برای چهارمین جلسه متوالی، قیمت نفت روز سه‌شنبه افزایش یافت، چراکه ...

قیمت نفت روز سه‌شنبه برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت، زیرا تولید ضعیف شیل در ایالات متحده نگرانی‌های بیشتری را در مورد کمبود عرضه ناشی از کاهش تولید عربستان سعودی و روسیه برانگیخت. بهای آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تا ساعت 04:00 GMT با 99 سنت یا 1.1 درصد افزایش به 92.47 دلار، درحالی‌که قیمت‌های آتی نفت خام برنت معیار جهانی نفت با 58 سنت یا 0.61 درصد افزایش به 95.01 دلار در هر بشکه رسید. قیمت‌ها برای سه هفته متوالی افزایش داشتند و اکنون هر دو معیار به سقف 10 ماه گذشته رسیده‌اند.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) روز دوشنبه اعلام کرد که تولید نفت ایالات متحده از مناطق برتر تولیدکننده شیل در مسیر کاهش به 9.393 میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر است که پایین‌ترین سطح از ماه می 2023 است که  سه ماه متوالی کاهش را نشان می‌دهد. این برآوردها پس از آن صورت می‌گیرد که عربستان سعودی و روسیه در این ماه مجموعاً 1.3 میلیون بشکه در روز کاهش عرضه را تا پایان سال تمدید کردند.

تحلیلگران بانک ملی استرالیا با اشاره به نوسانات پس از سخنرانی امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو عربستان و وزیر نیرو عربستان روز دوشنبه نوشتند: "صعود نفت به مناطق اشباع خرید، بازار را در برابر اصلاحات آسیب‌پذیر می‌کند."

مدیرعامل آرامکو چشم‌انداز بلندمدت این شرکت را برای تقاضا کاهش داد و اکنون پیش‌بینی می‌کند تقاضای جهانی تا سال 2030 به 110 میلیون بشکه در روز برسد که از آخرین برآورد 125 میلیون بشکه در روز کمتر است. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز دوشنبه از کاهش عرضه اوپک پلاس در بازار نفت دفاع کرد و گفت که بازارهای انرژی بین‌المللی برای محدودکردن نوسانات نیازمند مقررات ساده‌ای هستند و همچنین نسبت به عدم‌اطمینان در مورد تقاضای چین، رشد اروپا و اقدام بانک مرکزی برای مقابله با تورم هشدار داد.


1402/06/28 08:45
رایگان
ریحانه  پرویزیان ریحانه پرویزیان
(تحلیلگر)