در دنیا برای تولید هر تن سیمان 20 دلار انرژی صرف می شود اما این رقم در ایران تنها 2 دلار است. عملا شرکتهای سیمانی یارانه انرژی تخصیصی در قیاس با متوسط دنیا را صادر می کنند!! ...

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان خاش ( سخاش ) با حضور 92.16% از سهامداران تشکیل شد. آقای حیدری یه عنوان نماینده هلدینگ فارس و خوزستان به عنوان رئیس مجمع و آقایان بابالوئیان و شفیعی به عنوان نمایندگان شرکت های سرمایه گذاری امید و کانه نوید پارس به عنوان ناظرین مجمع آقای کامکار مدیر عامل و منشی جلسه و آقای طالبی به عنوان مدیر مالی شرکت و آقای سرداری به عنوان نماینده بورس در مجمع حضور داشتند.

در گزارش هیئت مدیره بازار فروش سیمان در سال 98 به مانند سال 97 عنوان شد. در سال 96 شرکت 192242 تن سیمان و 64796 تن کلینکر صادرکرده بود اما در سال 97 این ارقام به ترتیب به 74076 تن و 47045 تن رسید. اما در بخش فروش داخلی شاهد بهبود عملکرد شرکت بودیم به گونه ای که فروش داخلی با 6 درصد رشد از 703383 تن به 743734 تن رسید.

65% فروش شرکت پاکتی و 35% فله ای بوده است. در مقاطعی از سال 97 که اختلاف قیمتی فله و پاکتی کم بود سعی بر فروش بیشتر فله به منظور افزایش حاشیه سود شرکت بوده است.

مقاصد صادراتی ایران پاکستان و افغانستان بوده است که بر پاکستان هم سیمان و هم کلینکر صادر شده است. در سال 96 سود هر سهم شرکت 1447 ریال بوده که در سال 97 این رقم به 1822 ریال افزایش پیدا کرده است. در سال 89 بخشی از مبالغ حاصل از یارانه ها در اختیار شرکت ها قرار داده شد. شرکت از بانک ملی از این بابت 74 میلیارد ریال پول گرفته است که این رقم در بخش تسهیلات مالی شرکت آورده شده است. اما رئیس مجمع معتقد بود چون این پول را دولت در قالب کمک به صنایع در اختیار شرکت ها قرار می داد و جزء وجوه بانک ملی نمی باشد، نباید در بخش تسهیلات مالی ذکر می شد. شرکت از طریق انجمن سیمان در حال پیگیری موضوع بوده و از این بابت از مبالغ شرکت برداشتی توسط بانک انجام نشده است.

قیمت سیمان در شرق آسیا و جنوب آفریقا 70 تا 90 دلار می باشد. در شرایط تحریم اگر هزینه حمل سیمان را 20 دلار در نظر بگیریم باز هم قیمت فوب می تواند بین 40 الی 50 دلار باشد. البته به گفته مدیر عامل شرکت به دلیل مشکلات کمبود کامیون، مشکل سوخت و عدم رغبت کامیون داران برای حمل سیمان نسبت به به عنوان مثال محصولات پتروشیمی هزینه حمل 7 تا 8 دلار ( حدود 100 هزار تومان ) برای شرکت آب می خورد که با توجه به نزدیکی به دریای آزاد رقم قابل توجهی می باشد. اما با این اوصاف سهامداران همچنان معتقد بودند که با قیمت 20 دلار سیمان شرکت های ما به راحتی قادر به فروش رقابتی محصولات خود در بازار های بین المللی خواهند بود. اخیرا کشور افغانستان میزان واردات سیمان خود از پاکستان را کاهش و رو به سمت واردات سیمان از ایران آورده است. دلیل اصلی این امر یکی ارزان بودن قیمت سیمان ایران که بی شک جزء ارزان ترین سیمان های حال حاضر دنیاست و دیگری پائین آمدن ارزش پول ملی ایران در چند وقت اخیر که صادرات این محصول و واردات آن برای سایر کشورها را بیش از پیش جذاب تر کرده است.

با این اوصاف رئیس مجمع و مدیر عامل شرکت در توضیح عملکرد نامناسب شرکت در بخش صادرات به توضیح دلایل زیر پرداختند:

در بخش صادرات مشتری نداریم و حاشیه سود تنها حدود 5%  بوده و کمتر از بازار داخل است. سیمان به قیمت 7 الی 8 دلار صادر می شود. در سال 97 بیش از 6 ماه یکی از مرزهای افغانستان بسته بوده و از این بابت در سال 97 مشکل داشتیم. پاکستان نیز چون خود تولید کننده سیمان است از محل واردات سیمان تعرفه دریافت می کند که این رقم حاشیه سود ناچیز بخش صادرات را بیش از پیش تحت فشار قرار می دهد.

در دنیا برای تولید هر تن سیمان 20 دلار انرژی صرف می شود اما این رقم در ایران تنها 2 دلار است. عملا شرکتهای سیمانی یارانه انرژی تخصیصی در قیاس با متوسط دنیا را صادر می کنند!!

شرکت مذاکراتی با کشورهای هند، بنگلادش و افغانستان برای صادرات در سال جدید داشته است اما مشکلاتی به مانند تحریم و مشکلات مبادله بانکی و هزینه بالای حمل و ... از موانع جدی پیش روی شرکت طبق اظهار نظر اعضای مجمع بوده است. آجر نسوز کیلویی 12 هزار تومان خریداری می شود که حدودا سه برابر شده است. رئیس مجمع در بیان پاره ای از مشکلات صنعت، سیمان به ضعیف ترین و مهجور ترین کالای مملکت بودن سیمان اشاره کرد. قیمت فروش و بهای تمام شده به سمت سر به سر شدن حرکت می کنند. ظرفیت تولید کشور 85 میلیون تن و میزان مصرف داخل 55 میلیون تن و صادرات 6 میلیون تن بوده است. این امر یعنی تولید کمتر با ظرفیت اسمی که باعث می شود هزینه های ثابت و تعمیرات و استهلاک بالا روی تعداد کمتری محصول سرشکن شود. هزینه های تامین مالی شرکتها ی سیمانی هم بالاست. البته شرکت 6.5 میلیارد تومان تسهیلات دریافتی در ترازنامه پایان سال 97 خود دارد که باید تا پایان سال 98 پرداخت شوند. معاون مالی در توضیح این امر که با وجود سود انباشته مناسب شرکت ( بیش از 31 میلیارد تومان ) چرا وام گرفته شده عنوان کرد که وام با نرخ پائین گرفته شده و از طرف مقابا با نرخ بالاتر سود سپرده گرفته می شود . رشد بخش درآمدهای غیر عملیاتی نیز موید این امر می باشد. پائین بودن نرخ های سیمان شرکت ها از دیگر مباحث جلسه بود که رئیس مجمع عنوان کرد تعیین نرخ دست انجمن سیمان می باشد. ایشان عنوان کرد در دنیا قیمت سیمان نسبت به فولاد سنجیده می شود و نسبت قیمت فولاد به سیمان 7 می باشد. اما این نسبت در کشور ما حدود 45 می باشد.!!

عمده مصرف سیمان در بخش طرح های عمرانی و سد سازی مصرف می شود و این رقم در قیاس با مسکن و ساخت و ساز رقم به مراتب بالاتری می باشد.

در انتها شرکت آزمودگان به عنوان حسابرس جدید شرکت انتخاب شده و همچنین روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار شرکت انتخاب شد. در پایان شرکت 76% سود هر سهم سال 97 خود به رقم 140 تومان به ازای هر سهم را بین سهامداران خود تقسیم کرد.

 

 


1398/02/18 09:42
مهمان
سالار میرزایی سالار میرزایی
(تحلیلگر بنیادی)