ترکیب روغن خام مصرفی شامل 40 درصد روغن سویا، 30 تا 40 درصد روغن پالم و باقی آفتابگردان، کلزا و ذرت می باشد. ترکیب روغن خام بستگی به ترکیب تولیدات شرکت دارد ...

شرکت صنعتی بهشهر (سهامی عام) بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت ایرانی تولید روغن‌های گیاهی خوراکی شامل روغن‌های مایع، روغن‌های مخصوص سرخ‌کردنی، نیمه جامد و روغن‌های مخصوص شیرینی‌پزی (شورتنینگ) است که از سال ۱۳۳۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

این شرکت در حال حاضر محصولات خود را با نماد های تجاری لادن، لادن طلایی، بهار و نسترن تولید و عرضه می نماید.

شركت در بين شركتهاي فعال در اين صنعت با ظرفیت فروش بالغ بر 500 هزار تن در رده نخست قراردارد و سهم فروش محصولات 32% بازار داخلی را پوشش داده است.

همچنين از نظر تكنولوژي شركت داراي پيشرفته ترين وکاملترين دستگاههاي تصفيه وبسته بندی روغن خوراكي درسطح كل كشور مي باشد.

در حدود 80 درصد بهای تمام شده شرکت به خرید روغن خام اختصاص داشته که اغلب آن نیز وارداتی است. روغن پالم و ذرت وارداتی از جمله مواد اولیه شرکت می‌باشد. ارز 4200 تومانی برای خرید این ماده اولیه به این صنعت تخصیص داده می‌شود.

تصمیمات دولت بسیار روی سودآوری این صنعت تاثیر گذار بوده و به دلیل حاشیه سود اندک، کوچکترین تغییرات موجب تاثیرات به‌سزایی در سودآوری خواهد شد.

از طرفی در مقطع فعلی با توجه به عدم تخصیص به موقع ارز، شاهد افزایش سرمایه در گردش شرکت‌های این صنعت هستیم

بخشی از روغن خام از روغن کشی های داخل، بخشی از بازرگانی دولتی بخشی از وارد کنندگان و الباقی از کشورهای آرژانتین، اوکراین و جنوب شرق آسیا وارد می شود. ترکیب روغن خام مصرفی شامل 40 درصد روغن سویا، 30 تا 40 درصد روغن پالم و باقی آفتابگردان، کلزا و ذرت می باشد. ترکیب روغن خام بستگی به ترکیب تولیدات شرکت دارد. روغن سویا، آفتابگردان و پالم در ماه آگوست بترتیب 793، 776 و 586دلار بر هر تن بود.

تعرفه گمرکی برای پالم 40 درصد و سایر روغن ها 20 درصد می باشد. در صورتیکه شرکت دانه داخلی خرید کند می تواند از معافیت 14 درصدی برای پالم و 10 درصدی برای سایر روغنها استفاده نماید.

مبلغ فروش تمام محصولات صنعتی بهشهر در شهریور ماه 287 میلیارد تومان بوده که تغییرات آن نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه پارسال بترتیب برابر %3- و %25+ است.

درآمد فروش در نه ماهه، 2106 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال مالی گذشته پوشش %81+ را نشان می دهد.(سال مالی شرکت برج 9 به پایان می رسد).

مقدار فروش مهمترین محصول یعنی 'روغن نباتی' در این ماه 38,077 تن بوده که تغییرات آن نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه پارسال بترتیب برابر %2- و %3+ است.

نرخ فروش همین محصول در این ماه 75 میلیون ریال بوده که تغییرات آن نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه پارسال بترتیب برابر %2- و %22+ است.

 

 


1398/07/24 08:09
مهمان
سالار میرزایی سالار میرزایی
(تحلیلگر بنیادی)