادهای خودرویی در پیش گشایش مواجه بود اما با شروع بازار در همان دقایق ابتدایی با رنج منفی و فشار شدید در اکثریت نمادها عرضه مواجه شدیم. به طوری که صف های خرید سنگین عرضه شدند و اکثرا تا صف فروش و یا منفی‌های سنگین پیش رفتند. بازار یکپارچه قرمز بود و رفته رفته به تعداد منفی ها صف های فروش افزوده میشد. به طوری که در پایان بازار در هر گروه تنها یک یا دو نماد مثبت باقی مانده بود. هرچند حقوقی ها و صندوق توسعه و تثبیت اقدام به خرید و حمایت از بازار نمودند اما عملکرد آنها خیلی تاثیرگذار نبود و بازار تا انتهای ساعت معاملات منفی و پرعرضه باقی ماند. در پایان بازار 88 درصد نمادها منفی و 504 نماد صف فروش و 69 نماد صف خرید بودند.

در معاملات امروز بازار بورس، شاخص کل کاملا تغییر جهت داد و به شدت ریخت و در مجموع 95046 واحد معادل 3.75درصد سقوط کرد و یکی از شدیدترین افت های خود را رقم زد و به سطح دو میلیون و 440 هزار واحدی برگشت و به این صورت کانال 2.5 میلیون واحدی را از دست داد. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 30070 واحد معادل 3.45 درصد تا سطح 840 هزار واحدی عقب نشینی کرد. سه نماد فولاد، فملی و فارس امروز بیشترین تاثیر را بر افت شاخص کل داشتند و سه نماد خساپا، پی پاد و خودرو امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز کمتر از روز گذشته و برابر مبلغ 21240 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو ، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بوده است. حقیقی ها امروز مجموعا 4716  میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. پول خارج شده بیشتر از سه بانک، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بوده است. بیشترین پول وارد شده به گروه ساخت محصولات فلزی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد فرود و بیشترین پول خارج شده از نماد وبملت بوده است. علاوه بر این امروز شاهد خروج پول از صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم امروز

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر این که واشنگتن به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران است، واکنش نشان داد. اولیانوف نوشت مشاور امنیت ملی آمریکا سخنرانی کلیدی درباره خاورمیانه ارائه کرد. بخش مربوط به ایران آن گیج‌کننده است. مشخص نیست چه پیامی می‌خواست بفرستد. اما نشانه مثبت این است که گزینه دیپلماتیک، به قضاوت گفته‌های خودش، همچنان روی میز است.

حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور: لایحه دوفوریتی تشکیل وزارت بازرگانی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود. در حال حاضر وزارت بازرگانی وزارت صمت است و فرصت ندارد به مسائل دیگر برسد. می‌خواهیم سفره مردم را سامان دهیم و اینطور نیست که برای تشکیل وزارت خاص برای این کار، طی ۱۰ یا ۲۰ روز به جمع‌بندی رسیده باشیم.

بر اساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری، قیمت نهایی یک کیلوگرم گندم ۱۵ هزار تومان مصوب شد.

قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان این که برای اختصاص سهام عدالت به جاماندگان ابتدا باید تامین اعتبار سهام ارزنده وجود داشته باشد گفت معاونت حقوقی ریاست جمهوری با تخصیص سهام شرکت های مس، فولاد و پتروشیمی خلیج فارس مخالف کرده است. این سهام جزو سهم ۲۰ درصدی دولت است و امکان واگذاری سهام این شرکت ها وجود ندارد.

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی: مصرف بنزین در متوسط ۴۵ روز ابتدای سال به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسید که تقریباً ۱۲.۷ درصد نسبت به دوره مشابه از سال قبل افزایش مصرف داشتیم.

در جلسه شورای رقابت بعد از تعللی چند هفته ای دستورالعمل قیمت خودروهای مونتاژی به تصویب اعضا رسید.  قرار است این دستورالعمل توسط وزارت صنعت و سازمان حمایت اجرایی شود اما شنیده ها حکایت از‌آن دارد که در قیمت گذاری این خودروها رقابت پذیری صورت نگرفته و قالبا قیمت گذاری ها مشکل دارد به همین دلیل باید روند اصلاح قیمت ها از سوی شرکتهای خودروساز اجرایی شود.

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان کشور: ارزش مالکانه دارایی شرکت‌ها و هلدینگ صندوق بر اساس ارزش روز و در یک مدل و نظام علمی تعیین تکلیف شده است و به مرور تقدیم بازنشستگان خواهد شد.از بین یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عضو صندوق ذخیره فرهنگیان در گام اول، ۸۷۰ هزار نفر از بازنشستگان از سهام مالکانه دارایی‌های کل صندوق، بهره‌مند خواهند شد.

سخنگوی شورای رقابت گفت قیمت محاسباتی خودروهای مونتاژی که توسط سازمان حمایت تنظیم شده بود در کارگروه خودروی شورای رقابت بررسی شد. در نهایت قیمت خودروهای مونتاژی در صحن امروز شورای رقابت تصویب شد.

ولی‌الله جعفری، مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: روند عرضه شرکت‌های جدید در بازار سهام متوقف نشده و همچنان ادامه دارد اما دلیل طولانی شدن این موضوع اغلب به خود شرکت‌ها طی پروسه عرضه مرتبط می‌شود.

عظیم ثابت پیشکسوت بازار سرمایه دبیر جدید کانون کارگزاران شد.


1402/02/17 14:17
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)