قیمت جهانی فروسیلیس بین 1200 تا 1300 دلار در هر تن بوده است اما نرخ های فروش شرکت به خصوص داخلی با قیمتهای جهانی فاصله 50% دارد که رقم قابل ملاحظه ای می باشد...

مجمع عمومی عادی سالیانه فروس امروز صبح برگزار شد. آقای نوروزیان به عنوان ریاست مجمع و آقایان کاویانی و سلامت به عنوان نظار اول و دوم حضور داشتند.

مقدار تولید داخلی فروسیلسیم ایران در حال حاضر حدود 160 هزار تن می باشد که با توجه به مجوزات اخذ گردیده از وزارت صنعت معدن و تجارت این مقدار در حال افزایش حداقل به میزان 50% می باشد.

شرکتهای فروسیلیس ایران و فروآلیاژ ایران در مجموع حدود 52% از فروسیلیس داخل کشور را تولید می کنند. این دو شرکت سیاست های فروش را به صورت هماهنگ با هم تعیین کرده و سپس به مرحله اجرا در می آورند.

بنا به گفته قائم مقام مدیر عامل شرکت قبل از سال 97 سیاست شرکت پیاده سازی استراتژی اقیانوس خونین بوده است اما این استراتژی در سال قبل و با جدیت بیشتری در سالهای پیش رو به استراتژی اقیانوس آبی تغییر یافته و خواهد یافت.

شرکت قصد افزایش تنوع در سبد محصولات و گسترش بازارهای خود را در پیش دارد. از جمله نسبتهای مهم مالی شرکت که بیش از پیش خود نمایی می کنند کاهش دوره وصول مطالبات شرکت از 120 روز به 30 روز و افزایش نرخ بازدهی حقوق صاحبان سهام از 9% به 40% بوده است.

شرکت برای اولین بار به عنوان پیش رو به تولید نسوزهای مورد استفاده در واحد پاتیل شرکت دست یافته است. این امر توانسته هزینه های شرکت را به میزان مناسبی کاهش دهد.

دغدغه اصلی شرکت در سال قبل تامین مواد اولیه چه داخلی و چه وارداتی بوده است به گونه ای که قیمت مواد اولیه از ابتدا تا انتهای سال 97 بین 100 تا 120% افزایش یافته است.

بودجه پیش بینی شده شرکت بسیار محتاطانه و تا حدودی شاید خنده دار باشد. شرکت پیش بینی فروش ریالی 280 میلیارد تومانی را برای سال جاری کرده است در حالی که سود هر سهم 47 تومان پیش بینی شده است.

این ارقام برای سال مالی قبل به ترتیب 180 میلیارد تومان و 61 تومان بوده است. شرکت قبلا هر 4 سال یکبار اورهال داشته است اما با اورهال انجام شده در سال 96 این مدت به 5 سال رسیده است.

شرکت در نظر دارد برنامه اورهال خود را به 8 سال افزایش دهد. قیمت جهانی فروسیلیس بین 1200 تا 1300 دلار در هر تن بوده است اما نرخ های فروش شرکت به خصوص داخلی با قیمتهای جهانی فاصله 50% دارد که رقم قابل ملاحظه ای می باشد.

در کنفرانس اطلاع رسانی سال قبل شرکت محصول فروسیلیس خود را با دلار 8 هزار تومان از قرار کیلویی 11500 تومان فروخته بود اما در سال جاری با توجه به نرخ ارز 12 هزار تومان این رقم بین حدود 9 هزار تومان بوده است که جای تعجب دارد.

مطالباتی برای شرکت از یکی از شرکتهای زیر مجموعه شرکت ذوب آهن اصفهان که در سالهای 94 و 95 ایجاد شده بود حتی در صورتهای مالی حسابرسی شده شش ماهه سال قبل شرکت نیز ذخیره ای برای آن در نظر گرفته نشده بود.

شرکت به یکباره در پایان سال مالی قبل برای این طلب ذخیره لحاظ کرده است. ( این طلب به ازای هر سهم چیزی حدود 7 تومان می باشد. ) هزینه حمل هر تن محصول صادراتی شرکت در حدود 40 تن می باشد. پیش پرداخت های شرکت نیز افزایش قابل ملاحظه داشته است.

این مبلغ از 9 میلیارد تومان به 60 میلیارد تومان افزایش یافته است که 52 میلیارد تومان آن پرداخت ارزی و با دلار نیما در زمان پرداخت، پرداخت شده است. جالب اینکه مدیریت مالی شرکت اطلاعی از نرخ دلار مذکور نداشت!!

مدیریت مالی اظهار می کرد که این صادرات در قبال واردات مواد اولیه انجام شده است در حالی که کل صادرات 30 میلیارد تومان بوده است. معلوم نیست مابقی پیش پرداخت بابت چه امری بوده است که مدیریت مالی شرکت در این مورد نیز حاضر به شفاف سازی نشد.

در پایان از 61 تومان سود قابل تخصیص به هر سهم 42 تومان به ازای هر سهم پرداخت شد. بخش عمده سهام شرکت در اختیار افراد عضو یک خانواده قرار دارد و به نوعی شرکت خانوادگی است.

به نظر می رسد با توجه به جوابهای دریافت شده از سوی اداره کنندگان مجمع در زمان پرسیدن سوال از جانب سهامداران، شرکت از شفافیت پائینی برخوردار باشد


1398/03/21 11:31
مهمان
سالار میرزایی سالار میرزایی
(تحلیلگر بنیادی)