در این گزارش به جزییات مجمع سالیانه فرآورده های نسوز ایران(کفرا) پرداخته ایم...

 

 

مجمع سالیانه فراورده های نسوز ایران (کفرا)

 

 

این مجمع در مورخ 20 خرداد ماه 98 در سالن تلاش برگزار شد. ریاست مجمع را دکتر سلیمانی بر عهده داشت و محمدرضا درخشنده به نمایندگی از شرکت صدر تامین و حسین کریمایی به نمایندگی از خاک چینی ایران بعنوان ناظر ایشان را همراهی می کردند. مجمع با حضور 66 درصد از سهامداران به رسمیت شناخته شد.

در ابتدا مدیرعامل فراورده های نسوز ایران (سعید لقمانی) به عملکرد سال مالی 97 پرداخت

این شرکت انواع نسوز تولید می کند که عمده آن به شرکت های تولیدکننده در صنعت فولاد و سیمان فروخته می شود. ظرفیت متوازن تولید انواع نسوز این شرکت 70.000 تن است که در حال حاضر 80 درصد ظرفیت کار می کند. 

 

تنوع در محصولات این شرکت زیاد است و به دلیل در اختیار داشتن سهم عمده بازار سبد متنوعی از محصولات نسوز را در اختیار دارد.

در سال 97 تولید و فروش این شرکت از لحاظ مقداری و نرخی رشد قابل توجهی کرده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

همچنین این شرکت محصولات مورد نیاز بازار را به سرعت شناسایی کرده و تولید می نماید. به طور مثال با تولید آجر آلومو ال آی برای دیواره کوره بلند ذوب آهن اصفهان، بهای تمام شده این شرکت را تا حدودی کاهش داده است.

 

 

 

دوره وصول مطالبات در سال 97 به نسبت سال گذشته از 167 روز به 92 روز رسیده است که اتفاق مثبتی است و تداوم این موضوع می تواند شرکت را در استفاده بهینه از منابع یاری کند.

 

 

در سال 97 میزان صادرات نسوز 947 تن بوده که در مقایسه با سال گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است. عمده محصولات این شرکت به عراق صادر شده است.

 

دستاوردهای شرکت در سال 97:

 

عمده مواد مصرفی صنعت نسوز بوکسیت و منیزیت است که اکثر آن از چین تامین می شود. به دلیل مسائل زیست محیطی در چین، تولید این محصولات با کاهش مواجه شد و همین عامل کافی بود تا نرخ جهانی این محصولات را در بازارهای جهانی چندبرابر نماید. طبیعی است که با افزایش در نرخ مواد مصرفی در این شرکت، نرخ های فروش نیز تحت تاثیر قرار میگیرد. مدیرعامل شرکت در رابطه با ریسک های واردات مواد مصرفی اشاره کرد، بوکسیت جزو کالاهای تحریمی نیست اما منیزیت را در انبارها داریم و برای تولید محصول دغدغه ای در کوتاه مدت نداریم. البته ایشان ریسک های این موضوع را هم اشاره کردند و تداوم آن را برای شرکت مشکل ساز دیدند. البته از سوی دیگر تحریم ها باعث شده است شرکت های داخلی از محصولات شرکت استقبال بیشتری داشته باشند و فروش در داخل نیز گسترش یافته است.

 

یکی از طرح های مهم این شرکت طرح علی آباد جمبزه است که 70درصد از فاز 1 آن در سال 97 پیشرفت داشت و در آبان ماه سال 98 فاز اول آن به صورت کامل به بهره برداری می رسد. فاز 2 این طرح 18 ماه پس از اتمام فاز 1 انجام خواهد شد. هدف از طرح جمبزه کاهش نیاز به واردات مواد اولیه است و طبیعتا سبب افزایش حاشیه سود ناخالص می شود.

 

در تصویر زیر نمودار آبی رنگ تولید سیمان و نمودار قرمز تولید فولاد را در سال های اخیر نشان می دهد. همانطور که مشاهده می شود تولید این دو صنعت بواسطه چشم انداز 1404 با رشد مواجه شده است و این موضوع برای کفرا که تولید کننده نسوز می باشد امری مثبت است. 

 

این شرکت در سال 97 حدود 21 درصد از سهم بازار نسوز کشور را در اختیار داشت.

 

 

 

در پایان مجمع از 2013ریال سود خالص هر سهم، 1800 ریال معادل 90 درصد تقسیم شد.

 

 


1398/03/22 09:43
مهمان
امین دامچه امین دامچه
(تحلیلگر بنیادی)