با فروکش هیجان فروشندگان بورس تهران و قوت گرفتن توامان تقاضا شاهد تغییر سیمای سهام و رشد سطح عمومی قیمت‌ها هستیم...

با فروکش هیجان فروشندگان بورس تهران و قوت گرفتن توامان تقاضا شاهد تغییر سیمای سهام و رشد سطح عمومی قیمت‌ها هستیم. شاخص کل تا ساعتی مانده به اتمام معاملات امروز با رشد بیش از 3500 واحدی بار دیگر توانست به کانال 207 هزار واحدی راه یابد و بخشی از ریزش بیش از 20 هزار واحدی یک هفته گذشته را جبران کند. نیروی فروشندگان نیز در ساعات پایانی دادوستدهای دیروز به دلیل افت شدید قیمت‌ها و سقوط حدود 9 درصدی شاخص طی یک هفته تحلیل رفته بود و به نظر می‌رسید که سهامداران تمایلی برای فروش سهام در سطوح پایین‌تر ندارند. سیمان‌سازان بورس تهران در جریان معاملات امروز بیش از سایر گروه‌ها در معرض عرضه هستند و حتی در برخی از نمادهای این گروه از همان ابتدای معاملات شاهد تشکیل صف‌های نسبتا پرشماری از فروش بودیم. شکنندگی توان عرضه و خودنمایی تقاضا در سهام گروه فلزات از روز گذشته پدیدار شد. دیروز در حالی که تقریبا تمامی بازار تحت فشار عرضه بودند و حدود دو سوم از نمادها با صف فروش به کار خود پایان دادند، غول‌های گروه فلزات به یمن دریافت سیگنال‌های مساعد و محافظت از طرف سپرهای بنیادی از زیر بار عرضه بیرون آمدند و امروز حمایتی همه‌جانبه از رشد شاخص کل کردند. با سبزپوشی دماسنج اصلی سهام در همان ابتدای کار، از بار روانی حاکم بر فضای عمومی معاملات تا حدود زیادی کاسته شد و معامله‌گران با اطمینان بیشتری به جبهه تقاضا و در برخی سهم‌ها حتی به صف‌های خرید پیوستند. اما امروز در گروه خودرو که فشار فروش سنگینی را تجربه کرده بودند، در نیمه های راه با تقاضای همه جانبه همراه شدند و با تشکیل صف های نسبتا سنگین همه را متعجب کردند. در کل به نظر میرسد هر چه نزدیک تر به گزارشات ماهانه شرکت ها نزدیک شویم، بازار به سمت تعادل حرکت میکند و شاهد تقاضا برای تک نمادهایی در بازار خواهیم بود.

خبرهای اقتصادی:

  1. بخشنامه تسهیل صادرات لوله و پروفیل و میلگرد و تیرآهن به گمرک‌ها ابلاغ شد.
  2. وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای تسهیل فرآیند صادرات، فهرست صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی برای ۳ ماهه اول سال جاری را اعلام کرد.
  3. جدیدترین آمار انجمن خودروسازان ایران نشان می‌دهد که تولید انواع وانت در فروردین سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۳۸ درصد کاهش یافت.


1398/02/23 13:41
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)