امروز در بازار آتی شاهد افزایش حجم تقاضا در کف قیمتی بودیم. کم کم بوی شکسته شدن کانال نزولی حس می شود. این موضوع به احتمال زیاد در بازار فردا رخ دهد چرا که ...

امروز در بازار آتی شاهد افزایش حجم تقاضا در کف قیمتی بودیم. کم کم بوی شکسته شدن کانال نزولی حس می شود. این موضوع به احتمال زیاد در بازار فردا رخ دهد چرا که کف جدیدی بالای کف قبلی مشاهده می نماییم. همانطور که اشاره کردیم نوع کندل ها در گواهی زعفران کاملا واکنش مثبت را نشان می دهد. البته کماکان معتقدیم تا زمانیکه در کانال نزولی هستیم فشار فروش بالاست اما در صورت عبور فروشنده های فعلی نیز برای جلوگیری از ضرر بیشتر خریدار می شوند. امروز یکی از فعالین بازار زعفران مصاحبه ای داشت که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. 

کریمی از مقاومت کشاورزان برای فروش ارزان قیمت محصول به دلالان به کمک شفاف سازی قیمت‌ها در بورس کالا خبر داد.موجودی 80 تنی برای 5 ماه مانده به فصل برداشت. کریمی فعال بازار زعفران با بیان اینکه طی هفت ماه گذشته از حدود 350 تن محصول برداشت شده، نزدیک به 270 تن آن صادر شده، اظهار کرد: هنوز حدود پنج ماه تا فرارسیدن فصل برداشت زعفران باقی مانده و این در حالی است که موجودی باقیمانده در بازار داخلی تنها حدود 80 تن است و در طول مدت باقیمانده تا زمان برداشت سال جدید تجار و صادرکنندگان مجبور هستند به تعهدات خود عمل کنند و با توجه به حجم عظیم صادرات انجام شده، نیاز به خرید زعفران دارند. در نتیجه گاهی شاهد آن هستیم که برخی اخبار برای ایجاد هیجان منفی در بازار و خرید ارزان قیمت، نزدیک شدن به زمان برداشت محصول در سال جدید و نوسانات منفی نرخ ارز را عاملی در افزایش عرضه‌ها و کاهش قیمت‌ها عنوان می‌کنند. این در حالی است که هنوز پنج ماه تا فصل برداشت زعفران باقی مانده و بازه زمانی قابل توجهی نسبت به میزان موجودی محصول در کشور است؛ ضمن اینکه شیب منفی هفته‌های اخیر قیمت‌ها در بازار داخلی تحت تاثیر این هیجانات تنها عاملی برای زیان تولیدکنندگانی است که هنوز محصول خود را برای فروش به تجار و صادرکنندگان در اختیار دارند.

 

 

 

 

 


1398/03/22 21:01
مهمان
امین دامچه امین دامچه
(تحلیلگر بنیادی)