بازار امروز شروع متفاوتی نسبت به روزهای گذشته داشت...

بازار امروز شروع متفاوتی نسبت به روزهای گذشته داشت. با خبر افزایش سودسازی شتران از ابتدای بازار شاهد رشد تقاضا در این نماد و پس از آن سایر نمادهای دیگر گروه پالایش بودیم. به دنبال آن با گذشت زمان کم کم تقاضا روی نمادهای بزرگ بازار بیشتر شد و خبری از صف فروش های سنگین روزهای گذشته نبود. با بهتر شدن اوضاع نمادهای بزرگ، صف فروش سهم های کوچکتر هم جمع آوری شد و بسیاری از نمادها تا صف خرید هم پیش رفتند. درصد رشد شاخص ها نشان میدهد که اوضاع نمادها بزرگ بازار بهتر از نمادهای کوچکتر است.

در پایان بازار 80 درصد نمادها مثبت و 294 نماد صف خرید و 54 نماد صف فروش بودند.

در معاملات امروز، شاخص کل تغییر جهت داد و 71880 واحد معادل 3.25 درصد رشد کرد و تا سطح دو میلیون و 285 هزار واحدی فراتر رفت. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 13753 واحد معادل 1.87 درصد صعود تا سطح 748 هزار واحدی صعود نمود. سه نماد فولاد، فملی و فارس امروز بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشتند و سه نماد خزامیا، خودرو و خساپا امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز نسبت به روز گذشته صعودی و تقریبا برابر مبلغ 17488 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو ، بانک و محصولات شیمیایی بوده است. حقیقی ها امروز مبلغی در حدود دو هزار میلیارد تومان پول وارد بازار کردند. پول وارد شده بیشتر در سه گروه فراورده های نفتی، کانی های غیرفلزی و فلزات اساسی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد شبندر و بیشترین پول خارج شده از نماد خساپا بوده است. علاوه بر این امروز شاهد خروج پول از صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم امروز

امیرعبداللهیان: بعد از مدت‌ها، بورل برای اولین بار از همکاری‌های ایران و آژانس ابراز رضایت کرد و گفت روند، روند بسیار خوبی است.

وزیر اقتصاد ایران در دیدار با  وزیر مالیه عربستان: توسعه روابط نه فقط برای ایران و عربستان بلکه برای کل کشورهای منطقه حائز اهمیت است. تسهیل پیوندهای اقتصادی وظیفه دولت‌هاست. این روابط دوجانبه نه تنها از منظر اقتصادی بلکه در حوزه‌های سیاسی و امنیتی دارای اهمیت فراوانی است. در سطح دولتی، ایران و عربستان هیچ توافق پایه‌ای در حوزه سرمایه‌گذاری، گمرکی و تجاری را نهایی نکرده‌اند.  لازم است در این ارتباط تفاهم‌نامه‌های سه گانه‌ای بین طرفین تدوین و امضا شود.

«مالکی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: در آینده‌ای نزدیک شاهد افتتاح سفارتخانه‌ها در ایران و مصر خواهیم بود و بعد از این اقدام نیز دیداری بین رئیس‌جمهور و السیسی رئیس‌جمهور مصر تدارک دیده خواهد شد.

رئیس مجلس در همایش  «حکمرانی نوین در صندوق‌ توسعه ملی»: باید تکلیف مان را مشخص کنیم که به دنبال جذب نقدینگی هستیم یا خلق نقدینگی. خیلی از اوقات می گوییم سیاست ما جذب نقدینگی است ولی در عمل تولید نقدینگی می کنیم.

وزارت صمت: اطلاعات همۀ خریداران خودرو از سامانۀ یکپارچه برای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می‌گیرد.

با حکم سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمدرو) که طبق سنوات اخیر در سمت معاون وزیر صمت نیز بوده، تغییر کرده و امیر خرمی‌شاد جایگزین وجیه‌الله جعفری شده است.

رئیس صندوق توسعه ملی: جداسازی بودجه نفتی از بودجه عمومی کشور تقریبا تبدیل به آرزو شده است. همه عواید فروش نفت و فراورده های نفتی باید به صندوق توسعه ملی واریز شود و سپس صندوق با سرمایه گذاری منابع حاصل از نفت و فراورده های نفتی، سود آن را به اقتصاد برگرداند. نفت باید به عنوان سرمایه تلقی شود، نگاه رهبری نیز به نفت، دقیقا همین نگاه دقیق و کارشناسانه است. دقت شود که نفت ثروت نیست بلکه سرمایه کشور است.

با تصویب کمیته پایش ریسک بازار سرمایه سازمان بورس، دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران اصلاح شد. مطابق این مصوبه، ضریب تعدیل اوراق بهادار مندرج در حساب تضمین مشتریان اعتباری در مورد سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و بازار اول و دوم فرابورس ایران " ۶۰ درصد قیمت پایانی" تعیین شده است. ضریب مصوب از تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه در سامانه‌های نظارتی اعمال خواهد شد.

مهدی غضنفری؛ رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ؛ وقتی می‌گوئیم که ۱۰ میلیارد دلار موجودی داریم، منظور این نیست که دارایی صندوق ۱۰ میلیارد دلار است، پرتقوی صندوق در حال حاضر ۱۵۰ میلیارد دلار است که به صورتی در اختیار گروه‌های مختلف قرار گرفته و به دنبال بازگشت این منابع هستیم. مطالبات صندوق از دولت ۱۰۰ میلیارد دلار و از بخش خصوصی نیز ۴۰ میلیارد دلار است که سررسید حدود ۷ میلیارد دلار آن فرارسیده است.

در جلسه شورای عالی مسکن مطرح شد؛ تأکید رئیس جمهور بر تسریع در ساماندهی بنگاه‌های مشاورین املاک/ بانکها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند. رئیس جمهور با انتقاد از تبعیض در تسهیلات‌دهی برخی بانک‌ها تأکید کرد: سازمان‌ها و نهادها موظفند بدون هرگونه اعمال تبعیض میان مردم، امکانات خود را در جهت نفع عمومی بکار بگیرند.

روز گذشته هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دو مصوبه مهم برای حمایت از بازار سرمایه را تصویب کرد:

۱. واریز ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه برای خرید سهام

۲. افزایش زمان اصلاح پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت از سه ماه به پنج ماه: طبق این مصوبه "صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت" به جای سه ماه، پنج ماه مهلت دارند که میزان سهام موجود در پرتفوی خود را از ۱۵ به ۱۰ درصد برسانند.


1402/02/24 14:42
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)