نفت خام برنت اندکی بیش از 1 دلار کاهش یافت و به 93.33 دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 0.8 درصد یا 75 سنت کاهش...

قیمت نفت روز چهارشنبه در آستانه اعلام فدرال رزرو برای نرخ بهره از سقف ۱۰ماهه خود عقب‌نشینی کرد. قیمت‌ها با وجود کاهش بیش از حد انتظار در ذخایر نفت آمریکا و تولید ضعیف شیل آمریکا که نشان‌دهنده عرضه محدود نفت خام برای بقیه سال 2023 بود، کاهش یافت.

شاخص جهانی نفت خام برنت اندکی بیش از 1 دلار کاهش یافت و به 93.33 دلار در هر بشکه رسید. برنت روز سه‌شنبه به 95.96 دلار که بالاترین قیمت از نوامبر بود، رسید.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا پس از صعود به بالاترین رقم ۱۰ماهه 93.74 دلار در روز گذشته، 0.8 درصد یا 75 سنت کاهش یافت و به 90.45 دلار در هر بشکه رسید. قرارداد اکتبر WTI در روز چهارشنبه منقضی می‌شود و قرارداد فعال‌ نوامبر با 70 سنت یا 0.8 درصد کاهش به 89.78 دلار در هر بشکه رسید.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت داده و تجزیه‌وتحلیل OANDA، گفت:" افزایش قیمت نفت کمی متوقف شده زیرا هر معامله‌گری منتظر تصمیم مهم فدرال رزرو است. بازار نفت همچنان تحت‌فشار قرار دارد و در کوتاه‌مدت نیز همین وضعیت باقی خواهد ماند."

سرمایه‌گذاران این هفته منتظر مجموعه‌ای از تصمیمات بانک مرکزی در مورد نرخ بهره هستند، از جمله تصمیم فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه، برای ارزیابی چشم‌انداز رشد اقتصادی و تقاضای سوخت. به طور گسترده انتظار می‌رود که فدرال رزرو نرخ‌های بهره را در حالت تعلیق نگه دارد، اما تمرکز روی مسیر سیاست‌گذاری خود خواهد بود که واضح و مشخص نیست.

به گفته منابع بازار با استناد به آمار مؤسسه امریکن پترولیوم در روز سه‌شنبه، ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته حدود 5.25 میلیون بشکه کاهش یافت. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز انتظار کاهش 2.2 میلیون‌بشکه‌ای را داشتند.

هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس بازرگانی NS، یکی از واحدهای اوراق بهادار نیسان گفت: "کاهش شدید ذخایر نفت ایالات متحده و تولید کند شیل ایالات متحده بر نگرانی‌های عرضه ناشی از محدودیت‌های طولانی تولید توسط عربستان سعودی و روسیه افزوده است. به دلیل افزایش اخیر قیمت‌های نفت تعدیل‌هایی کوتاه‌مدت وجود خواهد داشت، اما انتظارات برای رسیدن به ۱۰۰ دلار در هر بشکه نفت برنت و WTI در اواخر امسال بدون تغییر باقی می‌ماند."

 

برخی منابع روز سه‌شنبه به رویترز اعلام کردند، دولت روسیه در حال بررسی وضع عوارض صادراتی بر انواع فرآورده‌های نفتی به میزان 250 دلار در هر تن که بسیار بالاتر از هزینه‌های فعلی می‌باشد، از اول اکتبر تا ژوئن 2024 برای مقابله با کمبود سوخت است.

داده‌های دولت روز سه‌شنبه نشان داد که در سمت تقاضا، واردات نفت خام هند برای سومین ماه متوالی در ماه اوت کاهش یافت، زیرا پالایشگاه‌های سومین واردکننده بزرگ جهان با تعمیر و نگهداری و کاهش محموله‌ها از روسیه مواجه هستند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری روز سه‌شنبه به نقل از رئیس بخش عملیات بالادستی اکسون گفت: "در مورد عرضه، شرکت اکسون موبیل (NYSE:XOM) متعهد شده است که تولید نفت مازاد نزدیک به 40000 بشکه در روز در نیجریه را در راستای سرمایه‌گذاری جدید در این کشور انجام دهد."


1402/06/29 08:30
رایگان
ریحانه  پرویزیان ریحانه پرویزیان
(تحلیلگر)