بازار پس از پشت سر گذاشتن یک روز سخت امروز روند بهتری را در پیش گرفت...

بازار پس از پشت سر گذاشتن یک روز سخت امروز روند بهتری را در پیش گرفت و هیجان فروش و شدت عرضه ها نسبت به روز گذشته فروکش کرده بود. . اگرچه بازار در ابتدای معاملات همچنان با فشار فروش همراه بود اما در میانه‌های بازار و پس از انتشار نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور مبنی بر ابطال مصوبه نرخ خوراک در صورت عدم تغییر آن از سوی دولت در مهلت مقرر، ورق بورس برگشت و پتروپالایشی ها با افزایش تقاضا روبه‌رو شدند و توانستند روند کلیات بازار را  بهبود ببخشند.

علاوه بر این نرخ ارز که دیروز روند کاهشی داشت امروز مجددا افزایشی شد و باعث شد فروشندگان کمی عقب نشینی نمایند.

در پایان بازار 53 درصد نمادها مثبت و 63 نماد صف خرید و 57 نماد صف فروش بودند.

در معاملات امروز، شاخص کل بعد از یک افت  خیز کوچک 1711 واحد معادل 0.09درصد کاهش یافت و تا سطح یک میلیون و 987 هزار واحدی افت کرد. شاخص کل هم وزن هم در جهت شاخص کل حرکت کرد و با 2041 واحد افت معادل 0.29درصد تا سطح 691 هزار واحدی کاهش پیدا کرد. سه نماد شپنا ، شتران و خساپا امروز بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشتند و سه نماد شهر، خودرو و خگستر امروز جزو پرتراکنش‌ترین نمادهای بازار بورس بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز کمی پایین تر از روز گذشته و برابر مبلغ 4406 میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات مربوط به سه گروه خودرو، محصولات شیمیایی و انبوه سازی بوده است. حقیقی ها امروز مبلغی در حدود 71 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. پول خارج شده بیشتر از سه گروه بانک ، خودرو و محصولات غذایی بوده است. بیشترین پول وارد شده به نماد شیران و بیشترین پول خارج شده از نماد وآیند بوده است. علاوه بر این امروز شاهد ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت نیز بودیم.

اخبار مهم امروز

رئیس کل بانک مرکزی: تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد شد. بزودی تمامی این منابع یورویی به حساب‌های ۶ بانک ایرانی در قطر واریز و بصورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود. مابقی این منابع هم در صورت سپرده، مشمول دریافت سود بانکی خواهد شد.

سی ان ان از قول یک مقام آمریکایی: انتقال 6 میلیارد دلار ایران از کره به قطر بین 30 تا 45 روز طول می‌کشد. مذاکرات ایران و امریکا غیرمستقیم بوده؛ قطر پیام‌ها را بین دو هتل این دو رد و بدل می‌کرده‌‌.

شبکه خبری سی.ان.ان از مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا در دو هتل جداگانه در دوحه پایتخت قطر خبر داد. سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی افزود: توافق تبادل زندانیان بین واشنگتن و تهران با میانجیگری قطر دو سال و نیم به طول انجامید. بر اساس این گزارش، دوحه میزبان دو هیئت مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی بود و به عنوان میانجی برای انتقال پیام بین دو طرف عمل کرد.

وزیر خارجه ایران در آخر هفته جاری به عربستان سفر می کند.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی: هرگونه شایعه درباره کمبود یا افزایش قیمت بنزین، صحت ندارد. در پی افزایش تقاضای مصرف بنزین و به دنبال افزایش سفرهای تابستانی در روزهای اخیر ، فرایند تامین سوخت برخی جایگاه‌ها ، با تاخیر مواجه شده است. میزان مصرف بنزین در کشور در مقایسه با پارسال، روزانه ۱۳ میلیون لیتر افزایش یافته است. در تلاشیم تامین سوخت این جایگاه‌ها ، با کمترین تاخیر ، ادامه یابد.

سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت: با کارت آزاد جایگاه، در سطح کشور با ۴ مدل روبرو هستیم: ۱۵ لیتری ۲۰ لیتری ۳۰ لیتری و ۴۰ لیتری. نسبت به شهرها متفاوت است. سوختگیری با کارت سوخت شخصی با ۳ مدل ۳۰ ۴۰ و ۶۰ لیتر است. در تهران ۲ روز است که محدودیت سوختگیری با کارت آزاد جایگاه ۴۰ لیتر شده است.

مصطفی رضا حسینی قطب آبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر خلاف وعده اکثر مسئولان و تکذیبه های متعدد دولت از احتمال گرانی بنزین خبر داد و گفت: آزمون و خطاها مانند گذشته برای آماده سازی جامعه درباره افزایش قیمت سوخت است  تا بتوانند سیاست‌ها را اعمال کنند. بنابراین تصور می شود احتمال افزایش قیمت بنزین وجود دارد.

رئیس مجلس در نامه به رئیس‌جمهور خواستار اعلام نظر قطعی درباره مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها که از طرف هیات تطبیق مصوبات دولت رد شده، ظرف یک هفته شد. در این نامه تاکید شد، پس از انقضای مهلت یک هفته‌ای، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته ملغی الاثر خواهد بود.

وزارت صمت در نامه‌ ای اعلام کرد که انواع گوشت تازه یا سردکرده به گروه کالایی ۲۲ (ارز از محل تالار دوم) منتقل شدند.

بعد از حذف دلار نیمایی برای واردات گوشت قرمز، وزارت صمت در نامه‌ ای اعلام کرد که انواع چای به گروه کالایی ۲۲ (ارز از محل تالار دوم) منتقل شده‌ است

عبدالله توکلی لاهیجانی طی نامه ای رسمی به سه انجمن خودروسازان، موتورسیکلت سازان و دوچرخه سازان اعلام کرد خودشان به فکر تامین ارز خودشان باشند و دیگر روی وزارت صمت برای تامین ارز حساب نکنند.  توکلی این نامه را در راستای تعمیق بخشی ساخت داخل اعلام کرده تا شرکت ها به فکر داخلی سازی بیشتر باشند. توکلی از این صنایع خواسته برای تامین ارز مورد نیاز به فکر صادرات باشند و یا اینکه از دیگر صادرکنندگان ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

دبیر انجمن شرکت های خدمات پس از فروش از جلسه روز شنبه با کارشناسان اداره کل صنایع خودرو وزارت صمت خبر داد و از شرکت های خودروساز خواست آمادگی شرکت های خود را برای انجام واردات خودروهای کارکرده را اعلام کنند .

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه‌ای پیرامون کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده، کاهش مالیات برخی اقلام کالا‌های اساسی را به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور اعلام کرد. واردات دارو‌های ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی که فاقد مشابه تولید داخل باشند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بوده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات گندم، برنج، دانه‌های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات (شامل، عدس، نخود، لوبیا و ماش)، قند، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز، چای و همچنین قند و شکر تولید داخل به یک درصد تقلیل می‌یابد.

علی‌آبادی، وزیر صمت گفت آب دریای عمان شیرین سازی شده است. برنامۀ ما این است که تا اواخر سال بعد پروژۀ انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرقی به زاهدان برسد. ارزش این پروژه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است  و ۱۲.۵ درصد پیشرفت داشته است.


1402/05/22 14:39
رایگان
زهره جلالی زهره جلالی
(معامله گر سهام)