شاخص اصلی بورس تهران امروز از قله برگشت. نماگر سهام که تا روز گذشته برای شش روز متوالی در سیری صعودی به رکوردی جدید دست یافته بود، امروز...

شاخص اصلی بورس تهران امروز از قله برگشت. نماگر سهام که تا روز گذشته برای شش روز متوالی در سیری صعودی به رکوردی جدید دست یافته بود، امروز در پی فشار عمومی فروش بیش از 2 هزار واحد عقب‌نشینی کرد و در کانال 302 هزار واحد قرار گرفت. تمایل اغلب معامله‌گران برای ذخیره سود کسب شده در رالی اخیر را می‌توان مهمترین بهانه برای این عقب‌نشینی دانست. البته محافظه‌کاری قبل از بازگشایی بازار جهانی طی روز دوشنبه و ابراز نگرانی تحلیلگران از رویاپردازی معامله‌گران هم به نظر می‌رسد در قیمت‌ها منعکس شده است. ازار سهام امروز سیمای متفاوتی از خود به نمایش گذاشت. هجوم قابل ملاحظه و موثر فعالان جدید به بازار سهام سبب شد تا شاخص کل جهشی 21 کانالی را طی 6 روز کاری متوالی ثبت کند و روز گذشته با قدرت وارد ابرکانال 300 هزار تایی شود. البته قیمت در سهم‌هایی با اندازه کوچک‌تر با سرعت بالاتری افزایش یافت و باعث شد شاخص هم‌وزن موقعیت پیشتاز خود را در مقایسه با نماگر کل حفظ کند. همین رشد پیوسته به خصوص در سهم‌هایی با محوریت تورم دارایی و رویاپردازی در مورد عقب‌نشینی آمریکا نگرانی‌هایی را از سوی تحلیلگران سهام در پی داشته است. برخی تحلیگران معتقدند که چنین رشدهای که از مدار سودآوری به سمت سناریوپردازی‌های غیرواقع‌بینانه  سوق یافته، می‌تواند واکنش‌های هیجانی معکوسی را پی داشته باشد و اثرات سوء خود را در قالب رکود معاملاتی در بلندمدت به بازار سهام تحمیل کند.  با وجود فشار اولیه فروش و افت قیمت سهم‌ها در دقایق آغازین معاملات، رفته‌رفته از فشار عرضه‌ها در عموم سهم‌ها کاسته شد و علاوه بر برگشت شاخص کل از کف روزانه، نماگر هم‌وزن با تداوم قدرت‌نمایی تقاضا در سهم‌های کوچک و متوسط سبزپوش شد. نمادهای کالایی در معاملات امروز فشار به مراتب بیشتری را دنبال کردند. محافظه‌کاری و میل به شناسایی سود قبل از بازگشایی هفتگی بازار جهانی را می‌توان از علل عمده این چرخش روند در شاخص کل عنوان کرد. در عین حال، ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر نقش ایران در حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان هم در جو روانی بازار بی‌تاثیر نبود. اما نکته جالب این بود که در بین صنایع کالایی پالایشی با تصور افزایش قیمت نفت از محل اختلال در تاسیسات بزرگترین صادرکننده نفت دنیا مسیر صعودی خود را حفظ کردند. در سمت دیگر، می‌توان به جولان بی‌پروای پول‌ها در سهام خودرویی و بانکی اشاره کرد که همچنان گوی سبقت را در جذب منابع خرد و رشد قیمت از دیگر گروه‌ها، به‌ویژه کالایی‌های سودآور، ربوده‌اند و در حمایت از شاخص هم‌وزن برای ارتقا به محدوده مثبت نقش موثری ایفا کردند. به نظر می‌رسد اهالی بورس تهران در ارزشگذاری خود به رکود شدید در بازار جهانی(تاثیرگذار بر سهام کالایی) و موضوع مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها(در خودرویی‌ها و بانکی‌ها) وزن بیشتری می‌دهد تا متغیر مهم سودآوری.

خبرهای اقتصادی:

  1. کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس راهور ناجا تاکید دارد: پراید در سال آینده قطعا پلاک نمی‌شود و پلیس با جدیت این موضوع را دنبال می‌کند.
  2. شبکه سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام دولت ترامپ اعلام کرد: گفت وگوهای صورت گرفته در کاخ سفید برای کاهش تحریم های ایران به دلیل اجرای طرح فرانسه و هموار کردن مسیر دیدار احتمالی ترامپ با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل صورت می‌گیرد.
  3. حسینعلی امیری با اشاره اینکه ۲۲ لایحه در اولویت تصویب مجلس دهم قرار دارد اظهار کرد: هم‌اکنون تقاضای فوریت برای لایحه حذف چهار صفر از پول ملی شده است. او با اشاره به اینکه دولت موافق طرح تشکیل وزارت بازرگانی است گفت: این طرح در دستور کار هفته‌های آینده نمایندگان ملت قرار دارد و بی‌شک با تصویب این طرح، حوزه بازرگانی کشور منسجم‌تر و متمرکزتر می‌شو
  4. اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت پتروفرهنگ در بازدید از شرکت ماشین‌سازی اراک بر امکان استفاده از تسهیلات از منابع ملی توسط این مجموعه تاکید کردند.
  5. در حالی که افزایش مطالبات غیرجاری به یکی از چالش‌های نظام بانکی تبدیل شده، بانک صادرات ایران توانسته این پدیده را به شکل مطلوبی کنترل کند.
  6. با اتصال سوئیچ سیپای بانک دی به سوئیچ سیپای شرکت توسن سها (مانی تک) امکان اتصال خودپردازهای شخصی به شبکه شتاب از طریق بانک دی فراهم شد.
  7. چدن‌سازان برای دومین بار برنامه افزایش سرمایه ۷۰ درصدی از سود انباشته داد.

 


1398/06/24 14:55
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)