پس از چندین روز هیجان میتوان گفت امروز بالاخره بازار به تعادل رسید...

بازار امروز متعادل و نوسانی بود. پس از چندین روز هیجان میتوان گفت امروز بالاخره بازار به تعادل رسید. گروه خودرو امروز اوضاع جالبی نداشت و بیشتر در محدوده منفی معامله میشدند. فلزات اساسی و شیمیایی ها متعادل بودند. گروه بانکی در میانه های بازار با موجی از تقاضا مواجه شدند و رنج مثبت شدند اما به صف خرید نرسیدند. به طور کلی میتوان گفت در همه گروه ها نمادهای مثبت و منفی وجود داشت.

در پایان بازار 54 درصد نمادها مثبت و 119 نماد صف خرید و 85 نماد صف فروش بودند.

در معاملات امروز، شاخص کل پس از یه حرکت نوسانی 15471 واحد معادل 0.68 درصد رشد کرد و تا سطح دو میلیون و 301 هزار واحدی بالا رفت. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 3836 واحد معادل 0.51 درصد صعود تا سطح 752 هزار واحدی صعود نمود. سه نماد وامید، میدکو و شتران امروز بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشتند و سه نماد ثبهساز، خساپا و شتران امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز نسبت به روز گذشته کاهشی و تقریبا برابر مبلغ 14300 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو ، انبوه سازی و فلزات اساسی بوده است. حقیقی ها امروز مبلغی در حدود 400 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. پول خارج شده بیشتر از سه گروه خودرو ، بانک و فراورده های نفتی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد ثبهساز و بیشترین پول خارج شده از نماد خساپا بوده است. علاوه بر این امروز شاهد ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم روز

پادشاه عمان با پیشنهاد جدید اروپا و امریکا پیرامون توافق موقت با ایران فردا دوشنبه ٢۵ اردیبهشت وارد تهران خواهد شد. طبق گفته مک وارن مشاور امریکا در خاورمیانه ، طارق حامل پیام مهم امریکاست.

با ابلاغ وزیر نفت؛ «گواهی سپرده گاز طبیعی» در بورس انرژی کلید می‌خورد. شیوه‌نامه جذب سرمایه‌گذار به‌منظور افزایش پایداری تأمین گاز طبیعی با اولویت مشترکان عمده و نیروگاه‌ها ابلاغ شد. هدف این شیوه‌نامه به‌منظور ایجاد توازن در شبکه تولید و مصرف گاز طبیعی و افزایش پایداری و امنیت عرضه گاز طبیعی در کشور به‌ویژه در دوره‌های اوج مصرف از طریق افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی و گاز مایع است.

رییس بنیاد مسکن: پیگیری‌های انجام‌شده از سوی وزیر اقتصاد، در شورای پول و اعتبار افزایش تسهیلات مسکن شهری به تصویب رسیده است. بر این اساس سقف وام مسکن شهری در همه شهرهای کشور ۵۵۰ میلیون تومان شده است. بازپرداخت این وام به صورت پلکانی است و اقساط این وام نیز به شکلی است که نباید بیشتر از ۴۰ درصد از حداقل حقوق قانون کار باشد.

وزیر نیرو:رکورد افزایش ظرفیت نیروگاهی از نیمه سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ شکست و ۷ هزار و ۵۴ مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار بهره برداری شد. ساعت کاری ادارات از خرداد ۶ صبح تا یک بعدازظهر خواهد بود و یک ساعت قبل از پایان وقت اداری بر اساس مصوبه دولت در مناطق غیرگرمسیر باید سیستم های سرمایشی خاموش شود‌ و در مناطق گرمسیر نیز همزمان با ساعت تعطیلی باید خاموش شوند‌.

مدیرکل صنایع خودرو وزارت صمت: برنامه تولید سال جاری بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه است و تاکنون ثبت سفارش ۱۰۰‌ هزار دستگاه خودرو برای واردات انجام‌شده است.

سخنگوی شورای رقابت: توافقی بین شورای رقابت و مونتاژکاران مبنی بر اینکه مونتاژکاران می توانند با قیمت سال گذشته محصولات خود را عرضه کنند، صورت نگرفته است. موضوع مطرح شده از سوی یکی از مدیران عامل خودروسازی‌ها در واقع برداشتی است که از دستورالعمل تنظیم بازار خودروی  سواری شورای رقابت شده است.

با تفاهم صورت گرفته در جلسه خودروسازان خصوصی و شورای رقابت و براساس ویرایش نهایی دستورالعمل قیمت‌گذاری شورا، خودروسازان بخش خصوصی تا زمان انجام محاسبات جدید به مدت یک سال می‌توانند با قیمت بهمن ماه ۱۴۰۱ نسبت به فروش محصولات خود اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا: شرکت‌ها بدون ضامن و مبتنی بر رتبه‌بندی اعتباری، از بورس تامین مالی کنند. سارنج گفت: تا قبل از شکل‌گیری صنعت رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌ها جهت انتشار اوراق خود باید به دنبال رکن ضامن در فرایند تامین مالی خود بودند. رکن ضامن علاوه بر اینکه هزینه‌های تامین مالی را افزایش می‌دهد مدت زمان تامین مالی را نیز احتمالا طولانی‌تر خواهد کرد.

امروز در تالار خودرو هر دستگاه کارا تک کابین متعلق به بهمن موتور با قیمت میانگین ۴۸۳.۲ میلیون تومان و هر دستگاه کارا دو کابین با قیمت میانگین ۵۰۰.۷ میلیون تومان به فروش رسید. در برابر تقاضای ۲۵۰ دستگاه کارا تک کابین، ۹۸۸ دستگاه تقاضا شکل گرفت که در پایان همه میزان عرضه معامله شد. همچنین در برابر تقاضای ۲۵۰ دستگاه کارا دو کابین، ۷۷۹ دستگاه تقاضا شکل گرفت که در پایان همه میزان عرضه معامله شد. کارا تک کابین و دو کابین (سفید رنگ) در روز ۲۵ تیر ۱۴۰۲ تحویل مشتریان خواهد شد.


1402/02/25 14:48
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)