شاخص کل بورس تهران پس از یک ریزش سنگین دو روزه، در جریان معاملات امروز به لطف حضور موثر سهامداران بزرگ در سمت خرید، به محدوده مثبت بازگشت. این تغییر...

شاخص کل بورس تهران پس از یک ریزش سنگین دو روزه، در جریان معاملات امروز به لطف حضور موثر سهامداران بزرگ در سمت خرید، به محدوده مثبت بازگشت. این تغییر مرهون افزایش تقاضای سهامداران عمده و بازیگران خرد در گروه‌های بزرگ‌تر است و در گروه‌های کوچک‌تر هنوز از شدت عرضه‌ها کاسته نشده است. شناوری پایین‌تر سهم‌های کوچک که پیش از این در صف‌های خرید و رشد شتابان قیمت تجلی می‌کرد، اکنون مجال خروج به سهامداران نمی‌دهد و شاخص هم‌وزن با خود به پایین می‌کشد.  با وجود نقش حمایتی بزرگان از شاخص کل، شاخص هم‌وزن با ریزش 2.4 درصدی به چهارمین افت متوالی خود در معاملات امروز ادامه داد. چنین حدی از واگرایی بین دو نماگر اصلی بازار نشان که به‌رغم رشد بزرگان در کوچک‌تر همچنان عرضه شدید است. قبل از هر چیز باید بدانیم که شاخص کل‌ هم‌وزن از ابتدای سال تا اوج تاریخی خود در سیزدهم مهرماه 195 درصد رشد کرده بود. این در حالی بود که شاخص کل طی این مدت 83 درصد توان رشد یافت. این اختلاف شدید بازدهی بین دو نماگر اصلی بازار نتیجه صعود شتابان قیمت در گروه‌های کم‌شناور و کوچک‌تری نظیر زراعت، غذایی‌ها، دارویی‌ها، سیمانی‌ها و ماشین‌سازان و طیف گسترده‌ای از سهم‌ها که ارزش بازار به مراتب کم‌تری دارند و در رالی تاریخی سهام از ابتدای سال رشدهای رویایی را به نمایش گذاشتند. این رشد نامتوازن در بازار سهام که بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشت تا از ابتدای شهریور نسبت به روندهای هیجانی در این گروه‌ها هشدار دهند و سرمایه‌گذاران و به خصوص بازیگران تازه‌وارد و اصطلاحا غیرحرفه‌ای را از خرید سهام غیربنیادی که قیمت آن توجیهی از منظر سودآوری ندارد بر حذر دارند. اما رشد بی‌وقفه که با ورود پول‌های داغ میسر شده بود و تحلیلگران را شگفت‌زده کرد، مجالی برای چنین تاملی باقی نگذاشت تا اینکه قدرت تقاضا تمام شد و بازار در مسیر اصلاح افتاد. حال، همان هیجان خرید در مسیر منفی و به شکل صف فروش پدیدار شده است. امروز 200 نماد از 325 نماد که فقط 16 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارند، با فشار شدید فروش مواجه و ضمن تحمل صف فروش 410 میلیارد تومانی، در پایین‌ترین حد قیمت روزانه به کار خود پایان دادند. چنان که ملاحظه می‌شود بخش عمده صف‌ها که خود را در تداوم ریزش شاخص هم‌وزن نمایان کرده نتیجه سقوط قیمت در 16 درصد از کل بازار است.
خبرهای اقتصادی:

  1. دو مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که آمریکا از حمل مواد نفتی ایران توسط کشتی‌های چینی که دستگاه ردیاب خود را خاموش ‌می‌کنند عمیقاً نگران است و به این کشتی‌ها هشدار می‌دهد.
  2. با اعلام قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی، صادرات رب گوجه‌فرنگی از ابتدای دی ماه سال جاری آزاد شد.
  3. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه عمده‌فروشی خدمات پایه تلفن همراه به دارندگان پروانه اپراتور مجازی (MVNO)  را در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب کرد.
  4. در حالی که برخی از افراد که با کارت شخصی سوخت برای دریافت بنزین اقدام می‌‍کنند از قطع نازل بعد از دریافت ۳۰ لیتر بنزین شکایت دارند. اما به گفته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‍های نفتی، سقفی برای دریافت بنزین با کارت‍های سوخت وجود ندارد و سهمیه‌بندی این کارت‌ها تکذیب می‌شود.
  5. ایران ترانسفو در جهت حفظ تداوم فعالیت تولید شرکت اقدام به درخواست تعدیل قیمت فروش ترانسفورماتورهای فروش رفته در دو سال اخیر کرده است.
  6. افزایش سرمایه 217 درصدی صنایع غذایی مینو شرق مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
  7. زیرمجموعه‌های پگاه در نامه‌ای اعلام کردند بر مبنای بند معافیت مالیاتی افزای سرمایه از ناحیه مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها قصد دارند که افزایش سرمایه را در دستور کار خود قرار دهند
  8. لایحه مالیات بر عایدی سرمایه تا پایان مهر یا حداکثر تا نیمه آبان ماه به دولت می‌رود.


1398/07/24 14:15
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)