بازار در اولین روز هفته و پس از انتشار خبر آزادشدن منابع بلوکه شده ایران در شب گذشته، کار خود را منفی و پرعرضه آغاز کرد...

بازار در اولین روز هفته و پس از انتشار خبر آزادشدن منابع بلوکه شده ایران در شب گذشته، کار خود را منفی و پرعرضه آغاز کرد. در ادامه بازار نه تنها بهتر نشد بلکه فشار فروش بیشتر و شدت عرضه ها شدید تر شد و تا پایان بازار هم همانطور باقی ماند. به گفته برخی از کارشناسان اخبار پیرامون تبادل زندانیان که منجر به کاهش قیمت دلار شد یکی از دلایل ریزش سنگین امروز بازارسرمایه بود.

در پایان بازار 88 درصد نمادها منفی و 40 نماد صف خرید و 230 نماد صف فروش بودند.

در معاملات امروز، شاخص کل 47347 واحد معادل 2.32 درصد کاهش یافت و تا سطح یک میلیون و 989 هزار واحدی ریخت. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 19295 واحد افت معادل 2.71 درصد تا سطح 693 هزار واحدی سقوط کرد. سه نماد فملی ، فولاد و فارس امروز بیشترین تاثیر را بر افت شاخص کل داشتند و سه نماد شهر، خگستر و شستا امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز بالاتر از روز گذشته و برابر مبلغ 4682 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بوده است. حقیقی ها امروز مبلغی در حدود 1140 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. پول خارج شده بیشتر از سه گروه فلزات اساسی ، بانک و فراورده‌های نفتی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد نیان و بیشترین پول خارج شده از نماد وبملت بوده است. علاوه بر این امروز شاهد خروج پول از صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم امروز

کاخ سفید ساعاتی بعد از خبر نیویورک تایمز مبنی بر توافق بین تهران و واشنگتن بر سر تبادل زندانیان، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «ما تضمین‌هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه ایران پنج تن از آمریکایی‌های زندانی شده نزد خود را آزاد کرده و در وضعیت اقامت اجباری قرار داده است که ما این گام را دلگرم کننده می دانیم.

نیویورک تایمز: توافق تبادل زندانی راه را برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام تا قبل از سال 2024 باز می کند؟ توافق مبادله زندانیان بین ایالات متحده و ایران می‌تواند چشم انداز همکاری دیپلماتیک بیشتر، از جمله هدف دیرینه دولت بایدن برای مهار برنامه هسته‌ای ایران را افزایش دهد. موفقیت یک توافق تبادل زندانی، مشکلی جدی را از رابطه‌ای که هرگز از رویارویی نظامی دور نیست، رفع می‌کند. کارشناس ارشد اندیشکده واشنگتن: واشنگتن و تهران به دنبال بازگشت به مذاکرات رسمی هسته‌ای در اواخر سال جاری هستند. بایدن هیچ تمایلی به بحران خاورمیانه ندارد، زیرا او به دنبال پیروزی مجدد در انتخابات است.

نورنیوز نوشت از ابتدای انتشار خبر توافق ایران و آمریکا برای آزادسازی زندانیان، رسانه‌ها و مقامات آمریکایی با گروگان خواندن محکومین زندانی در ایران و برجسته کردن آزادسازی منابع ارزی کشورمان، سعی کردند خود را اُبَرقهرمان بشردوستی معرفی کنند و اقدام ایران را باج‌گیری جلوه دهند. اکنون توافق حاصل شده برای تبادل زندانیان را باید به عنوان اقدامی که می‌تواند نشانه‌ مثبتی از تغییر رفتار آمریکا در این پرونده باشد، مورد توجه قرار داد.

خبرگزاری فارس در خصوص منابع ارزی آزاد شده نوشت: پس از واریز این پول‌های بلوکه‌شده به حساب‌های بانک‌های ایرانی، بانک مرکزی ایران به‌صورت کامل و مستقیم، امکان تصمیم‌گیری درباره این پول‌ها را به صورت ۱۰۰ درصدی دارد و از طریق این پول‌ها خرید کالای اساسی، دارو و اقلام دیگر توسط ایران انجام می‌شود.

وال‌استریت‌ژورنال به نقل از منابع خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص توافق محرمانه تنش‌زدایی میان تهران و واشنگتن می‌نویسد پس از توافق تبادل زندانی‌ها، اکنون ایران ذخیره اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌سازی شده را کاهش داده است.

وزیر مشاور در امور خارجه قطر: قطر بر این باور است که راه حل اختلافات از طریق راه‌های صلح آمیز و گفت‌وگو است. قطر در تسهیل گفت‌وگو بین واشنگتن و تهران نقش اساسی و محوری ایفا کرد و  پیش از اینکه توافق واشنگتن و تهران انجام شود، مقامات قطری سفرهای زیادی به واشنگتن و تهران انجام دادند. امیدواریم که توافق واشنگتن و تهران منجر به توافق در پرونده هسته‌ای نیز بشود.

وزیر خارجه اوکراین گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه «جرایم بسیار بزرگی» انجام داده است. وی گفت: برای ما روشن است که هرگز پوتین و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین را بر سر یک میز نخواهیم دید. کولبا گفت: می‌توانیم پس از خروج نیروهای روسیه از اوکراین، با مسکو مذاکره کنیم، اما نه با پوتین.

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفت که رایزنی‌های نزدیک با تهران و واشنگتن درباره حل مشکل اموال بلوکه شده ایران وجود داشته و کره جنوبی به حل این مشکل امیدوار است. وی در این‌باره توضیح داد: «ما در حال حاضر چیزی برای تایید نداریم. دولت (کره جنوبی) با کشورهای ذیربط از جمله آمریکا و ایران برای رسیدگی به موضوع دارای‌های مسدود شده (ایران) رایزنی نزدیک انجام داده است و امیدواریم این موضوع به آرامی حل شود».

هفته پیش محمد رضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران از مذاکرات و توافقات صورت گرفته درباره آزاد سازی منابع ارزی بلوکه شده ایران خبر داده بود. مجموع منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق حدود ۱۲ میلیارد یورو است. ۶ میلیارد یورو از این عدد سهم کره جنوبی بوده که در حال حاضر در بانک سوییس است و قرار شده به یورو تبدیل و طی روز‌های آتی به حساب دو بانک قطری واریز شود. ۶ میلیارد یورو دیگر از منابع ارزی بلوکه شده ایران در بانک TDI عراق است و مقرر شده از طریق همین دو بانک قطری در اختیار شش بانک ایرانی مورد نظر قرار گیرد. بر خلاف شایعات مطرح شده، طبق توافق به محض انتقال منابع، اختیار آن به صورت کامل با بانک مرکزی ایران است.

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران پس از دو ماه کاهش، در ژوئیه افزایش پیدا کرده است.

اتاق بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد که با توجه به شرایط پیش بینی می شود صادرات ایران به عراق امسال رکورد 12 میلیارد دلار را ثبت کند.

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش اعلام کرد: نرخ سود بازار بین بانکی با رشد ۰.۰۵ درصدی نسبت به آخرین نرخ هفتگی دوباره به ۲۳.۵ درصد رسید.

معاونت اقتصادی بانک مرکزی: نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدینگی در پایان تیرماه ۱۴۰۲ با ۹.۹ واحد درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۲۷.۵ درصد رسید.

وزیر صمت از افزایش تولید برق در کشور با مشارکت بخش صنعت خبر داد و گفت: به زودی نیروگاه‌های برق فولاد مبارکه و نیروگاه آلومینیوم المهدی وارد مدار شبکه سراسری برق می‌شود که سهم بسزایی در کاهش ناترازی برق خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: کمیسیون تلفیق تاکنون مصوبه‌ای درباره افزایش قیمت بنزین نداشته‌ است.

وزیر نیرو، تابلو برق سبز بورس انرژی را در اقتصادی شدن انرژی‌های تجدیدپذیر موثر دانست و گفت:  با راه‌اندازی تابلوی سبز بورس شاهد ثبت تقاضا‌های زیادی از سوی فعالان بخش خصوصی برای خرید انرژی برق تجدیدپذیر از این محل هستیم که می‌تواند آینده خوبی را در این حوزه پیش روی کشور قرار دهد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان بازید از طرح پتروشیمی آرتا انرژی که یکی از طرح های تکمیل زنجیره ارزش صنعت بشمار می رود، گفت: شرکت ها و سرمایه گذاران می توانند با توسعه زنجیره ارزش محصولات از تخفیف خوراک بهره مند شوند تا حاشیه سود امن تری ایجاد کنند. به گفته وی، شرکت های تولیدکننده متانول به شرط تکمیل زنجیره ارزش، بدون قید و شرط از تخفیف تا 30 درصدی خوراک برخوردار خواهند شد. سرمایه گذاران طرح های پتروشیمی نیز می توانند نسبت به میزان سرمایه برای تکمیل زنجیره ارزش از مزیت تخفیف خوراک 20 تا 30 درصدی برخوردار شوند.

معاون نظارت بازار فرابورس ایران پس از نزدیک به یک دهه فعالیت در فرابورس، چهارشنبه هفته گذشته از این مجموعه خداحافظی کرد. سروش خواجه حق‌وردی که از سال ۹۴ فعالیت خود در فرابورس را آغاز کرده بود پیش از این به عنوان کارشناس و مدیر نظارت به ایفای نقش پرداخته بود. وی هجدهم مردادماه از سمت خود استعفا کرد.


1402/05/21 14:10
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)