شاخص کل بورس تهران پس از دو رشد متوالی، در جریان معاملات امروز زیر فشار عرضه در طیفی از سهم‌های بزرگ عقب نشست....

شاخص کل بورس تهران پس از دو رشد متوالی، در جریان معاملات امروز زیر فشار عرضه در طیفی از سهم‌های بزرگ عقب نشست. با وجود این، برتری ملموس تقاضا در سهام کوچکتر بازار، در واگرایی نماگرها و رشد شاخص هم‌وزن تبلور یافت. غول‌های گروه پتروشیمی و صنعت فلزات و معدنی شامل نماد شرکت‌های «فارس»، «فولاد» و «کگل» بیش از سایر نمادها بر نماگر کل بازار فشار آوردند. اگرچه فشار عمومی عرضه به انگیزه شناسایی سود در عموم سهم‌ها افزایش داشت اما این فشار در سهم‌های کالایی که وابستگی مستقیم یا غیرمستقیمی با بازار جهانی دارند، بیش از بقیه نمادها به چشم می‌آید. با وجود آرامش بازار جهانی و تقویت آرام قیمت در بورس فلزات لندن، به نظر می‌رسد سهامداران در آخرین روز کاری هفته با احتیاط بیشتری در این دسته سهم‌ها تحرک نشان می‌دهند و معامله می‌کنند. یکی از اتفاقات مهم امروز بازگشایی نماد شرکت‌های روانکار پس از رفع تعلیق بود. شرکت‌های این مجموعه که به دلیل شفاف‌سازی در خصوص دریافت مجوز افزایش قیمت در آخرین روز فروردین متوقف شده بودند، پس از ارسال اطلاعیه‌های متعدد روی کدال و رونمایی از افزایش 70 درصدی نرخ محصولات روانکار بنزینی و همچنین افزایش 60 درصدی نرخ محصولات دیزلی پس از غیاب 17 روز کاری به تابلوی معاملات پیوستند و در نمادهای مختلف رشد 17 تا 30 درصدی قیمت را تجربه کردند. با اثرگذاری مثبت این نمادها، هر چند شاخص کل یکباره از کف روزانه فاصله گرفت، اما تداوم فشار عمومی عرضه‌ها دماسنج اصلی بازار را وادار به عقب‌نشینی دوباره کرد. اما چیزی که در این الاکلنگ بورسی مشاهده میشود، هیجان بی دلیل در بسیاری از سهم های میباشد. تریدرهای مبتدی زیادن در بازار سرمایه، حتی با سرمایه های نه چندان کم! یک سهم صف خرید میشود، بسیاری بی دلیل وارد این صف میشوند.  (البته همین مورد بعضی جاها درسته ولی نه همه جا) .حقوقی هم میبینه صف خرید سنگین میباشد،  چه زمانی بهتر از الان برای عرضه در سهام بزرگ بازار! اگه تحلیل دارین از سهم و ریسک به ریوارد سنجیده وارید میشید که دیگه هیجان برای چی واقعا؟! باید در منفی خریدار باشید اگر تحلیل دارید بعضی وقتام در مثبت اما الان دقیق دیده میشه برعکسه یعنی در مثبت حجم بالا میخوره در منفی حجم کم! این یعنی تحلیل کمه و هیجان زیاد که البته بازار یعنی همین.

خبرهای اقتصادی:

  1. همزمان با بهبود وضعیت بازارهای سهام در سراسر جهان پس از افت ناشی از موج جدید جنگ تعرفه‌ای پکن و واشنگتن، طلا نیز با نوسان محدود زیر مرز روانی 1300 دلاری به فروش می‌رسد. ترامپ با پیش‌بینی اقدامات آتی دولت چین به منظور بهبود شرایط اقتصادی، از فدرال رزرو خواست که با سیاستی مشابه نرخ بهره دلار را کاهش دهد.
  2. تحت تاثیر افزایش فراتر از انتظار موجودی‌های تجاری نفت ایالات متحده طلای سیاه معاملات چهارشنبه را در محدوده منفی آغاز کرد. رشد تولید صنعتی چین در ماه آوریل نیز نتوانست انتظارات را برآورده کند و فشار را روی نفت حفظ کرد. با این وجود تنش‌های اخیر خاورمیانه از افت بیشتر نفت جلوگیری کرد.
  3. تامین سرمایه نوین در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۹۷ توانست 55.9 تومان به ازای هر سهم محقق کند.
  4. وزیر اقتصاد با بیان اینکه برخی بانک‌ها در نقاطی که توجیه چندان اقتصادی نداشته شعبه احداث کرده‌اند، گفت: با توجه به الکترونیکی شدن بخش زیادی از خدمات بانکی، شاید بخشی از شعب جمع‌آوری شود.
  5. رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ​ خواهان افزایش اعتبارات بخش زیرساخت ها، از محل حقوق دولتی معادن شد.

 


1398/02/25 13:48
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)