نماگر اصلی بورس دادوستدهای امروز را با رشد بیش از 2300 واحدی آغاز کرد و برای ساعتی در کانال 297 هزار واحدی قرار گرفت. با این حال...

نماگر اصلی بورس دادوستدهای امروز را با رشد بیش از 2300 واحدی آغاز کرد و برای ساعتی در کانال 297 هزار واحدی قرار گرفت. با این حال، همان‌گونه که انتظار می‌رفت در ساعت پایانی فشار عرضه‌ها به نسبت شدت گرفت و شاخص را به کانال 296 هزار واحدی عقب راند. فاصله شاخص کل از مرز 300 هزار به کمتر از 3500 واحد رسیده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد عبور از این سطح طی یک جلسه معاملاتی ممکن باشد. با این وجود برای عبور قاطع از این سطح به نظر می‌رسد بازار به سیگنال‌های مطلوب از سمت بازارهای جهانی نیاز دارد. شکل بازگشایی بازارهای در روز آتی و روند دو روزه این بازارها می‌تواند این امکان را برای بورس تهران فراهم کند و یا تردیدها در مسیر عبور را بیشتر کند. امروز داده‌های مربوط به تراز تجاری چین در ماه آگوست منتشر شد که ضعف شدیدتر از انتظاری را به نمایش گذاشت. باید دید دیگر آمارهای اقتصادی و اخبار سیاسی مانند هفته گذشته به کمک بازارهای جهانی خواهند آمد یا خیر. در صورتی که بازارهای مرجع میل چندانی به صعود نداشته باشند و از آن بدتر، اگر بار دیگر در مسیر نزولی محسوس قرار بگیرند به نظر می‌رسد سنگینی مرز 300 هزار می‌تواند اثری روانی بر رفتار بازار داشته باشد. در معاملات امروز نمادهای پالایشی بیشترین اثر مثبت را بر تغییرات شاخص کل داشته‌اند و هر چهار نماد بورسی این گروه در فهرست نمادهای موثر بر شاخص قرار دارند. علاوه بر دادوستد محصولات این گروه در بورس انرژی که طی روزهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است، کرک‌اسپرد محصولات این صنعت در محدوده مطلوبی قرار دارد و سبب می‌شود تا انتظارات از سودآوری این شرکت‌ها در تابستان نیز همچنان بالا باشد. در این شرایط نسبت قیمت به سود پایین نمادهای گروه شرایط را برای رشد قیمت سهام فراهم کرده است. گروه خودرو و قطعات در جریان معاملات امروز بار دیگر بیشترین ارزش معاملات را در اختیار دارد. صف‌های خرید در این گروه پرشمار است و شاخص این صنعت رشد 3 درصدی را تجربه می‌کند. در میانه جلسه امروز خبرگزاری خانه ملت گزارش داد رضا رحمانی، وزیر صمت در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با نامه دیوان محاسبات مبنی بر ضرورت تجدید ارزیابی دارایی خودروسازان، گفته است: تجدید ارزیابی یکی از رویه‌های جاری در تمامی واحدهای صنعتی است. اخیرا مجوزی صادر شده که تمام واحدهای صنعتی از فرصت تجدید ارزیابی دارایی‌ها استفاده کنند.

خبرهای اقتصادی:

  1. وزارت صمت در اواخر اسفند سال گذشته اعلام کرد برای سال ۹۸، حفظ تیراژ تولید در سال ۹۷ را به‌عنوان کف و افزایش ۲۰ درصدی را به‌عنوان سقف هدف‌گذاری کرده است. با توجه به آمار منتشر شده، خودروسازان تا پایان سال گذشته در مجموع ۷۹۹ هزار دستگاه از محصولات سواری را به تولید رسانده‌اند. بنابراین شرکت‌های خودروساز چنانچه بخواهند کف برنامه وزارت صمت را اجرایی کنند باید تا پایان مرداد ماه امسال نسبت به تولید ۳۳۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه سواری اقدام می‌کردند.
  2. کارخانه «ذوب و فولادسازی جهان فولاد سیرجان» آماده افتتاح رسمی است. ظرفیت تولید این کارخانه به  1.2 میلیون تن در سال می‌رسد.
  3. بر اساس آمارهای منتشر شده تورم نقطه به نقطه ریالی کالاهای صادراتی در بهار ۹۵ درصد بوده که نسبت به زمستان افت 7.8 واحد درصدی را ثبت کرده است. همچنین تورم فصلی در بهار نیز 13.6 درصد بوده که نسبت به زمستان به میزان 10.5 واحد درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر آمارهای تورم وارداتی بر حسب ریال نیز در بهار نشان می‌دهد که نرخ تورم فصلی 34.6 درصد بوده که نسبت به زمستان کاهش 5.3 واحد درصدی را ثبت کرده است. همچنین تورم نقطه به نقطه نیز در بهار به رقم ۱۸۳ درصد رسیده که نسبت به زمستان سال قبل افت 20.3 واحد درصدی را ثبت کرده است. البته نکته قابل توجه این است که تورم نقطه به نقطه دلاری واردات روند صعودی را داشته، اما این روند در بخش صادراتی نزولی بوده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش به بررسی دو گزارش مرکز آمار ایران در بهار سال جاری می‌پردازد.
  4. پرداخت الکترونیک سامان کیش در دوره ۶ ماهه منتهی به پایان خردادماه امسال 31.7 تومان سود به ازای هر سهم محقق کرد.
  5. ایران با وجود فاصله ضریب نفوذ بیمه کشور با استانداردهای جهانی، ایران در این شاخص رتبه سوم منطقه را در اختیار دارد.
  6. قرارداد اجرای این طرح در راستای کاهش آلاینده های زیست محیطی پالایشگاه با شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) منعقد شد. غلام رضا باقری دیزج، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در این خصوص گفت: براساس این تفاهم‌نامه انجام مطالعات hazop، مهندسی پایه، مهندسی تفصیلی، تامین مصالح و تجهیزات، انجام کارهای ساخت و نصب، پیش راه اندازی و راه اندازی برعهده شرکت طرف قرار داده است. مدت زمان اجرای طرح 21 ماه و اعتبار آن بیش از 17 میلیون یورو است. از جمله اهداف راه اندازی این واحد تولید گوگرد با ظرفیت 110 تن در روز عنوان شد.


1398/06/17 15:25
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)