اخبار و شنیده هایی از وبملت، انرژی3، گروه بانکی، گروه سنگ آهن، گروه قطعه ساز و...

وبملت
روشن قلب رئیس ناشران بورسی سازمان در گفت‌وگو با بورس ۲۴ گفت: وبملت به علت عدم افشای رای احتمالی صادره در دادگاه های انگلیس در خصوص شکایت آن شرکت همچنان تعلیق می باشد و علی رغم پیگیری‌های صورت گرفته؛ شرکت تاکنون به دلایلی اقدام به افشا موارد درخواستی ننموده است

انرژی3
دو میلیون بشکه نفت‎ خام سبک در بورس انرژی عرضه می‎شود
اطلاعیه عرضه نفت‎ خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل بورس انرژی برای تاریخ سه شنبه، 26 شهریور 1398 منتشر شد

گروه بانکی
آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۶.۲ درصدی مانده سپرده‌ها و ۱۹.۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان اردیبهشت ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد

گروه سنگ آهن
دکتر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، طی نامه ای به رحمانی سکاندار این وزارتخانه، با اشاره به دشواری های چندماهه اخیر برای تامین سنگ آهن فولادسازان، وضع فوری عوارض 30 درصدی برای سنگ آهن را پیشنهاد داد.

وی در این نامه دلیل این پیشنهاد را بالا رفتن قیمت های جهانی مواد معدنی به ویژه سنگ آهن، کنسانتره و گندله آهن به ویژه در چین و به تبع آن افزایش تمایل به صادرات در چند ماهه گذشته اعلام کرده و از تهدید جدی روند تولید فولاد کشور سخن گفته است.

دکتر سرقینی به ارجاع به دستورالعمل مدیریت صادرات ابلاغی معاون اقتصادی رئیس جمهور، از وزیر صمت خواسته عوارض بازدارنده صادراتی به فوریت وضع و به سرعت اجرایی شود.

بررسی های   حاکی از آن است که با توجه به ردیف تعرفه های مندرج در این نامه، عوارض صادراتی ۳۰ درصدی علاوه بر سنگ آهن، شامل کنسانتره و گندله نیز می شود و بر خلاف گفته های پیشین مبنی بر پلکانی بودن عوارض صادراتی در این مواد اولیه، در پیشنهاد ارائه شده خبری از این روش نیست. 

گروه قطعه ساز
با رفع ممنوعیت واردات لنت ترمز، تیراژ واحدهای تولیدی افت کرد
آغاز دوباره واردات لنت ترمز، موجب افت تولید بسیاری از واحدهای تولیدی شده و برخی از واحدها را نیز ناگزیر به تعدیل نیرو نموده است به طوری که با ادامه این روند پیش بینی می شود بخشی از واحدهای تولید لنت ترمز تعطیل شوند.