نرخ شکر بر اساس مصوبه دولت محترم در شهریور ماه 98 افزایش یافته است که باعث افزایش مبلغ فروش شرکت در سال 98 و 99 شده است. از آنجایی که در 98 از موجودی خود فروخته است...

صنعت قند و شکر

صنعت قند و شکر، پس از صنعت نساجی، دومین صنعت قدیمی ایران به حساب می­آید. صنعت قند و شکر، با توجه به استراتژیک بودن و منبع ارزان تامین انرژی نسبت به سایر مواد غذایی، همواره مورد توجه و حمایت دولت بوده است. بخش کشاورزی به عنوان مهترین  بخش و تامین­کننده مواد  اولیه، بخش نفت به عنوان تامین کننده انرژی و بخش صنعت و حمل و نقل، بخش­های مرتبط و تاثیرگذار در این صنعت می­باشند. بیشترین مصرف­کننده قند و شکر در درجه اول خانوارها و سپس صنایع غذایی و لبنی می­باشد. 

در سطح جهانی، شکر عمدتا از نیشکر و چغندر قند استخراج می­شود. اینکه قند و شکر از نیشکر تولید شود یا از چغند قند، بستگی به آب و هوا و منطقه جغرافیایی دارد. در کشورهای استوایی، که ۸۰ درصد قند و شکر جهان را تولید می­کنند، نیشکر و در کشورهای معتدل اروپایی و آمریکایی، که تولید ۲۰ درصد دیگر را شامل می­شوند.

 

وضعیت شکر در ایران

 

وضعیت تولید و واردات

همانگونه که در نمودار زیر نشان داده می شود واردات شکر در سال 97 به پایینترین مقدار در 14 سال اخیر رسید. همچنین در سال 97 میزان تولید شکر حدود 1 میلیون تن بوده است.

واردات شکر

وضعیت واردات شکر توسط بخش دولتی و خصوصی در 17 سال اخیر در جدول زیر نشان داده شده است.

در سال 97 حدود 281 هزارتن شکر خام با قیمت هر تن 365 دلار وارد کشور شده است.

تعرفه واردات

در حال حاضر تعرفه واردات شکر خام به داخل کشور 20 درصد می باشد که از سال 96  تغییر نکرده است.

وضعیت مصرف شکر در ایران

سرانه مصرف شکر در سال 97 به ازای هر نفر 26 کیلو گرم بوده است.

 

 

شرکت های بورسی ما همه از چغندر به عنوان ماده اولیه استفاده میکنند، لذا به اختصار به بررسی وضعیت چغندر قند میپردازیم

 

قند اصفهان

قصفها در بازار دوم بورس معامله میشود. شركت مادرتخصصي گسترش صنايع غذايي سينا سهامدار عمده شرکت میباشد و 48% سهام شرکت را در اختیار دارد. همچنین بنیاد مستضعفین هم 23% سهام قصفها را در اختیار دارد.
قصفها با دریافت چغندر و شکر خام شکر سفید تولید میکند.

شرکت نمایندگی فروش ندارد و محصولات خود را درب کارخانه بفروش میرساند زیرا عمدتا مواد اولیه سایر صنایع میباشند و در بسته بندی های 50 کیلوگرمی به فروش میرساند. تفاله و ملاس را نیز به صورت فله به فروش میرساند. شرکت معمولا محصولات خود را به شرکت هایی میفروشد که دارای هیت مدیره مشترک میباشند. در 3 ماهه 98، 48% از محصولات خود را به این شرکت ها فروخته است.
قند اصفهان دو کشته میباشد که کشت پاییز خود را از خوزستان میخرد که در اردیبهشت و خرداد به شرکت میرسند.
شرکت های قندی به دلیل این که تنها 21 روز فرصت دارند چغندر برداشت شده را به قند یا شکر تبدیل کنند ظرفیت بالایی دارند فلذا مشکلی از این بابت ندارند از همین بابت قصفها برنامه ای برای افزایش ظرفیت در دستور کار خود ندارد. شرکت در ماه های فروردین، اسفند، وشهریور در تعمیرات به سر میبرد.
در سه ماهه 98 تولیدات شرکت کاهش یافته است دلیل آن هم کاهش مقدار تولید چغندر در کشور بوده است. وضعیت بارندگی های ابتدای سال و عدم استقبال کشاورزان به دلیل عدم صرفه اقتصادی کشت چغندر، از دلایل کاهش تولید چغندر بوده است.به همین دلیل سود ناخالص شرکت در 3 ماهه 19% کاهش یافته است.

در سال 98 مجوز ورود 31.000 تن شکر خام به شرکت داده شده که تا 3 ماهه امسال به دلیل مشکلات ارزی گشایش اعتبار رخ نداده و هنوز شکر ها ترخیص نشده اند و به شکر خام تبدیل نشده اند.
نرخ فروش شرکت را دولت تعیین میکند بقیه محصولات بر حسب عرضه و تقاضا .

نرخ چغندر کشت پاییز و بهار با احتساب کمک کرایه دولتی بر اساس نرخ مصوب دولت تعیین میشود.

بدهی های  شرکت عمدتا به بانک و چغندر کاران میباشد.
تولید و فروش

تولید و فروش قصفها بر اساس چغندر دریافتی هر ساله آن ها میباشد. امسال به علت سیل تولید چفندر کاهش یافت و به همین دلیل تولیدات قصفها هم پایین آمده است.

 

شرکت در مرداد ماه 10هزار تن از موجودی خود فروخته است و ما هم در پیش بینی خود لحاظ کردیم مابقی موجودی خود را که معادل 12 هزار تن است را بفروش برساند.

نرخ شکر بر اساس مصوبه دولت محترم در شهریور ماه 98 افزایش یافته است که باعث افزایش مبلغ فروش شرکت در سال 98 و 99 شده است. از آنجایی که در 98 از موجودی خود فروخته است و در 99 موجودی ندارد به همین دلیل  مبلغ فروش 98 بیشتر از 99 شده است.

نرخ فروش شکر مصوب دولت است اما تفاله و ملاس بر حسب عرضه و تقاضا میباشد.
نرخ فروش شرکت را در سال 99 ده درصد نسبت به 98 رشد داده ایم.

بهای تمام شده
عمده بهای تمام شده کالا فروش رفته شرکت  مواد مستقیم مصرفی که همان چغندر میباشد است.
در افزایش و یا کاهش موجودی های ساخته شده مبلغ آن 22 هزارتن را که از موجودی فروخته است به بهای تمام شده اضافه کرده ایم و از آنجایی که موجودی 99 را صفر در نظر گرفته ایم افزایش و یا کاهش نداریم.

سربار

سربار شرکت را 30 درصد متناسب با تورم رشد داده ایم.

مواد مصرفی
شرکت دو نوبت در سال چغندر دریافت میکند. چغندری که در بهار دریافت میکند را چغندر پاییزه گویند و چغندری را که در پاییز دریافت میکند چغندره بهاره گویند.

عیار چغندر بهاره بالاتر میباشد و به همین دلیل نرخ بالاتری دارد. 

صورت سود و زیان

شرکت با توجه به نوع صنعت و منابع مالی سرمایه گذاری جدید نخواهد داشت.
سرمایه شرکت 19.5 میلیارد تومان میباشد.
بخشی از زمین های شرکت که در محدوده طرح بودند که به شهرداری واگذار شده است و تا 3 ماهه توی گزارش تاثیرش اعمال نشده است.
شرکت با توجه به فروش موجودی در سال 98 مبلغ 409 تومان سود میسازد.
همین عدد در سال 99 به 291 تومان کاهش یافته است و دلیل آن عدم موجودی شرکت میباشد.
اگر به شرکت p/e  10 بدهیم ارزش شرکت معادل 4.090 تومان میباشد. در حالیکه قیمت فعلی این سهم 3.000 تومان است. یعنی توانایی رشد 36درصدی را در بازه زمانی میان مدت دارد. 

اگر در سال 99 نرخ شکر به 5.000 تومان برسد سود شرکت به 446 تومان میرسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1398/06/13 13:45
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر بنیادی)