شاخص کل بورس امروز بار دیگر به مسیر صعود بازگشت و سقف قبلی خود را بار دیگر ارتقا بخشید. دادوستدهای روز جاری نمایانگر تغییر کانون دوباره‌ای در مسیر معاملات است. اگر...

شاخص کل بورس امروز بار دیگر به مسیر صعود بازگشت و سقف قبلی خود را بار دیگر ارتقا بخشید. دادوستدهای روز جاری نمایانگر تغییر کانون دوباره‌ای در مسیر معاملات است. اگر چه عمده معاملات همچنان در گروه‌های خودرو و بانک رقم خورده است بار دیگر خودرویی‌ها در معاملات پایانی تحت فشار فروش قرار گرفته‌اند. درمقابل گروه‌هایی همچون قند و شکر و سیمان‌سازان با رشدهای ملموس قیمت مواجه شده‌اند. در جلسه امروز بار دیگر ارزش معاملات خرد بورسی جابجا شد و به حدود 2200 میلیارد تومان رسید. این میزان از دادوستدها از یک سو اگر چه نشان‌دهنده رونق بازار سهام است از سوی دیگر نشانه‌ای از اوج‌گیری هیجانات در روزهای آتی است. بسیاری از نقدینگی حاضر ملاک تصمیم‌گیری خود را روندهای معاملاتی قرار می‌دهد. چرا که به دلیل عدم آشنایی با مبانی ارزندگی و زمین بازی، ارزندگی را در روند چند روز قبل نمادها می‌سنجد. این مساله می‌تواند با معکوس شدن روند، که به نظر می‌رسد با سود‌های قابل‌توجه طی مدت اخیر بازار به شدت مستعد آن است، به هیجانی تمام‌عیار بدل شود. نمادهای پالایشی معاملات امروز خود را با رشد محسوس قیمت آغاز کردند. این روند را می‌توان به رویه سنتی واکنش‌ معامله‌گران بازار به تغییرات قیمت نفت نسبت داد. با وجود تاثیر همه‌جانبه تقاضای جدید، توزیع نقدینگی و شتاب رشد قیمت در گروه‌های مختلف بورسی همچنان نامتوازن است.  ودرویی‌ها طی این مدت، یعنی از آغاز شهریور به رشد متوسط ۲۰ درصدی دست یافته‌اند که ۶ واحد درصد از شاخص کل بیشتر است. البته پیشتازی خودرویی‌ها فقط در قیمت نبوده، بلکه این گروه بیشترین قدرت را در جذب منابع خرد طی بیش از سه هفته اخیر از خود به نمایش گذاشته است. ارزش کل معاملات بورس تهران از ابتدای شهریور رقمی معادل ۲۲‌هزار میلیارد تومان است که ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد آن در سهام گروه خودرو گردش داشته است. در واقع، حدود ۱۲ درصد از کل ارزش معاملات در سهام خودرویی نقل و انتقال پیدا کرده که در مقایسه با دو گروه بزرگ پتروشیمی و فلزات به ترتیب ۱۹ و ۲۵ درصد بالاتر است. تداوم رونق بی‌مهار سهام خودرویی را می‌توان پیامد دو عامل عمده دانست. یکی مساله افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ها و دیگری خوش‌بینی به خبر‌های دریافتی از بهبود رابطه ایران با غرب و عقب‌نشینی احتمالی آمریکا از تحریم‌ها؛ در غیر این صورت و با منطق تحلیل بنیادی نمی‌توان روند پرسرعت قیمت در سهام خودرویی را توجیه کرد. همین رشد پیوسته با محوریت تورم دارایی و رویاپردازی در مورد عقب‌نشینی آمریکا نگرانی‌هایی را از سوی تحلیلگران سهام در پی داشته است. برخی تحلیلگران معتقدند که چنین رشدهایی که از مدار سودآوری به سمت سناریوپردازی‌های غیرواقع‌بینانه سوق یافته، می‌تواند با یک تلنگر واکنش‌های هیجانی معکوسی را در پی داشته باشد و اثرات سوء خود را در قالب رکود معاملاتی در بلندمدت به بازار سهام تحمیل کند.

خبرهای اقتصادی:

  1. استاندار اصفهان انتظارات توسعه ایی از فولادمبارکه را اعلام کرد و مدیرعامل این شرکت بورسی هم از قطعی شدن برنامه افزایش سرمایه 7 هزار میلیارد تومانی از سود انباشته خبر داد.
  2. محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن در نامه‌ای به محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با اشاره به مصوبه مربوط به اخذ عوارض 25 درصدی صادرات مواد معدنی، عنوان کرد که چنین تصمیمات ناگهانی می‌تواند شوک بزرگی را به سرمایه‌گذاران وارد کند.
  3. شرکت داده گستر عصر نوین از دو قرارداد با شرکت ایرانسل خبر داد.
  4. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد دیداری بین حسن روحانی و دونالد ترامپ برگزار نمی‌شود.
  5. نظر به درخواست شركت ذوب آهن اصفهان و با توجه به بررسي هاي به عمل آمده در سازمان ها و كميته هاي تخصصي و فني اتحاديه شركت هاي قطار شهري كشور، نام ذوب آهن اصفهان در فهرست تامين كنندگان ريل (Vendor List) شركت ها و سازمان هاي عضو اين اتحاديه قرار گرفته است.
  6. دیروز مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت با حضور بیش از ۷۴ درصد از سهامداران حقیقی و حقوقی تشکیل و پس از ارائه گزارش توجیهی هیات‌مدیره و گزارش بازرس قانونی و تبادل‌نظر سهامداران، افزایش سرمایه بیمه اتکایی ایرانیان به میزان ۳۰ درصد از محل سود انباشته و اندوخته مالی تصویب شد. به این ترتیب، سرمایه بیمه اتکایی ایرانیان از 250 میلیارد تومان به 325 میلیارد تومان افزایش یافت.
  7. «شپترو» تا پایان مردادماه امسال معادل یک هزار و ۸۹ میلیارد ریال از فروش محصول‌های خود درآمد کسب کرد. این در حالی است که «شپترو» در مدت مشابه سال گذشته معادل ۸۸۷ میلیارد و ۹۵۹ میلیون ریال درآمد داشت.
  8. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۸۳ درصدی فروش را تجربه کرد.
  9. در اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت آهن و فولاد ارفع آمده است: درصد افزایش سرمایه شرکت ۱۰۰ درصد و از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خواهد بود. این افزایش سرمایه که سبب می‌شود سرمایه شرکت از 600 میلیارد تومان به 1.2 هزار میلیارد تومان برسد، صرف اجرای طرح‌های توسعه کارخانه می‌شود.


1398/06/25 15:03
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)