آیا مرقام می تواند سهمی همانند کنتور شود؟جواب این سوال را در تحلیل زیر پیدا کنید...

معرفی شرکت ایران‌ارقام

شرکت ایران ارقام در سال 1335 فعالیت خود را با اخذ نمایندگی انحصاری از شرکت NCR آغاز نمود. در سال 1348 فعالیت شرکت تحت نام ” ان سی آر ایران ” ادامه یافت.

شرکت ان سی آر در سال 1362 کلیه سهام شرکت را طی توافقنامه ای به دولت محترم جمهوری اسلامی ایران واگذار نمود و نام شرکت به ” خدمات دستگاه های محاسباتی ایران ارقام ” تغییر کرد. شرکت ایران ارقام با استفاده از تجربیات گذشته خود، شناخت بازار و نیازهای مشتریان در سال  1370 دستگاه های خودپرداز (ATM) مدل NCR5085 و NCR5070 را به بازار معرفی نمود و این دستگاه ها در بانک های سپه و ملت نصب  و راه اندازی گردید و با راه اندازی دستگاه های خودپرداز برای اولین بار در ایران، شرکت ایران ارقام نام خود را به عنوان اولین ارائه کننده دستگاه های خود پرداز در ایران ثبت نمود و در سال 1384 شرکت ایران ارقام مورد پذیرش سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.

  شرکت ایران ارقام با چنین قدمتی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات همواره منشأ خدمات مؤثّر، بویژه در بخش بانکی کشور بوده است. آنچه که ایران ارقام را متمایز می نماید نوآوری و انتقال دانش فنی فناوری های جدید به کشور و اجرای پروژه های ملی از جمله طرح اصلاح اساسی سیستم سازمان ثبت احوال کشور و صدور کارت شناسائی ملی بوده است.

عرضه نخستین کامپیوتر شخصی ( NCR DM5 ) به سال 1363 ، عرضه نخستین دستگاه خودپرداز ( ATM ) همراه با نخستین سوئیچ تبادل اطلاعات بانکی در سال 1370 و بهره برداری از آنها در شعب بانک سپه تحت نام ” عابر بانک ” این شرکت را در زمره پیشگامان انتقال فناوریهای نوین بانکی به کشور قرار داده است. این شرکت با برنامه ریزی هدفمند و تلاش کارشناسان مجرب توانسته است فناوری مزبور را در بخش بانکی با شایستگی تمام معرفی و فرهنگ سازی نماید و از این حیث سهم بسزائی در رشد و تعالی خدمات بانکداری الکترونیکی در کشور داشته باشد.

با فراهم شدن بستر مناسب و مطمئن در به کارگیری این فناوری به تدریج شرکت های کوچک و بزرگ، دولتی و خصوصی به این بازار وارد شدند. ( شبکه شتاب نیز در همین بستر متولد شد و توسعه یافت)

 

 

 جایگاه شرکت ایران ار قام


 
براساس رتبه بندی و احراز صلاحیت شرکتهای انفورماتیکی از سوی شورای عالی انفورماتیک ، شرکت ایران ارقام حائز رتبه ” یک ” با امکان انعقاد قرارداد با مشتریان بدون محدودیت در مبلغ در زمینه فعالیتهای زیر گردیده است :
– تولید و ارائه رایانه های غیر Main Frame
– تولید و ارائه دستگاههای جانبی ( شامل دستگاههای خودپرداز )
– تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارش مشتری
– ارائه و پشتیبانی نرم افزار خارجی ( SE ) وسیستم ها
– شبکه داده ها
– مشاوره و نظارت بر اجرای طرح های انفورماتیکی
– خدمات پشتیبانی
– سیستم های ویژه
 
  
تولیـد
 
شرکت ایران ارقام از سال 73 تولید کامپیوترهای شخصی را شروع و در سال 74 مجوز فعالیت تولیدی را اخذ نمود و پروانه بهره برداری در سال 76 صادر شد. شرکت ایران ارقام سالهای متمادی است که به امر طراحی و تولید نرم افزارهای سفارشی، تولید کامپیوترهای شخصی و تجهیزات جانبی اشتغال دارد. اعمال تحریم های بین المللی ، تأمین قطعات اصلی دستگاههای خودپرداز را با محدودیتهای جدی مواجه ساخت.

براین اساس تولید داخلی قطعات پرمصرف دستگاه های خودپرداز از چند سال پیش در این شرکت آغاز و اکنون درصد قابل توجهی ازقطعات الکترونیکی و مکانیکی اجزاء اصلی دستگاه خودپرداز از جمله Dispenser در داخل کشور تولید می‌شود. بدین ترتیب علیرغم تشدید تحریم های بین المللی این شرکت توانست بیش از 11000 دستگاه خودپرداز و 52000دستگاه از انواع تجهیزات کامپیوتری تحت پشتیبانی خود را عملیاتی و آماده بکار نگاه دارد.

در راستای اهداف دولت محترم جمهوری اسلامی مبنی بر تولید دستگاه‌های خودپرداز در داخل کشور ، این شرکت با تکیه بر سه دهه تجربه در خصوص دستگاه های خودپرداز برنامه‌ ریزی‌های لازم از جمله ترغیب شریک خارجی جهت همکاری و توسعه امکانات تولیدی موجود انجام و تولید دستگاه های خودپرداز را بصورت SKD آغاز نمود و تاکنون نزدیک به 5000 دستگاه خودپرداز در این شرکت تولید شده است.

در برنامه جامع تولید، مراحل مختلف گذر از تولید SKD به CKD نیز تعریف و پروژه‌های مرتبط براساس برنامه زمانبندی تعیین شده در حال پیشرفت می باشند. تولید دستگاه های خودپرداز تعهدات و مسئولیتهای سنگینی را برای تولیدکننده بدنبال دارد.

لذا شبیه سازی و تولید فیزیکی قطعات و بدنه بدون رعایت و اخذ استانداردهای امنیتی و حفاظتی بین المللی مرتبط قطعا” تعهدات و مسئولیت های تولیدکننده را در قبال بانکها و موسسات مالی و اعتباری که مشتریان اصلی دستگاه های مزبور می باشند کمرنگ خواهد نمود. در صورت عدم وجود شریک خارجی در تولید ، اخذ بخش عمده ای از استانداردهای مورد نیاز برای تولیدکنندگان داخلی در شرایط تحریم غیرممکن می‌باشد .

در دستگاههای خودپرداز ، خدمات پس از فروش از اهمیت بالائی برخوردار است. دستگاههای خودپرداز در شعب بانکها و موسسات مالی و اعتباری در شهرهای کوچک و بزرگ و دور و نزدیک بکار گرفته می شوند و از این رو تولید کنندگان جهت اثبات حقانیت خود و بمنظورکسب رضایت نسبی بانکها باید توان کشوری خود را در پشتیبانی از دستگاهها به اثبات برسانند.


 
 
محصولات
 
شرکت ایران ارقام همواره سعی نموده است طیف وسیعی از محصولات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز مشتریان را منطبق بر فناوری های روز دنیا تأمین و عرضه نماید که ذیلا” به برخی از آنها اشاره می شود :
 
– دستگاه های خودپرداز و خوددریافت درانواع دیواری ، سالنی و Drive-Up
– دستگاه های خودکار دریافت و پرداخت پول در شعبه ( Teller Master )
– سوئیچ بانکی ایران ارقام” سبا “
– راه حل های جامع مبتنی بر کارت ( هوشمند و مغناطیسی )
– راه حل های امنیت و تجهیزات شبکه
– دستگاه های خودکار فروش بلیت مترو و قطار ( TVM )
– دستگاه های خودکار شارژ بلیت های اعتباری مترو و قطار ( AVM )
– دستگاه های کنترل بلیت مترو و قطار با قابلیت ارائه انواع گزارش ( TCM )
– دستگاه های خودکار کنترل ورود و خروج مسافرین توسط بلیت
– سرور ، کامپیوترهای شخصی ، Note book ، چاپگر
 پایانه های فروش (EFT-POS)
 صندوق های مکانیزه فروشگاهی ( Retail-POS)
 کارتهای هوشمند ومغناطیسی
ملزومات مصرفی شامل انواع ریبون ، تونر ، کارتریج و انواع کاغذهای رول معمولی و حرارتی ( Thermal )

مشتریان مهم شرکت

مشتریان عمده این شرکت به ترتیب اهمیت و سهم درآمد پشتیبانی به قرار زیر است:

بانک سپه-ملی-ملت-تجارت-رفاه-کشاورزی-سرمایه-پارسیان-اقتصاد نوین-سامان-سینا-شهر-قوامین-انصار-مسکن-ایران زمین-گردشگری-آینده-صادرات-کارآفرین-توسعه تعاون-پاسارگاد-پست بانک-موسسعه اعتباری توسعه-عسگریه-ثامن-مهر-تعاونی اعتباری ایران خودرو-دفاتر پیشخوان دولت-سازمان حمل و نقل پایانه های کشور

صنعت

طبق اعلام رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعداد کل خودپرداز های موجود در کشور تا تیرماه 95 بالغ بر 41.000عدد میباشد،باتوجه به جمعیت 79.000.000نفری ایران سرانه هر نفر برای استفاده از دستگاه های خودپرداز 1914نفرمیباشد.این بدین معناست که هر 1914نفر می توانند از یک دستگاه خودپرداز استفاده کنند.

این آمار در مقایسه با کشورهای پیشرفته طبق جدول زیر می باشد:

 

 با توجه به میزان جمعیت کشور به نظر می رسد تعداد خودپرداز ها در ایران نسبت به میانگین جهانی ، زیاد می باشد.باتوجه به پیشرفت های روزمره که در تکنولوژی شاهد هستیم منطقی است به این موضوع بیاندیشیم که دستگاه های خودپرداز رفته رفته باید از تعدادشان کاسته شود و بجای آنها خدمات غیر حضوری افزایش یابد.اما در این تحلیل ما با فرض محافظه کارانه در حدود سالیانه 2درصد دستگاه های خودپرداز را رشد داده ایم.

همانطور که مشاهده می کنید در جدول زیر سرانه تعداد خودپرداز در سطح کشور 1914 است.بدین معناست که به ازای هر 1914نفر یک عدد دستگاه خودپرداز وجود دارد و بطور میانگین تا سال 94 چیزی حدود 19درصد رشد سالیانه داشته است.اما در سال 95 این تعداد نسبت به سال 94 ، 6درصد کاهش داشته است.در کل جدول زیر باتوجه به کاهش تعداد خودپرداز و تعداد شعب بانکی  این موضوع را به ما نشان می دهد که تمایل بانک ها بیشتر به سمت خدمات غیر حضوری رفته است .

 

تعداد دستگاه های خودپرداز موجود در سطح کشور از سال 88 تا تیر 95 به قرار جدول زیر است:

 

میزان سرمایه در ایران ارقام به صورت زیر تغییر یافته است:

 

            سهامداران شرکت:

 

 

 

 

حوزه درآمد

فعالیت هر بخش در حوزه درآمدی

 

 

 

فروش و ارائه خدمات:

 

 

 

نرخ فروش هر بخش از قسمت درآمدی

 

                                    

پیش بینی آتی

در این تحلیل تعداد کل دستگاه های خودپرداز برای هر سال 2درصد رشد داده شده است.

باتوجه به عمر مفید حدود 15ساله دستگاه های خودپرداز درصد جایگزینی خودپردازهای فرسوده در هر سال 5درصد فرض شده است.

با توجه به میزان تورم موجود در کشور ، نرخ رشد قیمت ها و همینطور نرخ رشد هزینه های عمومی و اداری 10درصد برای هر سال رشد منظور شده است.

نرخ مالیات 23درصد میباشد.

با توجه به اینکه اکثر دارایی های ثابت این شرکت مربوط به دستگاه های خودپرداز می شود در این تحلیل کل دارایی های ثابت را بمیزان 2درصدی که دستگاه های خودپرداز رشد داده ایم ، رشد می دهیم.

درصد استهلاک دارایی های ثابت در مرقام 24درصد میباشد.

 

 

 

نرخ فروش:

 

بهای تمام شده

 

جزییات بهای تمام شده برای بخش فروش کالا:

 

                                                                                            

حاشیه سود ناخالص

 

 

پیش بینی آینده

 

 

سود و زیان

 

 

ارزش گذاری هر سهم

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری:

ایران ارقام با توجه به مفروضات ذکر شده به نظر می رسد از محل فعالیت های عملیاتی اش تعدیل مثبت خوبی را روانه بازار کند.در مورد شایعاتی که راجع به شرکت در مناقصه صندوق های فروشگاهی می باشد طبق صحبتی که با یکی از مدیران ارشد مالی شرکت داشتیم برنامه خاصی برای شرکت در این مناقصه ندارند البته باید این نکته را در نظر داشت که وزارت صنایع و معادن به تمام شرکت هایی که توان ارائه صندوق فروشگاهی را دارند فراخوان داده است.این نکته را هم باید در نظر داشت که شرکتی مثل کنتورسازی که فعالیت اصلی اش ساخت کنتور است با توجه به برنده شدن در مناقصه قبلی پیرامون صندوق های فروشگاهی قیمت هر سهمش در بازار بورس از حدود 1000تومان تا 8000تومان رشد کرد.(کنتور سازی در اصل فعالیتی جدای از فعالیت اصلی اش انجام داد و سود هر سهمش 10برابر شد)

مقرر شده است در سال 95 ، تعداد 500.000 دستگاه صندوق فروشگاهی با همکاری  25شرکت و 18بانک مناقصه اش برگزار شود. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی دولت تصمیم گرفته است تمامی این مقدار را از شرکت ها و تولید داخلی تهیه نماید.

شاید مرقام نیز مثل کنتور با سنت شکنی و تمرکز روی صندوق های فروشگاهی بتواند سود های رویایی و قیمت های رویایی را نصیب سهامدارانش نماید.

ارزش ذاتی به دست آمده نشان می دهد براساس تداوم فعالیت فعلی شرکت، قیمت بازار سهم توجیه پذیر نیست و افزایش قیمت این سهم در روزهای معاملاتی گذشته ناشی از شایعات پیرامون وارد شدن این شرکت در فرآیند تجهیز فروشگاه ها به صندوق مکانیزه بوده است. هر چند نباید از این مهم غافل بشویم که در حال حاضر این شرکت تولید کننده ی صندوق های مکانیزه با حاشیه سود ناخالص بالای 60 درصد می باشد و در صورت هر گونه افزایش در تعداد تولید صندوق مکانیزه در شرکت ایران مرقام، شاهد افزایش سود آوری قابل توجه خواهیم بود. در حال حاضر تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در این سهم مشکل می باشد و باید منتظر نتایج مناقصه جدید اتاق اصناف باشیم.