اخبار و شنیده هایی از خساپا، گروه فولاد، نوری، عرضه اولیه، گروه فلزات، هرمز، شسپا و....

خساپا
رامین فرنیا مدیر پروژه خودرو برقی مرکز تحقیقات سایپا: در زمینه خودرو برقی دو طرح پایلوت 5 ساله ارائه شده و ظرفیت تولید 25 تا 30 هزار دستگاه خودرو برقی در 9 سال وجود دارد که با همکاری وزارت نیرو و صنعت امید است محقق شود.
وی با اشاره به مشوق‌های توسعه خودرو برقی گفت: در خصوص بحث عوارض و ارزش افزوده، مصوبه وجود دارد. همچنین یک سری زیرساخت‌ها در حوزه برنامه‌ریزی و طرح فهام است که بسیار هوشمندانه به این موضوع پرداخته شده که چگونه شارژ را مدیریت کنیم تا حداقل هزینه و تغییرات را در زیرساخت داشته باشیم و همچنین سرمایه‌گذاری صبا باتری در بحث تولید باتری‌های لیتیومی از جمله این موارد است. 

گروه فولاد
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از اظهارات خودروسازان مبنی بر اینکه ورق های فولادی گران شده و تولید خودرو با این هزینه‌ها به صرفه نیست، گفت: باید دید بنز، ب ام و و هیوندای ورق فولادی را چند می خرند و خودروسازان داخلی ما با چه قیمت به این محصول دسترسی دارند!
بهرام سبحانی در خصوص قیمت های محصولات فولادی گفت: قیمت فولاد بالا نیست و حتی تولیدکنندگان نسبت به قیمت پایه محصولات گله مند هم هستند البته در مجموع قیمت نهایی توسط خریداران مشخص خواهد شد.
سبحانی با بیان اینکه قیمت ورق های فولادی ارزان است، تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان خودرو بخواهند ورق های فولادی را از محل واردات تأمین کنند قیمت ها برای آنها 2.5 برابر افزایش خواهد یافت.

نوری/عرضه اولیه
مدیر عامل هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس: پتروشیمی نوری همانطور که بارها گفته شده، روند ورود به بازار بورس را طی می کند و با تایید برخی گزارش ها و صورت های مالی سال ۹۷، قطعا عرضه تا پایان خرداد ماه انجام می شود

گروه فلزات
مدیرعامل ایمیدرو گفت: شرکت‌های آسیایی و اروپایی برای ادامه فعالیت با ما بر محرمانه بودن تمامی مذاکرات و نحوه اجرای کار تاکید دارند بر همین اساس ما نمی‌توانیم بسیاری از فعالیت‌هایی چه در بخش تولید و چه در بخش صادرات صورت می‌گیرد را رسانه‌ای کنیم اما همانطور که از شرایط پیداست ما در دور زدن تحریم‌ها موفق بودیم و همین مسیر را ادامه خواهیم داد

هرمز
مهندس معصومی، معاون مالی و اقتصادی فولاد هرمزگان  خبر داد:
طبق اعلام مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تا پایان خرداد ماه طرح های توسعه فولاد هرمزگان تعیین تکلیف می شود/ پیش بینی سود عملیاتی بیش از 1600 میلیارد تومانی فولاد هرمزگان در سال 97/ به ازای هر سهم بیش از 100 تومان سود محقق خواهیم کرد.

شسپا
درنتیجه بررسی های انجام‌شده، مجوز افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به میزان ۷۰ درصد و ۶۰ درصد به ترتیب برای محصولات بنزینی و دیزلی در جهت جبران بخشی از آثار ریالی حذف یارانه لوب کات دریافتی از پالایشگاه ها صادر گردیده است. از ابتدای سال ۱۳۹۸ قیمت مواد اولیه دریافتی شامل لوب کات و آیزوریسایکل با نرخ ارز نیمایی محاسبه و لوب کات از مبلغ متوسط ۲۲.۰۰۰ ریال در سال گذشته به مبلغ ۴۵.۰۰۰ ریال در سال جاری افزایش‌ یافته است. همچنین باید به افزایش قابل‌توجه هزینه های تولید ناشی از رشد نرخ دلار و تورم، نیز اشاره کرد.