از مهمترین نکات صورت های مالی شرکت تسویه کامل تعهدات ارزی شرکت می باشد. در نقطه مقابل دریافتنی های تجاری شرکت که عمدتا ارزی می باشد رشد قابل توجهی کرده است...

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کاما امروز با حضور 80% سهامداران برگزار شد. دکتر حسینی به عنوان نماینده گروه صنعتی و معدنی امیر ریاست مجمع را بر عهده داشتند.

آقایان محمدی و حسین زاده به عنوان دو ناظر و آقای اسلامی به عنوان مدیر عامل آغازگز مجمع بودند. بنا به گفته مدیر عامل شرکت شرکت به خوبی توانسته با برنامه ریزی دلواپسی پائین آمدن عیار خاک دریافتی و کمبود ذخایر معدنی را تا حدود زیادی برطرف کند.

این امر با برنامه ریزی و شروع اکتشافات از 5 سال پیش آغاز شده و سال قبل 24 هزار متر اکتشافات انجام شده است. در سال 96 حدود 80% استخراجات شرکت از معادن زیر زمینی بوده است و این رقم در سال قبل به 100% رسیده است.

هزینه استخراج با این اوصاف بالا رفته است. در سال 96 هزینه استخراج تنی حدود 90 هزار تومان بوده است در حالی که در سال قبل این رقم به 101800 تومان رسیده است.

شرکت از گشایش حاصله در دوران برجام استفاده و بسیاری از دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز برای حفاری زیر زمینی را خریداری کرده است.

در توضیح چرایی اینکه شرکت تقسیم سود کمی نسبت به شرکتهای همگروه خود دارد عنوان شد که شرکت بخشی از نیاز به نقدینگی خود بابت خرید تجهیزات مذکور را از این محل تامین کرده است و در صورت تقسیم سود بالا شرکت مجبور بود ارز حاصله از صادرات خود را با نرخ پائین تری تسعیر کند. شرکت ارز خود را با نرخ 11500 در ترازنامه تسعیر کرده است.

شرکت آخرین بار ارز حاصل از فروش خود را در سامانه نیما حدود 12 هزار تومان عرضه کرده است. ظرفیت تولید شمش روی کشور بین 180 هزار تا 200 هزار تن می باشد و بین 40 الی 50 هزار تن تقاضا در داخل وجود دارد.

با این اوصاف و یک تقسیم ساده به ازای هر تن عرضه در بورس کالا شرکتها می توانند 4 تن شمش روی صادر کنند. این محدودیت تنها در مورد شمش روی وجود دارد و در مورد محصولات دیگر شرکت این محدودیت وجود ندارد.

شرکت تعهدات خود در مورد شمش روی را تا به امروز به خخوبی در بورس کالا انجام داده است. از مهر ماه سال قبل که شرکت ذوب و روی اصفهان از شرکتهای زیر مجموعه شرکت مقدمات عرضه اولیه اش انجام شد کار به پیش می رود و در حال حاضر در شرکت سپرده گذاری مرکزی کارها در دست اقدام می باشد. تولید شرکت بنا به اعلام مدیر عامل شرکت از سال 97 بیشتر خواهد بود.

در سال 97 به دلیل بازسازی و تعمیرات خط دو تولید شرکت پائین آمده بود و با راه اندازی این خط از هفته قبل انتظار می رود 5 هزار تن کنسانتره سولفور سرب به کمک این خط تولید شود.

برنامه پیش بینی شده استخراج مواد معدنی شرکت نسبت به سال قبل 15% کاهش یافته است. در توضیح افزایش تولید نسبت به سال 97 علی رغم کاهش استخراج مواد معدنی عنوان شد که تولید کنسانتره سولفور سرب تیپ 2 شرکت نیازی به ماده معدنی نداشته و از محل باطله تولید محصول مذکور انجام خواهد شد. متوسط عیار محصولات شرکت از 4.46% به 3.97% رسیده است.

عیار روی شرکت تقریبا ثابت مانده است اما عیار سرب از 1.46% به 0.87% رسیده است. از مهمترین نکات صورت های مالی شرکت تسویه کامل تعهدات ارزی شرکت می باشد.

در نقطه مقابل دریافتنی های تجاری شرکت که عمدتا ارزی می باشد رشد قابل توجهی کرده است که افزایش دوره وصول مطالبات شرکت را در پی داشته است.

این امر نشان دهنده این است که شرکت در دریافت مطالبات خود به مشکل جدی برخورد کرده است. ( مطالبات شرکت از 50 میلیارد تومان به 230 میلیارد تومان رسیده است. )

در پایان شرکت تنها 10% سود هر سهم خود یعنی 247 ریال را بین سهامداران خود تقسیم کرد. هزینه اکتشاف شرکت سرزمین جلگه های آسمانی که 30% آن در تملک شرکت می باشد با قیمتهای فعلی حدود 100 میلیارد تومان تخمین زده می شود. و شرکت در مورد این سرمایه گذاری همچنا به نقدینگی نیاز دارد.

در حال حاضر هزینه TC کنسانتره سولفور سرب حوالی 130 الی 150 دلار می باشد و تغییر چندانی نسبت به سال قبل نداشته است اما این هزینه برای کنسانتره سولفور روی طی چند ماه اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته و در حال حاضر به حوالی 300 دلار رسیده است.


1398/03/20 15:44
مهمان
سالار میرزایی سالار میرزایی
(تحلیلگر بنیادی)