امروز دومین ریزش تاریخی بورس رقم خورد و شاخص بیش از 125 هزار واحد کاهش داشت...

بازارسرمایه برای دومین روز متوالی روند منفی سنگینی را تجربه کرد. بازار با عرضه های وحشتناک کار خود را آغاز نمود و در تمام گروه ها شاهد صف فروش های سنگین بودیم و هر چه به پایان بازار نزدیک میشدیم اوضاع بدتر میشد و صف ها قفل و سنگین تر میشد.

در نتیجه معاملات اسفناک امروز دومین ریزش تاریخی بورس رقم خورد و شاخص بیش از 125 هزار واحد کاهش داشت. بر اساس قانون بعد از صعود یا نزول 5 درصدی سازمان بورس مجاز است دستور تعطیل و یا توقف تمام یا بخشی از معاملات هر یک از بورس ها یا بازارهای خارج از بورس را حداکثر به مدت سه روز کاری صادر نماید. به عقیده برخی از کارشناسان توقف معاملات تبعات منفی دارد و با بسته شدن بورس حال آن بهبود نخواهد یافت. در پایان بازار ارزش پشت صف های فروش امروز به 14.2 همت رسید. این عدد بیشترین مقدار در تاریخ بازار سرمایه ایران است. حتی نسبت به بهار 1400 که دامنه ها نامتقارن 2-3 درصد اعمال شد. مشاهده می شود که بیشترین مقدار صف خریدها به مراتب کمتر است.  در پایان بازار 92 درصد نمادها در محدوده منفی بودند و 585 نماد صف فروش و 47 نماد صف خرید بودند.

در معاملات امروز، شاخص کل در ادامه سقوط روز گذشته یکی از شدیدترین ریزش های تاریخ بورس را رقم زد و با افتی معادل 125761 واحد معادل 5.15 درصد تا سطح دو میلیون و 314 هزار واحدی سقوط کرد. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 37011 واحد معادل 4.4 درصد افت تا سطح 803  هزار واحدی ریخت. سه نماد فولاد، فملی و فارس امروز بیشترین تاثیر را بر سقوط شاخص کل داشتند و سه نماد خساپا، پی پاد و وبملت امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز نسبت به دو روز گذشته با کاهشی 50 درصدی مواجه شد و برابر مبلغ 11960 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو ، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بوده است. حقیقی ها امروز مبلغی تقریبا برابر روز گذشته و برابر با 4391 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. پول خارج شده بیشتر از سه گروه فلزات اساسی، بانک و محصولات شیمیایی بوده است. بیشترین پول وارد شده به گروه ساخت دستگاه های ارتباطی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد تاصیکو و بیشترین پول خارج شده از نماد وبملت بوده است. علاوه بر این امروز شاهد ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم امروز

سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا برای دیدار و گفتگو با رهبران عربستان سعودی و همچنین مقامات امارات و هند به ریاض سفر کرده است. از جمله موضوعات مورد بحث بین کشورها، گفتگو در مورد زمینه‌های جدید همکاری بین هند،‌ آمریکا و عربستان، درگیری‌ها در یمن و عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل عنوان شده است. انتظار می‌رود آقای سالیوان در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار و گفتگو کند. در همین حال اسرائیل ابراز امیدواری کرده که در تلاش برای عادی سازی روابط با عربستان در جریان سفر جیک سالیوان به عربستان پیشرفتی حاصل شود.

رئیس اتاق مشترک عمان و ایران: بخش تبادلات بازرگانی بین ایران و عمان دارای سختی‌ها و چالش‌های زیادی بوده که بخشی مربوط به حساب‌های بانکی است؛ البته بخشی از این مشکلات حل شده و توافق شده تا بخش دیگر از مشکلات این حوزه نیز حل شود.

معاون اول رییس جمهور در دیدار «قیس بن محمد الیوسف» وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان:  تهران برای ایجاد تحول در مناسبات تجاری خود با مسقط و ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی فیمابین آمادگی کامل دارد. وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان: در این سفر از پیشرفت‌ها و دستاوردهای صنعتی ایران شگفت زده شده‌ایم. خواستار انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور هستيم. امیدوارم با سفر پادشاه عمان به ایران که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد، فصل جدیدی از روابط و مناسبات تجاری میان دو کشور گشوده شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نصب دوربین‌های آژانس در برخی سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: سیاست جدی ما حل‌وفصل مشکلات و سوءتفاهم‌ها با آژانس است. سیاست این است اجازه ندهیم موضوعات مرتبط با فعالیت هسته‌ای ایران تبدیل به مانع در روند همکاری‌های ایران با آژانس شود.

رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت با اشاره به گسترش برنامه‌ریزی کشورها برای کاهش و حذف تبادلات دلاری از چرخه معاملات‌‌شان، به بانک مرکزی مأموریت داد با همکاری دستگاه‌های مرتبط، زمینه‌های انجام معاملات تجاری بر اساس واحد پولی ایران و کشورهای هدف را فراهم کند

مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم سالانه کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کل کشور بر اساس سال پایه ۱۴۰۰ در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ به عدد ۴۵.۸ درصد رسید.

کاشف، مجری طرح کالابرگ الکترونیک: با واریز یارانه خردادماه به حساب سرپرستان خانوار، امکان خرید اعتباری ماه بعد نیز برای یارانه بگیران فراهم شد. چنانچه سرپرستان خانوار در ماه گذشته از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکرده باشند، رقم کامل یارانه برایشان قابل برداشت است. سرپرستان خانوار از طریق اپلیکیشن «شما» می توانند ریز تراکنش‌های خرید خود از طریق کالابرگ را مشاهده‌ کنند.

 

اسماعیل شجاعی، سخنگوی شورای رقابت گفت یک سری خودروهای مونتاژی اعلام نشد که احتمالا سه شنبه هفته آینده مشخص خواهد شد. احتمال تغییر دوباره قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی در آینده وجود دارد. راه حل رقابتی شدن بازار فقط واردات خودروی صفر است. مردم چه گناهی کردند که خودروی دست دوم کشورهای همسایه را باید سوار شوند. این به غیرت ایرانی بر نمی‌خورد که خودروی دست دوم وارد کشور شود.

ابوترابی نماینده نجف آباد اصفهان در مورد تکذیب خبر واگذاری خودرو به نمایندگان توسط هیات رییسه و هیات نظارت بر نمایندگان، گفت: اسامی نمایندگانی که خودرو دریافت کرده اند دست خود هیات رئیسه و هیات نظارت است. اینکه هیات رییسه رد کرد درست نیست چراکه این خودرو که رانت است به نمایندگان داده شده است.

دولت قیمت پیشنهادی دامداران مبنی بر اینکه قیمت شیرخام ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شود را نپذیرفت و با اتحادیه دامداران روی کیلویی ۱۵ هزار تومان به توافق رسید؛ در صورتی که ستاد تنظیم بازار با قیمت ۱۵ هزار تومان برای شیرخام موافقت و آن را ابلاغ کند، قیمت شیرخام نسبت به سال گذشته با افزایش ۲۵ درصدی همراه خواهد شد؛ از این رو باید منتظر افزایش قیمت لبنیات بالاتر از این نرخ باشیم.

دستورالعمل کارمزد تراکنش‌های خرید کارتی توسط بانک مرکزی ابلاغ شد. بر این اساس، دارندگان دستگاه‌های کارتخوان از این پس براساس جزئیات اعلام شده کارمزد پرداخت خواهند کرد. بر اساس شیوه‌نامه جدید نظام کارمزد که با هدف برقراری تعادل و تناسب میان خدمات دریافت شده و تقبل هزینه‌های گسترش و پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی تنظیم شده، دارندگان دستگاه‌های کارتخوان به ازای هر تراکنش خرید از ۱۲۰۰ ریال تا حداکثر سقف تعیین شده بسته به مبلغ تراکنش، کارمزد پرداخت می‌کنند. همچنین تاکید می گردد بر اساس دستور العمل جدید، کارمزد قابل اخذ از دارنده کارت صفر است.

پذیرش شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس (سهامی خاص) در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ در جلسه هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار تهران مطرح و هیئت پذیرش کلیات پروژه شرکت مذکور را تأیید نمود. آینده نزدیک و پس از طی فرایند قانونی و مقرراتی و صدور مجوز پذیره‌نویسی از سوی سازمان بورس، شاهد پذیره‌نویسی این «شرکت پروژه» در بازار سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بورس تهران خواهیم بود.

در ثبت سفارش فرودح هم به هر کد حدود ۷۴۶۵ سهم رسید.


1402/02/18 14:24
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)