اخبار و شنیده هایی از رمپنا، گروه سیمان، تیپیکو، عرضه اولیه، گروه خودرو، خودرو، ختراک، دفرا، دسبحا و....

رمپنا
رسولی مدیرعامل راه‌آهن خبر داد: محصولات مهمی نظیر لکوموتیو MAP24  که در حال حاضر 6 دستگاه از آن در حال سیر است از  محل تبصره 18 قرار تأمین بودجه شده است و تا پایان سال مپنا 40 دستگاه دیگر را نیز تولید خواهد کرد

گروه سیمان
رضا رحمانی از ایجاد محدودیت صادرات فولاد و سنگ آهن و به درخواست انجمن سیمان در نامه‌ای به رئیس کل گمرک اعلام کرد صادرات سیمان هم مشروط بوده و از 15 خرداد تا پایان شهریور سال جاری ، صرفا از طریق شرکت‌های سیمانی یا نمایندگان انجام خواهد شد.
براساس این گزارش، این تصمیم با هدف ضرورت ساماندهی سیمان، واحدهای تولیدی و جلوگیری از رقابت منفی صادرکنندگان گرفته شده است

تیپیکو/عرضه اولیه
شرکت ره آورد تامین با سرمایه ۲۰ میلیارد تومانی یکی از زیرمجموعه های تیپیکو است که در بازار دوم فرابورس درج و در صف عرضه اولیه ۲۰ درصدی ایستاده است.

گروه خودرو
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد:محدود شدن ورود دلالان به بازار خودرو با اخذ مالیات خرید و فروش
محمدرضا منصوری در این باره اظهار کرد: اخذ مالیات از افرادی که دارای خودرو‌های دوم و بیشتر هستند و اقدام به خرید و فروش می‌کنند، قطعا می‌تواند بر بازار خودرو تاثیر گذار باشد و به آن سرو سامان بدهد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: اینکار علاوه بر اینکه درآمد‌های دولت را نیز افزایش می‌دهد، ورود دلالان به این بازار را به دلیل هزینه‌هایی که دارد کمتر خواهد کرد.
وی گفت: در حال حاضر خودرو تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده و زمانی که خودرو تبدیل به کالای سرمایه‌ای می‌شود، افراد نسبت به خرید و انبار کردن آن‌ها برای به دست آوردن سود اقدام می‌کنند.
منصوری خاطرنشان کرد: اگر اخذ مالیات از دارندگان خودرو‌های دوم و بیشتر اجرایی شود هر فرد ۱۸ سال به بالا که بیش از یک خودرو داشته باشد موظف به پرداخت مالیات برای خودروی دوم خود خواهد بود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه تعیین میزان مالیات برعهده دولت است، تصریح کرد: دولت باید از این فرصت استفاده کند و مالیات معقول برای این موضوع در نظر بگیرد و به کمیته انطباق مجلس برای تایید ارسال کند.
وی با اشاره به اینکه این موضوع موجب می‌شود افراد خودرو را به عنوان کالای سرمایه‌ای در نظر نگیرند، افزود: هنوز زمان اجرایی شدن این موضوع مشخص نیست و باید از دولت درباره آن پیگیری کرد.

خودرو
آمار تولید ایران خودرو در اردیبهشت ماه چند دستگاه بود؟
ایران خودرو توانسته در اردیبهشت ماه امسال تعداد 40 هزار و 302 دستگاه خودرو سواری و وانت تولید كند و مانند همیشه در تامین نیاز مشتریان در بازار پیشتاز و نخستین باشد.
برمبنای این گزارش،‌ گروه صنعتی ایران خودرو در مجموع از آغاز سال كاری 98 تا پایان اردیبهشت ماه تعداد 61 هزار و 631 دستگاه خودرو سواری و وانت تولید كرده است.
تولید این تعداد درحالی محقق شده كه ایران خودرو با مشكلات متعددی در زمینه تامین و تولید روبرو بوده اما در نهایت توانسته با برنامه ریزی، همراهی و مشاركت قطعه سازان با شرایط تحمیلی ناشی از تحریم مقابله كرده و سبب رونق تولید در زنجیره تولید خودرو كشور شود.
ایران خودرو در صدد است تا با بهره گیری از توان شركت های دانش بنیان و سازندگان توانمند كشور، تیراژ تولید را افزایش داده و با عرضه مستمر خودرو به بازار، در مسیر متعادل سازی بازار گام بردارد.

ختراک
ختراک در مجمع سالیانه به ازای هر سهم 38 تومان سود نقدی بین سهامداران  تقسیم کرد.

دفرا
دفرا در مجمع سالیانه به ازای هر سهم 78 تومان سود نقدی بین سهامداران  تقسیم کرد.

دسبحا
دسبحا در مجمع سالیانه به ازای هر سهم 52 تومان سود نقدی بین سهامداران  تقسیم کرد.