وند رویایی شاخص سهام در معاملات امروز هم ادامه یافت. بورس تهران که طی روزهای اخیر خبرهای موافقی از بازار جهانی و فضای سیاسی حاکم بر رابطه ایران و آمریکا دریافت کرده همچنان...

روند رویایی شاخص سهام در معاملات امروز هم ادامه یافت. بورس تهران که طی روزهای اخیر خبرهای موافقی از بازار جهانی و فضای سیاسی حاکم بر رابطه ایران و آمریکا دریافت کرده همچنان در حال جذب منابع خرد و حرکت به فراسوی مرزهای جدید است. شاخص کل که در آخرین روز کاری هفته قبل موفق به فتح ابرکانال 300 هزار واحد نشده بود، امروز با جهشی معادل 5 هزار واحد با سرعت از این مرز گذشت. قیمت عموم سهم‌ها روی تابلوی معاملاتی بورس تهران همچنان سبز است. این ششمین روز متوالی است که شاخص با شتاب در مسیر صعودی حرکت می‌کند  و رکوردهیا جدیدی را بر جا می‌گذارد. امروز هم ارزش حدود 80 درصد از تعداد کل نمادهای بورسی در جریان معاملات امروز افزایش یافت و شاخص کل را بیش 1.6 درصد ارتقا بخشید. البته نمادهای کوچک و متوسط در لاین سبقت به حرکت خود ادامه دادند و زمینه را برای تداوم رشدهای مهارناپذیر شاخص هم‌وزن فراهم کردند. در حالی که شاخص کل با حمایت غول‌های کالایی رشد معادل 1.5 درصد را تا نیم  ساعت پایانی معاملات تجربه می‌کرد، شاخص هم‌وزن با جنب‌وجوش بی‌پروا و جسورانه معامله‌گران در نمادهای کوچک‌تر بورسی به جهشی معادل 2 درصد دست یافت و بر ارتفاع بی‌سابقه خود افزود. شدت رشد قیمت و نحوه توزیع نقدینگی در بازار سهام حاکی از خوش‌بینی معامله‌گران به اخبار دریافتی از محیط کلان بورسی است وگرنه اگر مقیاس جنب‌وجوش‌ها را سودآوری شرکت‌ها و وضع بنیادی حاکم بر سهام بدانیم به نتایجی منطقی دست نخواهیم یافت. با وجود این، معامله‌گران وزن زیادی به سیگنال‌های سیاسی و تا حدود بهبود نسبی قیمت‌های جهانی داده است. به طور کلی می‌توان سه عامل عمده را در جهش مهارناپذیر بورس تهران موثر تلقی کرد. یکی از مهمترین عوامل، خبرهای پیرموان رابطه ایران با آمریکا و تقویت روزافزون این موضع که تحریم‌ها به‌ویژه پس از برکناری بولتون احتمالا یا کاهش می‌یابد و برداشته می‌شود. این تصور البته مختص بازار سهام و ارز ایران نیست و در بازار جهانی نفت هم تاثیر خود را بر جا گذاشته است. به همین دلیل دارندگان وجوه مازاد ریالی سرمایه‌های خود را به سمت سهام سرازیر کردند و بر رشد قیمت وسعت و شدت بخشیدند. در این بین دو گروه بانکی و  خودرویی به دلیل شناوری نسبتا بالای سهام و همچنین، آسیب‌ناپذیری از روند قیمت‌های جهانی در کانون توجه بورس‌بازان قرار گرفتند و امروز بیشترین ارزش معاملات را در بین صنایع در اختیار گرفتند.

خبرهای اقتصادی:

  1. مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس از موافقت با تمدید تعلیق 10 روزه نماد بانک ملت خبر داد و زمان تقریبی بازگشت این بانک به تابلو معاملات را اعلام کرد.
  2. شرکت تحریم شده صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به دلیل عملکرد مثبت مالی و فروش، به رتبه ۳۵ جهان صعود کرد.
  3. قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها در مورد دستور جلسه این شورا گفت: مدیران عامل بانک‌ها در این نشست در مورد پیگیری مسائل مالیاتی مرتبط با قانون رفع موانع تولید، واگذاری املاک و اموال مازاد، حمایت از رونق تولید و موضوعات مربوط به رمز دوم یکبار مصرف و سایر مشکلات شبکه بانکی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
  4. کرمان موتور شرایط فروش جک J۴ و جک S۳ را بصورت نقدی و اعتباری برای شهریور ۹۸ با موعد تحویل ۳۰ روزه اعلام کرد. در این طرح قیمت ۱۴۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای جک J4 و قیمت ۲۱۰ میلیون تومان برای جک S3 در نظر گرفته ش
  5. سرمایه گذاری توکا فولاد از زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه از برنامه افزایش سرمایه 54 درصدی از دو محل خبر داد. بر این اساس، «وتوکا» در نظر دارد سرمایه فعلی را از 260 به 400 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این هلدینگ از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال خواهد شد تا صرف جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده و اصلاح ساختار مالی شود.


1398/06/23 15:24
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)