در این گزارش خلاصه نکات مجمع سیمان خوزستان و مهمترین بحث های مطرح شده در مجمع عنوان شده است. به نظر می رسد مهمترین موضوع مطرح شده در این مجمع که قابل تعمیم به دیگر شرکت های سیمانی نیز می باشد بحث کلینکر فاکتور بالای سیمانی ها می باشد که باید...

1- 80 درصد از پروژه افزایش ذخایر مخازن نگهداری مازوت (به مقدار 6 میلیون مترمکعب) برای تامین گاز مورد نیاز شرکت در کل سال تکمیل شده است و برای سال 1402 انتظار می رود به بهره‌برداری برسد. هیئت مدیره معتقد است که با بهره‌برداری از این طرح دیگر مشکلی از نظر تامین گاز نخواهد داشت و تاکید شد که این طرح با جدیت پیگیری خواهد شد.

2- طبق ماده 132 قانون مالیات های مستقیم خط 2 سیمان خوزستان مشمول 10 سال معافیت مالیاتی تا سال 1398 شده و دیگر شرکت دارای ریسک عدم پرداخت مالیات نمی باشد. شرکت در حال تلاش برای دریافت معافیت مالیاتی دیگری برای خط 2 خود تا سال 1408 می باشد.

ماده 132 ق. م . م :  درآمد ابرازی ناشی از فعالیت­‌های ‌تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از تاریخ اجرای این ماده از طرف‌ وزارتخانه‌های ذیربط برای آنها پروانه بهره‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستان­ها، هتلها و مراکز اقامتی گردشگری اشخاص یادشده که از تاریخ مذکور از طرف مراجع قانونی ذی­ربط برای آنها پروانه بهره‌برداری یا مجوز صادر می‌شود، از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت ده‌ سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد.

3- مهمترین بحث مطرح شده در مجمع کلینکر فاکتور بالای شرکت (و به طور کلی صنعت سیمان کشور بود)
عامل کلینکر سیمان به درصد کلینکر در سیمان اشاره دارد که محصول میانی در تولید سیمان است. کلینکر با گرمای بالا و بدون ذوب کردن ، شامل سنگ آهک و مواد خام دیگر مانند خاک رس ، شیل و ماده معدنی آهن تولید می شود. کلینکر به صورت گلوله ها یا دانه هایی به قطر 3 تا 25 میلی‌متر ظاهر می شود. در فرآیند تولید سیمان، کلینکر به پودر ریزده شده و با سایر موادی مانند گچ ، مخلوط می شود تا محصول نهایی سیمان تولید شود.

کاهش فاکتور کلینکر یک راهبرد برای کاهش تأثیرات زیست محیطی تولید سیمان، به ویژه گازهای CO2 آن است. یکی از راه های دستیابی به این موضوع استفاده از مواد سیمانی فرعی (SCMs) مانند خاکستر بادی (fly ash) ، شن و ماسه ، و خاک رس نیمه پخته است که برای جایگزینی قسمتی از کلینکر در سیمان استفاده می شوند. با کاهش نسبت کلینکر به سیمان (که این نسبت به عنوان کلینکر فاکتور شناخته می شود) ، تولید کنندگان می توانند مصرف CO2 را تا 40٪ ، مصرف برق را تا 30٪ و مصرف سوخت را تا 40٪ کاهش دهند.

به عنوان مثال، LC3 (سیمان سنگ آهک خاک رس نیمه پخته) نوعی سیمان با عامل کلینکر فقط 50٪ است که ترکیبات باقی‌مانده آن 30٪ خاک رس نیمه پخته (متاکائولینیت) ، 15٪ سنگ آهک و 5٪ گچ است. با استفاده از سیمان های کم-کلینکر ، صنعت سیمان نه تنها می تواند انرژی را صرفه جویی کند و مصرف مواد خام را کاهش دهد بلکه می تواند از محصولات ضایعاتی استفاده کند که در غیر این صورت برای محیط زیست مضر هستند.

لازم به ذکر است که کلینکر فاکتور سیمان خوزستان در حوالی 90 تا 95 درصد بود و میانگین ایران حدود 90 درصد می باشد درحالیکه میانگین این رقم در جهان حدود 65 درصد می باشد. در مجمع بیان شده که شرکت هایی نظیر سیمان ساوه توانایی مناسبی برای تولید سیمان با کلینکر فاکتور پایین‌تر (تحت عنوان سیمان آمیخته) دارند. کلینکر فاکتور شرکت سیمان ساوه در حوالی 60 درصد قرار دارد و کیفیت مناسبی حتی در سطح بین المللی داراست.

مدیرعامل سیمان خوزستان، دکتر صابر ایگدر، خاطر نشان کردند که حتما بحث کاهش کلینکر فاکتور توسط شرکت پیگیری خواهد شد.

4- در مجمع سال پیش اشاره شده بود که مقصد سیمان صادراتی این شرکت به ترتیب: 1-کویت 2-قطر  و مقصد کلینکر صادراتی نیز به ترتیب 1-عراق 2-کویت 3-جنوب شرقی آسیا می باشند اما در این مجمع مقصد صادراتی سیمان تنها کویت و مقصد صادراتی کلینکر، فقط عراق عنوان شد. همچنین لازم به ذکر است که شرکت سیمان های خود را از بندر امام با استفاده از کشتی های فله بر ارسال می نماید.

5- هزینه حمل سیمان حدود 285 هزار تومان (با احتساب عوارض) و هزینه حمل کلینکر حدود 185 هزار تومان به ازای هر تن می باشد.

6- انتظار نمی رود شرکت توقفی به دلیل قطعی برق در تابستان تجربه نماید و صرفا بحث کنترل حداکثر توان مصرفی واحد های تولید مطرح است که شرکت معتقد است می تواند این موضوع را مدیریت نماید ضمن اینکه سخوز تعمیرات خود را نیز برای تابستان قرار داده تا در صورت هر گونه توقفی در تولید بتواند از فرصت استفاده نماید.

7- درخصوص عملکرد سیمان ارض الاماره (زیر مجموعه سخوز) در مجمع عنوان شد که انتظار نمی رود تولیدات شرکت تغییرات قابل توجهی نسبت به سال قبل تجربه نماید. (حوالی 480 هزار تن سیمان پاکتی)

8- در نهایت تقسیم حدود 95 درصد از سود سال مالی 1401 معادل 683 تومان به ازای هر سهم تصویب گردید.

 

1402/03/03 10:28
رایگان
رضا فخرحسینی رضا فخرحسینی
(تحلیلگر )