این روزها شاهد عدم تعادل در بازار کامودیتی هستیم که نوسانات پرشتابی را تجربه می کند. عمده این اتفاقات توسط شخص ترامپ و تصمیمات جنجالی اش انجام شده است. در این گزارش به بررسی موشکافانه وضعیت حال و آتی اقتصاد جهانی پرداخته ایم...

مس 
مس تحت فشار دلار و جنگ تجاری بین چین و آمریکا است و قیمت در ماه جاری تاکنون 9% کاهش دارد البته همه چیز در خصوص این فلز منفی نیست.

موسسه مالی BMO میگوید 5% عرضه جهانی مس به میزان 1.2 میلیون تن در اثر بی ثباتی های حال حاضر معادن دنیا حذف میشود و شکاف تقاضا و عرضه در نیمه دوم 2019 بازتر و به 270 هزار تن می رسد که به برگشت قیمت مس، کمک شایانی خواهد کرد.

زامبیا سالانه 810 هزار تن مس تولید میکند و شاهد خشکسالی شدید است. تولید برق آبی به شدت کاهش یافته و میتواند تولید مس این کشور را 100 هزار تن در سال جاری کاهش دهد.
در شیلی کارگران معدن Chuquicamata پیشنهاد شرکت کودلکو بزرگترین تولیدکننده مس دنیا را رد کردند تا نگرانی از اعتصاب کارگری در این معدن افزایش یابد.
در پرو، ذینفعان معدن لاس بامباس شرکت MMG همچنان اقدام به بستن جاده میکنند که میتواند عرضه 400 هزار تن کنسانتره این معدن به بازار جهانی را مختل کند.

 

زیان 400 میلیارد دلاری سرمایه گذاران ناشی از تحولات بازار سهام دنیا در هفته گذشته

وضعیت در آمریکا بحرانی است. ارزش سهام این کشور در ماه گذشته (May-2019) با افت 2 تریلیون دلاری مواجه شده و به 30 تریلیون دلار رسید (=39% ارزش بورس دنیا) که دومین عملکرد بد ماهانه طی 69 سال اخیر است.

تشدید جنگ تجاری چین و آمریکا و همزمان شروع یک جبهه جدید با مکزیک از عوامل افت شاخص های بازارهای سرمایه در هفته گذشته است.

 

آقای تعرفه هفته گذشته بازارهای جهانی را شگفت زده کرد و یک جنگ تجاری جدید این بار با مکزیک باز شد. آمریکا به بهانه مهاجرین غیر قانونی، از چند روز دیگر تعرفه 5% بروی کلیه کالاهای مکزیکی اعمال میکند که به مرور زمان به 25% افزایش میابد.

مکزیک با 575 میلیارد دلار دومین شریک تجاری آمریکا بعد از چین است. واردات آمریکا از این کشور در سال گذشته 346.5B دلار بوده و اعمال این تعرفه ها در محاسبات بازار سرمایه نبوده است. شاخص آتی داوجونز سقوط کرد و اوراق قرضه 10 ساله آمریکا 2.18% ارزان شده که نشانه هجوم سرمایه ها به سمت دارایی های کم ریسک است.

 

نفت برنت 
افزایش احتمال لغو بخشی از تحریم های فروش نفت آمریکا در ازای شروع مذاکرات دوطرفه. ترامپ با این اقدام، قیمت نفت را برای انتخابات سال آینده به حداقل میرساند.

قیمت نفت هفته گذشته زیر فشار جنگ تجاری سقوط کرد و در هفته جاری نیز به روند نزولی خود ادامه میدهد. اما این بار ایران مسئول کاهش قیمت است.

ماجرا از صحبتهای ترامپ در ژاپن شروع شد که بر خلاف نظر آقای بولتون، گفت که علاقه ای به تغییر رژیم ایران نداشته و فقط میخواهد ایران بمب اتم نداشته باشد. اگر این موضوع باشد، ایران قبلا پاسخ این درخواست را داده و شفاف کرده که به دنبال بمب نیست. آقای روحانی امروز گفت که در صورت لغو تحریمها، مذاکرات میتواند شروع شود.

بازار نفت به این موضوع واکنش نشان داده و قیمتها سقوط کرد، البته در ادامه بخشی از کاهش جبران شد.عربستان بازنده این تحولات سیاسی است، زیرا به منظور کنترل قیمت نفت، بایستی بلافاصله از تولید خود بکاهد تا بازار از بالانس خارج نشود.

 

بازارهای جهانی تحت فشار تعرفه گمرکی 5% تنبیهی آمریکا علیه مکزیک هستند. این کشور روزانه 600-700 هزار بشکه نفت به آمریکا صادر کرده و بیش از 1 میلیون بشکه از آمریکا واردات دارد. فعالان بازار نفت نگران رکود اقتصاد دنیا و مقابله به مثل مکزیک در اعمال تعرفه بروی واردات نفت آمریکا است که میتواند بازار صادراتی آمریکا را چالشی کند.

اوراق قرضه 2 ساله آمریکا در هفته گذشته رقم بی سابقه ای سقوط کرد و شاخص VIX که نشانه فرار سرمایه از بورس است جهش 6.82% داشت. 

 

جهت تورم آمریکا کاهشی شده و نرخ اوراق 10 ساله آمریکا همچنان پایین تر از 3 ماهه بوده و سیگنال رکود میدهد. این امر باعث شده تا بازار با احتمال 56% در انتظار کاهش 0.25% بهره دلار توسط فدرال رزرو در ماه اکتبر باشد، که میتواند بخشی از انرژی دلار بکاهد.

 

لیر 
مذاکره تلفنی چند دقیقه ای هفته گذشته بین ترامپ و اردوغان رییس جمهور ترکیه در خصوص سیستم ضد موشکی خریداری شده از روسیه و قول مساعد ترکیه در تاخیر در اجرای قرارداد باعث شد تا بورس استانبول 2.3%+ جهش کرده و ارزش پول ملی ترکیه لیر 1.5% تقویت شود.

 

 

تغییر هفتگی موجودی انبارهای دنیا

آلومینیم  شانگهای 5.9%- لندن 4.5%-
مس لندن 14.1%+ آمریکا 0.5%- شانگهای 4%-
روی لندن 1.8%- شانگهای 5.4%+
میلگرد شانگهای 2.4%-

 

 

 


1398/03/13 09:22
مهمان
امین دامچه امین دامچه
(تحلیلگر بنیادی)