زفکا یکی برترین تولید کنندگان شیر خام و گوساله در کشور است که با طرح توسعه میخواهد تولیدات شیر را به 210 تن در روز برساند شرکت توانایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی تا 533% را دارد...

پرورش یا پرواربندی گوسفند یعنی چاق کردن و رساندن گوسفند به حداکثر اضافه وزن یا تولید لاشه جهت تامین گوشت. شیوه هایی که در گذشته برای پرورش گوسفند بکار گرفته می شد پاسخگوی نیاز روز افزون بشر برای دریافت گوشت ولبنیات و پشم و … نبود برای همین انسانها بفکر پرواربندی پیشرفته دام ها افتادند. اگر چه بسیاری از مردمان روستایی و عشایر کشورمان هنوز به پرورش سنتی گوسفندان مشغولند و از این طریق بخش مهمی از فراورده های دامی و گوشت مورد نیاز مردم کشورمان را تولید می کنند.
دامداری صنعتی روشی اصولی برای نگهداری متمرکز، اصولی و بهداشتی دام ها می باشد. در دامداری صنعتی هزینه نگهداری از دام ها بیشتر می باشد زیرا به دلیل تمرکز دام ها در محل پرورش، امکان بروز مشکل و بیماری در میان دام ها بیشتر است و به همین دلیل رعایت کامل اصول بهداشتی و فنی یک امر مهم در دامداری صنعتی می باشد که این مساله طبعا هزینه بر است. برای سودهی در دامداری صنعتی رعایت اصول فنی، مدیریت صحیح، بهداشت، تغذیه مناسب، رکودبرداری و حضور دامپزشک در محل دامداری ها حرف اول را می زند زیرا در این روش عدم رعایت نکات علمی و فنی ممکن است خسارت زیادی برای سرمایه گذار ایحاد کند.
ارزش شیر در تغذیه انسان صنعت شیر براساس توانایی پستانداران مبنی بر تولید شیر به مقدار بیش از حد نیاز تغذیه نوزادانشان بنا شده است. بخش اعظم (حدود 91 درصد) شیر تولیدی در جهان از گاو حاصل میشود. شیر بهترین غذای طبیعی شناخته شده و یگانه منبع غذایی نوزاد پستانداران در چند ماه اول زندگی است. همچنین شیر میتواند منبع غذایی ارزشمندی برای افراد بالغ، به ویژه سالخوردگان باشد. شیر به سبب داشتن دو جزء اصلی خود یعنی پروتئین و کلسیم در تغذیه انسان جایگاه ارزشمندی دارد. پروتئین شیر حاوی اکثر اسیدهای آمینهی ضروری است که معموالً در غالت مورد مصرف غذایی مستقیم انسان، به مقدار کم یافت میشود. عالوه بر این، پروتئینهای شیر به سادگی هضم میشوند و تقریباً با هزینه کمی تهیه میگردند
بنابراین نقش ارزنده شیر طبیعی و نیاز جامعه انسانی به آن بر کسی پوشیده نیست و سالمتی جامعه وابستگی نزدیکی به مصرف این محصول دارد. گذشت زمان به اثبات رسانده است که هر قدر مصرف صحیح شیر سالم و محصوالت جانبی آن افزایش یابد، مشکالت ناشی از کمبود عناصر وابسته به شیر و بیماریهای وابسته به کمبود آن کاهش خواهد یافت. آشنایی روز افزون انسانهای این عصر به خواص شیر و نیز افزایش جمعیت، نیاز جامعه بشری به شیر را افزایش داده است. از سوی دیگر، کارخانجات صنایع شیر نیز به دلیل افزایش تنوع محصوالت خود هر روزه، نیاز بیشتری به شیر خام پیدا میکنند. با توجه به فاصله زیاد سرانه مصرف شیر در ایران با استانداردهای علمی و متوسط جهانی، در آینده نیز تقاضای مصرف شیر افزایش خواهد یافت. برای پاسخگویی به این تقاضا، راههای مختلفی وجود دارد که شاید تلفیقی از تمام آنها به تأمین نیاز شیر جامعه کمک و کمبود آن را رفع نماید:  -افزایش واحدهای گاوداری شیری.  -افزایش ظرفیت گاوداریهای شیری فعال.  -بهینه سازی و استفاده از ظرفیت شیر تولیدی برای مصرف انسانی و استفاده از پودر جایگزین شیر برای مصرف گوسالها.

اهمیت پرورش گوسالههای شیری بهداشت، رشد و بهرهوری گوساله به شدت به عوامل تغذیهای و مدیریتی وابسته است. در یک مزرعه ی شیری، تولد هر گوساله ی ماده بیانگر فرصتی برای نگهداری یا افزایش حجم گله، بهبود وضعیت ژنتیکی گله یا بهبود بازگشت سرمایه ی مزرعه میباشد. تولید انبوه تلیسه های سالم برای دستیابی به موفقیت اقتصادی و تأمین آینده ی گله گاوهای شیری، ضروری است. اضافه کردن گاوهایی که برتری ژنتیکی دارند در اولین دوره شیردهی، یگانه راه عملی افزایش توان ژنتیکی یک گله گاو شیری است. از آن جای که اغلب مدیران گاوهای شیری سالانه 25 تا 35 درصد از گله را حذف میکنند، باید تلیسه در حد کافی برای جایگزین کردن وجود داشته باشد.

 سه ماهه اول زندگی هزینه برترین بخش دامپروری است. باید توجه داشت که در شرایط فعلی و با توجه به نرخ پایین ماندگاری گاو در گله، نزدیک به نیمی از عمر گاو در دوران گوساله و تلیسه سپری میشود که دامها سودآوری ندارند. اما این بدان معنا نیست که به تغذیه در این دوران بها داده نشود. چهار عامل اصلی آغوز، آسایش، تمیزی و تغذیه در پرورش گوساله نقش عمده دارند. یک برنامه خوب مدیریت تغذیهای و پرورش تلیسه برای تولید حیواناتی که در اولین زایش، اندازه بدن و وضعیت بدنی خوبی داشته باشند و قادر به مصرف بالای خوراک و تحویل مواد مغذی به غده پستانی باشند و این که غده پستانی توسعه یافتهای داشته باشند و قادر به بیشینه نمودن پتانسیل ژنتیکی حیوان باشند، بسیار حیاتی است.

شرکت فکا درسال ۱۳۵۳ در زمینی به وسعت ۸۰۰ هکتار در جنوب شرقی اصفهان تأسیس ودرسال ۱۳۵۷ آغاز به فعالیت در زمینه کشاورزی ودامپروری نموده است.این مجموعه درزمینه دامپروری دارای سه واحد پرورش دام می باشد

واحد شماره 1 به ظرفیت 3700 راس دام مولد در مساحت 18 هکتار
 واحد شماره 2 به ظرفیت 1800 راس دام مولد در مساحت 6 هکتار
 واحد پرورش تلیسه به ظرفیت 3000 رأس در مساحت 4 هکتار

 کشت و دامپروری فکا جز واحد های تجاری فرعی سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین است.
شرکت در اصفهان و  کیلومتر 16 جاده  اصفهان شیراز واقع شده است.
بازار اصلی شرکت داخل میباشد.
ظرفیت تولید شیر در جهان 750.000.000 تن میباشد و کل ظرفیت تولید شیر در ایران 8.500.000 تن و ظرفیت تولید زفکا 67.000 تن میباشد
سهم تولید شیر شرکت از ظرفیت کل 0.8% میباشد.
ظرفیت تولید دام در ایران 600.000 راس میباشد و ظرفیت تولید زفکا 5.500 راس میباشد.
سهم تولید دام شرکت از ظرفیت کل ایران 0.9% میباشد.
 
شیر خام تولیدی یکی از باکیفیت ترین محصولات استحصالی در سطح دامپروری کشور می باشد و بنابر ذائقه مصرف کننده و نیاز مشتریان شرکت قادر به تولید شیر غنی شده(امگا 3) نیز می باشد که با بهره گیری از دانش فنی متخصصین مجرب تولید این محصولات به صورت استاندارد و در بالاترین سطح کیفیت صورت می پذیرد.
شرکت فکا به عنوان اولین و تنها عرضه کننده ی گوساله نر ممتاز حاصل از جنین های IVF در ایران و خاورمیانه با ظرفیت تولید سالیانه 300 گوساله نر ممتاز با ارزش ژنتیکی بالا قدمی ارزشمند در اشاعه ژنتیک برتر و ارتقاء ارزش اصلاحی جمعیت دامی کشور برداشته است. از دیگر افتخارات شرکت فکا در این زمینه صادرات گوساله نر ممتاز به کشور های منطقه خاورمیانه می باشد.
 
به عنوان اولین و تنها عرضه کننده این محصول در ایران و خاورمیانه با ظرفیت تولیدسالانه 10000 قطعه جنین با ارزش ژنتیکی بسیار مناسب به صورت تازه و یا منجمد، بدون هیچ گونه محدودیت زمانی و مکانی در بهره گیری از این محصول در گله های صنعتی و نیمه صنعتی، قدمی ارزشمند در اشاعه ژنتیک برتر و ارتقاء سطح کیفیت ژنتیک جمعیت دامی کشور برداشته و امید آن داریم که با بکار گیری فن آوری های نوین و توسعه کیفی شاهد صادرات این محصول در آینده ای نزدیک باشیم.
با توجه به کیفیت مناسب شیرخام تولیدی شرکت، شیرخشک صنعتی تولید شده نیز با بهترین کیفیت و مطابق استانداردهای جهانی قابلیت عرضه در بازارهای متقاضی را دارد.
تلیسه آبستن(گاو مادۀ بالغ جوانی که زادآوری نکرده یا در مرحلۀ شیردهی به اولین گوسالۀ خود است.): تلیسه های ارائه شده شرکت در طول بیش از دو دهه گذشته با ظرفیت ژنتیکی مناسب بین دامپروریهای تازه تاسیس یکی از بزرگترین تواناییهای شرکت در تامین دامهای داخل کشور می باشد، استفاده از اسپرم های تعیین جنسیت شده جداسازی این دسته از دام های جوان از دامهای بالغ و همچنین استفاده از واکسن های جدید از مزایای تلیسه های شرکت فکا می باشد. این توانایی با تکیه به کیفیت محصولات و ارائه خدمات پس از فروش بهترین خرید را به مشتریان هدیه می کند.
گوساله نر:ارائه بیش از 2500 راس گوساله نر سالم دارای کیفیت مناسب برای پروار و همچنین ظرفیت ژنتیکی مناسب برای مراکز اصلاح نژاد همراستایی با منافع مشتریان را از اولویت های فعالیت شرکت قرار داده است.
ماده گاو بالغ: با ارائه سالیانه 500تن گوشت قرمز در این بخش شرکت توانسته است در راستای تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه گام بردارد.
شرکت فکا با استفاده از تولید جنین های آزمایشگاهی و اسپرم های تعیین جنسیت شده توانایی ایجاد سالیانه یک گله مولد به ظرفیت 1500 راس را دارد که این امر منحصر به فرد در ایجاد پروژه های جدید میباشد. ارزش دام مولد برای طرحهای ایجادی معادل 40% سرمایه گذاری یک پروژه است.
در صنعت دامپروری بخش عمده خوراک وارداتی میباشد و به جو، ذرت و کنجاله سویا که بالغ بر 40% خوراک غیر علوفه ایی دام میباشد ارز دولتی تخصیص میابد .
 

تولید و فروش:
عمده فروش مبلغی و مقداری شرکت شیر خام میباشد. شرکت در برنامه خود دارد تا میزان شیر تولیدی را به 210 تن در روز برساند. در حال حاضر شرکت توانایی تولید 174 تن شیر در روز را دارد.
این طرح در پایان آذر ماه امسال به بهره برداری میرسد. لذا در کارشناسی 98 نه ماه ابتدایی را بر اساس174تن و نرخ 2500 تومان به ازای هر کیلو دیده ایم و 3 ماه پایانی را با توجه به راه اندازی خط تولید جدید و راندمان 50 % 192 تن در روز دیده ایم. در سال 99 راندمان خط تولید جدید را 60% حساب کرده ایم از همین رو تولید روزانه به195 تن رسیده است. 

 

بهای تمام شده:

عمده بهای تمام شده مواد مستقیم مصرفی میباشد که آن ها هم شامل خوراک دام میباشد.
خوراک دام را بر اساس تابعی از تولید حساب کرده ایم.

 

 

 

 

 

 

شرکت در سال 98 طبق مفروضات اعلام شده میتواند 217 تومان به ازای هر سهم سود بسازد.
و در سال بعد با توجه به افزایش نرخ 5% شیر و 15% گوساله میتواند 236 تومان سود بسازد.
اگر به شرکت p/e 10 بدهیم ارزش ذاتی سهم در سال جاری 2170 و در سال بعد 2360 تومان میباشد.
شرکت 1.596.357 متر زمین دارد که با توجه به این که هر متر زمین را 100 هزار تومان حساب کنیم ارزش زمین شرکت به 159 میلیارد تومان میرسد با توجه به این که در صورت های شرکت بهای تمام شده زمین 169 میلیون تومان لحاظ شده است و سرمایه شرکت 30 میلیارد تومان میباشد شرکت توانایی افزایش سرمایه 533% از محل تجدید مازاد ارزش دارایی را دارد.

 

 


1398/06/26 10:04
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر بنیادی)