سیطره تردید و ترس را در سیمای امروز بورس تهران می‌توان دید. سیلی از اخبار سیاسی ...

سیطره تردید و ترس را در سیمای امروز بورس تهران می‌توان دید. سیلی از اخبار سیاسی که طومار تعادل روانی بازارها اعم از داخلی و جهانی را از هفته قبل درپیچید، همچنان در حال انعکاس در قیمت‌هاست. به اجرا درآمدن تهدیدات تجاری ترامپ و تشدید 15 واحد درصدی نرخ تعرفه بر کالاهای چینی از روز جمعه و ادعای چینی‌ها مبنی بر اقدام متقابل از مهمترین عوامل ایجاد این نگرانی‌هاست. هر چند دریافت مهلت یک‌ماهه برای ادامه مذاکرات این دو غول اقتصادی دنیا تا حدود زیادی موجب رفع نگرانی‌ها و بهبود شاخص‌های جهانی سهام و مواد خام شد اما همچنان بیم اثرات منفی افزایش اختلافات در زیر پوست بازار جهانی و متعاقبا معاملات بورس تهران قابل مشاهده است. از طرف دیگر، به نظر می‌رسد افزایش ریسک‌های سیاسی با اظهارنظرهای مقامات کاخ سفید و بالاگرفتن جنگ روانی در منطقه نیز قیمت‌ها را ملتهب کرده است. خبر تحریم صنعت فلزات که از منظر تحلیلگران سهام از سال گذشته در قیمت‌ها پیشخور شده، آخرین اقدام ایالات متحده برای اعمال فشار مضاعف بر اقتصاد ایران است. مساله تحرکات نظامی در خلیج فارس هم عامل دیگری است که به نظر می‌رسد مورد توجه اهالی سهام قرار گرفته و در تشکیل موج فروش در بورس تهران موثر بوده است. ظاهرا واکنش شدید بازار سهام در جبهه فروش به همین خبر تحرکات نظارمی در خلیج فارس و ترس سرمایه‌گذاران از بروز اتفاقات ناگوار مربوط باشد و بار دیگر سهامداران به سراغ سناریوهای بدبینانه رفته‌اند و تاثیر متغیرهای اقتصادی نظیر فروش محصولات، سودآوری و تقسیم سود شرکت‌ها چندان دلی از سهامداران نمی‌رباید. در چنین شرایطی سهامداران عمدتا واکنش‌های سریعی به اخبار نشان می‌دهند و تا مشخص شدن جزئیات تداوم روند مذکور بیش از هر چیز وابسته به جهت‌گیری عمومی قیمت‌هاست. به این معنی که واکنش سهامداران به اخبار یاد شده به علت فضای مبهم موجود، کاملا تحت تاثیر رفتار بازار است. فروش‌های بیشتر منجر به تشدید فشار فروش عمومی و تشکیل صف‌های فروش خواهد شد و برگشت بازار نیز فضا را برای برقراری تعادل قیمت‌ها و برگشت شاخص کل فراهم می‌کند. در روند نزولی امروز، طی نیمه نخست معاملات که فشار هیجانی فروش وسعت زیادی داشت، حدود 90 درصد از سهام بورسی تحت فشار شدید عرضه با افت قیمت مواجه شدند. علاوه بر سهام گروه‌های بزرگ کالایی و سهم‌های بانکی و خودرویی که از روز گذشته آماج عرضه‌های شدید بودند. با احتساب افت شاخص در معاملات امروز، بورس تهران طی یک هفته اخیر حدود 9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. دو و نیم درصد این افت در پی عقب‌نشینی قیمت‌ها طی معاملات امروز رقم خورد تا در پایان معاملات امروز شماری از سرمایه‌گذاران به خرید  سهم در عمق اصلاح قیمت‌ها بپردازند. شاخص کل پس از لمس کف روزانه در معاملات امروز توانست در آخرین دقایق در سطوحی بالاتر بنشیند. پس از موج فزاینده فروش در یک هفته اخیر، طیفی از تحلیلگران ضمن تاکید بر ارزندگی شمار زیادی از سهم‌های بنیادی، اصلاح واقعی قیمت‌ها را منوط به تغییر در محیط سودآوری سهم می‌دانند تا اخبار غیرموثر و هیجان‌آفرین. این گروه از فعالان بازار با توجه به نمونه‌های تاریخی بسیار، اختلال در روند سهام و بروز عدم‌تعادل‌های اخیر را ناپایداری عنوان کرده و همچنان بر ظرفیت‌های سهام تاکید دارند.

خبرهای اقتصادی:

  1. فردا صبح در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد هیات دولت در خصوص خروج کامل دولت از شرکت‌های بزرگ بورسی و واگذاری تصدی‌گری تصمیم‌گیری می‌شود.
  2. بهای بیت‌کوین با رشد هزار دلاری روزهای اخیر به اوج خود از آگوست گذشتهرسیده است. رهایی از نتایج تحقیقات مربوط به دادستانی نیویورک، کمک شایانی به رمزارزها برای فرار از کف قیمتی یک سال اخیر کرده است.
  3. بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد: بانک‌ها همه اطلاعات بانکی کسانی را ‌که باید مالیات بدهند به سازمان امورمالیاتی بدهند.
  4. از 3 طرح‌ توسعه‌ای میدکو در سال‌جاری می‌توان به یک میلیون تن فولاد بردسیر و 1.7 میلیون تن فولاد زرند و 1.5 میلیون تن فولاد بوتیا اشاره کرد
  5. معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور از آمادگی این سازمان برای همکاری با بانک مسکن برای انتشار اوراق با عاملیت این بانک خبر داد
  6. مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس از افزایش مقاصد صادراتی خبر داد. شرایط بین‌المللی تأثیری بر صادرات محصول‌های «فارس» نداشته و صادرات طبق روال ادامه دارد.

 


1398/02/22 12:49
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)