بازار در آخرین روز هفته معاملات کم حجم و کم رمقی را پشت سر گذاشت...

بازار در آخرین روز هفته معاملات کم حجم و کم رمقی را پشت سر گذاشت. بازار همچنان گروگان ابهام و بی اعتمادی است و جریان پول هم تماشاچی بازار است و فعلا علی رغم افت قیمت ها و جذابیت آنها نتوانسته به بازار اعتماد کند. ارزش معاملات هم روند خوبی نداشت و امروز هم به واسطه آخرین روز معاملاتی هفته، هم تجربه تلخ  قبل حاضر به وزن دادن به خبر ابطال مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی ها طی روز گذشته نشد و جو بازار این هفته نیز بی رمق تمام شد.

در پایان بازار 61 درصد نمادها منفی و 72 نماد صف خرید و 49 نماد صف فروش بودند.

در معاملات امروز، شاخص کل با یک حرکت نوسانی تقریبا تغییری نکرد و تنها 886 واحد معادل 0.04 درصد کاهش یافت و تا سطح دو میلیون و 36 هزار واحدی کاهش یافت. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 388 واحد رشد معادل 0.05 درصد در همان سطح 713 هزار واحدی باقی ماند. سه نماد فارس ، فملی و فخوز امروز بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشتند و سه نماد شهر، خگستر و خودرو امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز پایین تر از روز گذشته و برابر مبلغ 3990 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بوده است. حقیقی ها امروز مبلغی در حدود 97 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. پول خارج شده بیشتر از سه گروه خودرو، بانک و کانی های غیرفلزی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد نیان و بیشترین پول خارج شده از نماد وبملت بوده است. علاوه بر این امروز شاهد ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم امروز

امیرعبداللهیان درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت که «از طریق قطر و عمان ماه‌هاست پیام‌هایی بین ما و آمریکا ردوبدل می‌شود؛ تبادل زندانیان یک موضوع انسانی است و در این رابطه هیچ پیش‌شرطی در نظر نمی‌گیریم و به طرف‌های واسطه اعلام کرده‌ایم که تبادل را در چارچوب مورد توافق انجام می‌دهیم.»

وزرای امور خارجه ایران و عمان در گفت‌وگوی تلفنی، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و پیگیری‌های صورت گرفته برای اجرایی شدن توافقات فی مابین را مورد بررسی و رایزنی قرار دادند

به گزارش «نود اقتصادی» براساس آمارهای جهانی، ایران با تولید ۶۴/۴ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۲۲، به جمع ۷ تولیدکننده برتر سیمان در جهان راه یافته است. طبق این گزارش، چین با تولید ۲/۱ میلیون تن سیمان در رتبه اول قرار گرفته، هند با ۳۷۰ میلیون تن دوم و ویتنام با ۱۲۰ میلیون تن سوم است. همچنین آمریکا با ۹۵، ترکیه با ۸۵ و برزیل با ۶۵ میلیون تن تولید سیمان، در رتبه‌های چهارم تا ششم قرار گرفته‌اند. پس از ایران، کشورهای اندونزی، روسیه، عربستان، مصر، ژاپن و کره جنوبی قرار دارند که تولید آنها بین ۵۰ تا ۶۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ بوده است.

ناصر عاشوری دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت با بیان اینکه “برای مسئله بدهی‌های انباشته و قابل توجه دولت به پالایشگاه‌ها، ۳ راهکار به دولت ارائه داده‌ایم”، گفت: یکی از راهکارها، صدور مجوز فروش برخی از فرآورده‌های نفتی مثل گازمایع، نفت سفید و نفت کوره به پالایشگاه‌ها بوده که طی هفته‌های اخیر، مجوز فروش گاز مایع مازاد بر نیاز داخلی را به پالایشگاه‌ها داده‌اند.

محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در توییتی نوشت: بالاخره با پیگیری‌های بسیار و مکرر، هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی‌ها را مغایر قانون و باطل اعلام کرد.

رییس کل بانک مرکزی از برگزاری مجامع انحلال 3 موسسه اعتباری تا پایان مهرماه خبر داد و گفت: در مورد سایر بانک‌ها هم برنامه مشخصی با همکاری وزارت اقتصاد داریم.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، تمام صادرکنندگان محصولات پتروشیمی، پالایشی، فولادی، فلزات اساسی رنگین و فرآورده­های نفتی مکلف به عرضۀ ۱۰۰ درصدی ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما طی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی شدند.

«سیاهکلی» عضو کمیسیون صنایع مجلس: اجرای طرح وارادت خودروهای خارجی زیر ۵ سال کارکرد از حدود ۲ هفته آینده روند اجرایی و جدی به خود می‌گیرد. در واردات خودروهای کارکرده خارجی سقف میزان حجم موتور نداریم و همچنین محدودیتی در میزان واردات این خودروها از سوی افراد حقیقی و حقوقی نداریم.


1402/05/18 14:16
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)