در این گزارش به معرفی صنعت پسته در داخل و خارج از کشور ایران پرداخته ایم و تولید و فروش ایران را با رقیب اصلی خود یعنی امریکا مقایسه کرده ایم. سپس قیمت دلاری و ریالی انواع پسته را برای تحلیلگران بازار پسته اورده ایم.

معرفی

پسته درخت کوچکی است که مبدأ آن خاورمیانه و آسیای مرکزی است و در کشورهایی مانند ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب افغانستان رشد می‌کند. این درخت میوه ای تولید می‌کند که خوراکی و بسیار لذیذ است. پسته واژه‌ای فارسی است که از طریق زبان لاتین وارد زبان‌های اروپایی شده‌است.

از مهمترین نوع پسته می‌توان به پسته «اکبری» اشاره کرد، پسته ای که به علت داشتن مغز بلند و کشیده و درشت خود در بازار جهانی به super long pistachio معروف است، این پسته از مهم‌ترین ارقام پسته در زمینه تجارت می‌باشد و تنها تولیدکننده عمده این گونه پسته ایران است و بیشتر در شهرستان‌های رفسنجان و انار برداشت می‌شود، بنیانگذار این نوع پسته مرحوم حاج اکبر بسنجیده معروف به اکبر تاج آبادی بوده‌است، که این پسته به نام وی پسته اکبری نام گرفته، نامبرده در سال ۱۳۸۰ در سن ۹۶ سالگی در شهرستان رفسنجان درگذشت و در زادگاهش روستای تاج آباد از توابع شهرستان رفسنجان به خاک سپرده شد.

استان کرمان شهرستان رفسنجان، شهرستان زرند شهر کشکوییه،شهرستان سیرجان، شهرستان انار و، مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند و ۸۰ درصد پسته تولیدشده در ایران، از این مناطق به‌دست می‌آید. شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین نیز سهم قابل توجهی از پسته تولیدی ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

فواید

پسته سرشار از مس، منیزیم و انواع ویتامین‌های گروه ب است که دستگاه ایمنی بدن را تقویت کرده و از بیماری‌های بسیار پیشگیری می‌کند. ویتامین B6 برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. کمبود ویتامین B6 منجر به ناکارآمدی دستگاه ایمنی برای مقابله با عفونت می‌شود. همچنین مصرف پسته به ساخته شدن مناسب گلبول‌های قرمز خونی کمک می‌کند. پسته یکی از بهترین منابع پتاسیم است که میزان پتاسیم آن با این جثه کوچک برابر با پتاسیم پرتقال است.

مصرف پسته چون سرشار از ویتامین ای است برای پوست مفید است؛ زیرا ویتامین ای پوست را از آسیب پرتوی فرابنفش محافظت می‌کند.پسته یکی از مغزهایی است که بیشترین مقدار فیبر غذایی را در خود دارد و می‌تواند علاوه بر بهبود گوارش به کاهش میزان کلسترول و قند خون کمک کند.همچنین پسته به عنوان یک منبع آهن برای جلوگیری از کم‌خونی مفید است.

انواع پسته

به‌طور کلی انواع پسته به دو گروه گرد و دراز تقسیم‌بندی شده‌اند؛ که به نام‌های کله قوچی، فندقی و اکبری … ولی به‌طور سنتی در ایران حدود ۹۰ گونه از پسته شناخته شده‌است؛ که تعدادی از آن‌ها به صورت گسترده و تجاری و برخی به صورت پراکنده و محدود کشت می‌شوند.

مهمترین ارقام تجار پسته ایران عبارتند از :

  • پسته اکبری یکی از ارقام تجاری پسته ایران می‌باشد که از نظر اقتصادی دارای بالاترین ارزش می‌باشد. این رقم به نام عبداللهی نیز شهرت دارد و در روستای فخرآباد کشکوئیه رفسنجان شناسایی و انتخاب گردیده‌است. این رقم دارای میوه‌ای بادامی شکل، کشیده و درشت می‌باشد.
  • پسته کله قوچی این رقم یکی از ارقام تجاری پسته ایران می‌باشد که برای اولین بار توسط فردی به نام حاج علی شریفی در روستای دهنو رفسنجان شناسایی و انتخاب گردید و به همین دلیل به نام پسته حاج شریفی نیز معرف است. مناطق عمده گسترش آن استان کرمان می‌باشد و در سایر استان‌های کشور نیز به صورت پراکنده وجود دارد.
  • پسته احمد آقایی، این رقم برای اولین بار توسط فردی بنام احمد آقا فروتن در احمدیه نوق شناسایی و انتخاب گردید. گسترش این رقم در استان کرمان بیشتر در مناطق نوق رفسنجان و شهرستان سیرجان می‌باشد. در حال حاضر این رقم یکی از مهم‌ترین ارقام تجاری کشور می‌باشد که علی‌رغم قدمت نه چندان طولانی آن، به‌طور چشمگیری در حال گسترش می‌باشد. میوه آن بادامی‌شکل ولی ظاهری آن همانند رقم کله قوچی می‌باشد. قرمزی رنگ مغز، سفیدی پوست استخوانی و درشتی میوه باعث گسترش آن شده‌است.
  • پسته اوحدی، یکی از متداول‌ترین ارقام تجاری پسته ایران می‌باشد که بین سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ در روستای فتح‌آباد رفسنجان توسط مهدی اوحدی شناسایی و انتخاب گردید. رقمی است بسیار معروف و سازگار برای اکثر مناطق پسته‌کاری که در طول ۵۰ سال گذشته گسترش فراوانی پیدا کرده‌است. حدود ۷۰–۶۰ درصد پسته‌کاری‌های رفسنجان را این رقم به خود اختصاص داده‌است. این رقم دارای میوه‌ها فندقی شکل و کروی می‌باشد.
  • پسته فندقی: نام گزاری این نوع پسته از آن‌ جهت است که شکل و ظاهری شبیه به فندق دارد. این نوع پسته با پسته کله قوچی هم‌خانواده است؛ و همچنین به علت داشتن انس بالا از قیمت کمتر و ارزان‌تری نیز در بین گونه‌های پسته برخوردار است.

انس پسته یعنی چه؟

انس پسته معیاری است عددی که بوسیله آن میزان درشتی یا ریز بودن پسته را بیان می کنند. معادل این واژه کلمه سایز می باشد که در معاملات بین المللی هم با عنوان سایز پسته مطرح می شود.

هر چه عدد انس عددی کوچکتر باشد بیانگر درشت تر بودن آن پسته است و معمولا در اکثر مواقع از دو عدد برای بیان انس پسته استفاده می کنند. برای مثال می گویند پسته اکبری انس ۲۴-۲۲ و یا پسته احمد آقایی انس ۳۰-۲۸ و به همین شکل برای انواع پسته ها انس به این صورت مطرح می شود. دلیل این امر این است که تمام پسته های یک عدل یا گونی هم اندازه نیستند و در واقع عدد انس به صورت میانگین گفته می شود.

روش تعیین انس پسته یا انس گیری به چه صورت است؟

نحوه محاسبه انس یا سایز پسته به این صورت است که مقدار ۱۴۲ گرم از محصول را به صورت تصادفی جدا کرده و به صورت دقیق وزن می کنند. سپس این ۱۴۲ گرم پسته را به دسته های پنج عددی شمارش می کنند. آنگاه تعداد این دسته ها را می شمارند. برای مثال می شود ۲۴دسته که بنابراین انس پسته ۲۴ است. حال اگر علاوه بر این بیست و چهار دسته ی ۵ تایی تعداد مثلا دو عدد پسته هم اضافه بود به این صورت مطرح می کنند که انس پسته بیست و چهار و دو دانه استاما ممکن است مقدار نمونه موجود از بار کمتر از صد و چهل و دو گرم باشد. در این صورت روش ساده استفاده از تناسب است که به صورت حدودی انس بار مشخص شود. هر چند برای تعیین انس پسته به طور دقیق می بایست قسمت های مختلف بار انس گیری شوند و به این صورت دلیل استفاده از دو عدد در بیان انس پسته مشخص می شود

مناطق مناسب کاشت پسته

این که میگویند کشت اقتصادی ، منظور این که کاشت آن مرقوم به صرفه باشد، بهترین مکان برای کشت پسته منطقه ای  است که در زمستان ها به نسبت سرد (حدود 1200 ساعت دمای زیر 6 درجه) و از اسفندماه که زمان سبز شدن هست دمای هوای زیر صفر درجه نیاید و در تابستان هم دمای بالای 25 و زیر 40 درجه مطلوب هست و رطوبت نسبی حدود 40درصد. نقاط  مختلفی از ایران مثل رفسنجان و دامغان که مهد پسته بودند، از این به بعد کشت پسته در آنها اقتصادی نخواهد بود، دمای هوا به شدت بالا رفته، سطح آب های زیر زمینی به شدت کاهش یافته، رطوبت نسبی هوا به حدود 10 درصد رسیده که این یعنی خداحافظی با کشت اقتصادی پسته. ( لازم به ذکر هست که رطوبت 10% برای تنفس هم خشک محسوب میشود و آزاردهنده است)

از سوی دیگر، شهرهای دیگری هستند که در حال حاضر شرایط اقلیمی 40 سال قبل رفسنجان را تجربه میکنند و برای کشت پسته ایده آل هستند.برخی شهرها که در ایران می توانیم نام ببریم شهرهای اطراف دریاچه ارومیه مثل شهر بناب و  بسیاری از شهر های خراسان شمالی است که شرایط فوق الذکر را دارند.

  • خاک شور نباشد و حاصل خیر نسبی باشد.
  • آب زیاد شور نباشد
  • امکان آبیاری حدود هفت روز برای نهال های هیبریدی و یا سنتی

توجه داشته باشید پسته در تمام ایران قابل سبز شدن هست و منظور ما منطقه ای است که کاشت آن اقتصادی باشد و نه فقط قابل سبز شدن؛ با توجه به تغییرات شدید اقلیمی در ایران در دهه های اخیر، بسیار نقاط که قبلا مساعد بودند، الان مساعد نبوده،و بسیاری نقاط که قبلا مساعد نبودند ، الان مناسب و مساعد کشت اقتصادی پسته هستند.به فرض یونجه کاری اطراف دریاچه ارومیه دیگر منطقی نیست و بایستی با کشت پسته جایگزین شود.

اقتصاد پسته

ایران و ایالات متحده آمریکا، دو کشور اصلی در زمینه تولید و صادرات پسته در جهان به‌شمار می‌روند. به‌طوری‌که حدود هفتاد تا هشتاد درصد تولید سالانه پسته در اختیار این دو کشور بوده‌است.در سال ۱۹۲۹ دانشمند گیاه‌شناسی آمریکایی ویلیام ای. وایتهوس تنها صرف شش ماه در مزارع باغ‌های کشت پسته ایرانی، با جمع‌آوری بذر و انجماد آن‌ها به صورت انبوه، تولید را برای یافتن پسته‌های متمایز پیدا کرد. او با برگرداندن یک کیسه ۲۰ پوندی(۹کیلوگرم) بذر به آمریکا بازگشت.

بیش از ۹۰٪ پسته آمریکا در ایالت کالیفرنیا تولید می‌شود و در ایران شهرستان رفسنجان بیشترین تولید را به خود اختصاص داده‌است. تولید پسته در ایران پیشینه چند هزار ساله دارد. اما پسته‌کاری در آمریکا در دهه ۱۹۳۰ میلادی با کاشتن بذر پسته ایرانی آغاز شده‌است. پس از بحران گروگان‌گیری در سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران در نوامبر ۱۹۷۹ میلادی و وضع تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه ایران، پسته‌کاری صنعتی در آمریکا رونق گرفت. در طی سال‌ها تحریم بین‌المللی علیه ایران، پسته آمریکا جای پسته ایران را گرفت. اما با توافق هسته‌ای و موج هوای خشک و گرم در سراسر سواحل غربی آمریکا در سال ۲۰۱۴ که باعث از دست رفتن نیمی از محصول پسته این کشور شد، پسته ایران جان تازه‌ای برای راه یافتن به بازارهای بین‌المللی یافت. شرکت‌هایی که هم‌اکنون در حال فعالیت گسترده در این زمینه هستند در آینده یک رقیب جدی برای شرکت‌های پسته ایران خواهند بود. اسرائیل بیشترین مصرف سرانه پسته را به خود اختصاص داده‌است

 

تولید پسته در ایران

میزان تولید پسته در ایران سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن است و تنها ۱۰ درصد از این محصول مصرف داخلی دارد و ۹۰ درصد دیگر صادراتی است. مصرف سالیانه پسته برای هر خانواده ایرانی حدود ۲ کیلوگرم است. تولید و صادرات پسته ایرانی، سالانه در حدود ۱٫۴ تا ۱٫۷ میلیارد دلار برای ایران، درآمدزایی می‌کند. استان کرمان شهرستان رفسنجان، شهرستان زرند شهر کشکوییه، شهرستان سیرجان، شهرستان انار مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند و ۸۰ درصد پسته تولیدشده در ایران، از این مناطق به‌دست می‌آید. شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین نیز سهم قابل توجهی از پسته تولیدی ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

با این‌که پسته ایران و آمریکا از یک نژاد هستند اما پسته ایرانی طعم بهتری دارد. چیزی که بسیاری از توزیع کنندگان عمده اروپایی هم آن را تأیید می‌کنند.(بذر و نهال اولین پسته های کاشته شده در آمریکا از انواع پسته های ایرانی بوده است که به خاطر تغییر خاک و آب و هوا طعم آن تغییر کرده است) مثلاً پسته ترکیه از نژاد دیگری است.

 

سطح زیر کشت پسته در مناطق مختلف ایران

 

 

صادرات پسته در جهان

در سال ۲۰۱۴ میلادی، ایران با صادر کردن بیش از ۱۹۱ هزار تن پسته بزرگترین صادرکننده این محصول در دنیا شناخته شد. ایالات متحده آمریکا نیز با صادر کردن حدود ۱۳۸ هزار تن پسته، به عنوان دومین صادرکننده پسته در جهان، در سال ۲۰۱۴ میلادی شناخته شد. سومین صادرکننده پسته در جهان ترکیه بود. ترکیه در سال ۲۰۱۴ توانست حدود ۳ هزار تن پسته را صادر نماید و به لحاظ صادرات پسته در مقام سوم جهان قرار گرفت.

صادرات پسته ایران در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۵۰ هزار تن بوده‌است. یکی از برتری‌های ایران در صادرات پسته موقعیت جغرافیایی این کشور است. با امکان آسان حمل و نقل، ایران راحتی می‌تواند بازار را از در کشورهایی مانند چین از آن خود کند.

آمریکا به منظور جلوگیری از ورود پسته ایران به بازارهای خود، تعرفه ۲۴۱ درصدی بر پسته ایرانی مقرر کرده‌است.

 

مقاصد اصلی صادرات ایران

بررسی وضعیت فروش رقیب ایران

کل فروش پسته آمریکا در ماه مارس ) 10 اسفند 97 تا 11فروردین 98 (، 39 هزار تن بوده که این میزان بیانگر افزایشی نسبت به سال گذشته است. فروش داخلی آمریکا در این ماه 11 هزار تن بود؛ یعنی حدود هزار تن )معادل 8.6 درصد( بیشتر از سال گذشته ومیزان صادرات 28 هزار تن گزارش شد؛ یعنی حدود 10هزار تن )معادل 58 درصد( نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

کل فروش تجمعی محصول امسال آمریکا تا پایان هفتمین ماه تجاری، 247 هزار تن گزارش شده که این میزان نشان دهنده افزایشی 18 درصدی )معادل 37 هزار تن( نسبت به سال قبل است. میزان فروش تجمعی در داخل آمریکا 73 هزار تن گزارش شده که حاکی از افزایشی 6 درصدی (معادل 4 هزار تن( نسبت به سال گذشته است. تا پایان ماهمارس حدود 174 هزار تن پسته صادر شده که نشان دهنده افزایشی 24 درصدی )معادل 33 هزار تن( نسبت به صادرات سال گذشته است.

فروش پسته آمریکا از آغاز سپتامبر تا امروز )غیر از ماه دسامبر( همواره رکورد زده است. فروش در ماه مارس امسال خیلی بیشتر از ماه مشابه سال گذشته بود و این افزایش مدیون افزایش 58 درصدی در صادرات بود. جهت یادآوریباید گفت که کاهش شدید محصول ایران دلیل اصلی افزایش صادرات پسته آمریکا به بازارهای هدف بود، تا حدی که صادرات سهمی 71 درصدی از مجموع فروش آمریکا داشت.اروپا و آسیا )چین( بزرگ ترین مقاصد صادراتی پسته آمریکا محسوب می شوند. فروش ماه مارس به مشتریان اروپایی 80درصد و به چینی ها 94 درصد نسبت به ماه قبل افزایشداشت.البته ناگفته نماند این افزایش چشمگیر فروش به بازارهای

هدف براساس قیمت هایی است که اول فصل )یعنی کیلویی 8.14 تا 8.36 دلار( معامله  میشده. معنی دیگر این حجم قابل توجه از فروش این است که علی رغم افزایش تدریجی قیمت ها )از 9.68 دلار به 9.90 و در حال حاضر به 10.12 دلاربه ازای هر کیلو( فروشندگان به تعهدات اولیه خود در زمان عقد قرارداد پایبند بوده اند.

گلدهی درختان روغن خورده مدتی است شروع شده و دردرختانی که روغن نخورده اند تازه آغاز شده است. درختان نر و ماده هماهنگ هستند و شرایط آب و هوایی خیلی خوب است. اگر اوضاع به همین منوال پیش برود گلدهی عالی پیش خواهد رفت. با توجه به کمترین و بیشترین میزان بازدهی درختان در سال های کم محصول اخیر،  میتوان پیش بینی کرد که سپتامبر 2019 )شهریور 98 ( حداقل حدود 320 هزار تن و حداکثر 370 هزار تن محصول پسته خواهیم داشت.

یکی از چالش های پسته کاران و صادرکنندگان پسته در امریکا تیرگی روابط تجاری و جنگ تعرفه ایی امریکا و چین است که به صادرات پسته ایالات متحده لطماتی را وارد خواهد ساخت و بخشی از سهم بازار این کشوردر چین را به رقبای ایرانی واگذار خواهد کرد. 99 درصد کل پسته تولیدی امریکا در اختیار ایالت کالیفرنیاست. 70 درصد پسته تولیدی ایالات متحده به کره جنوبی، چین، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و انگلستان صادرمی شود. ایتالیا واسپانیا خود تولیدکننده پسته نیز هستند. هند نیز بعنوان یک بازار نوظهور و مقصد صادرات امریکا مطرح است و در دیدار نخست وزیر این کشوربا ترامپ در واشنگتن مذاکراتی برای تسهیل صادرات پسته امریکایی به این کشورانجام شده است.

اما چین با 180 درصد رشد طی سه سال اخیر بعنوان بزرگترین مصرف کننده پسته در جهان مطرح است وامریکا با سهم بازار 96 درصدی بزرگترین عرضه کننده پسته در این کشور است که البته درصورت تداوم تنش تجاری میان دو کشور پیش بینی می شود تا 30 درصد از سهم بازار چین را به رقبا و سایر تولیدکنندگان بزرگ مانند ایران قرار دهد. کره جنوبی نیز از دیگر مشتریان پسته امریکاست و نزدیک صددرصد پسته مورد مصرف در کره توسط امریکا تامین می شود که البته باوجود پایگاه های نظامی امریکا در این کشور و حضوربیش از 50 هزار نظامی امریکایی در شبه جزیره کره این امر منطقی به نظر می رسد. مصرف پسته کره طی سه سال گذشته کشور آلمان بعنوان دیگر مشتری پسته امریکا 48 درصد پسته مورد نیاز خود را از امریکا تامین می کند و مابقی را از ایران و ترکیه خریداری می کند. نکته جالب توجه افزایش 16 درصدی صادرات پسته به آلمان از سال 2015 به این سوست. اسپانیا 31 درصد از پسته مصرفی اش را از امریکا وارد می کند اما با توجه به کاشت وسیع باغهای پسته در این کشور و همچنین ثمردهی این باغها از سال آینده، از واردات خود خواهد کاست. ایتالیا و فرانسه نیز از دیگر مقاصد صادراتی پسته امریکا هستند. سهم امریکا از بازار این دو کشور به ترتیب 31 و 42 درصد است. و اما در انگلستان به رغم کاهش 30 درصدی مصرف پسته در این کشور طی سالهای 2015 تا 2017،  اما ایالات متحده 68 درصد پسته بریتانیا را تامین می کند. هند بعنوان مشتری سنتی پسته ایران سالهاست که پذیرای پسته ایرانی در بازارهای خود است اما درهای خود را بروی پسته امریکا با سهم 20 درصدی گشوده است.

نکته مهمی که باید در اینجا بدان اشاره نمود افزایش سرانه مصرف پسته در اکثر کشورهای جهان است که به نظر می رسد اطلاع رسانی در خصوص خواص پزشکی پسته در حفظ سلامت افراد از جمله جلوگیری از چاقی، کنترل قند خون و کاهش ریسک ابتلا به امراض قلبی عروقی است در این امر تاثیر بسزایی داشته است. این نکته ایست که انجمن پسته امریکا نیز بر آن صحه گذارده و اعلام نموده مصرف روزانه پسته منحنی سلامت را در جامعه بالا برده است و به همین دلیل با آگاهی از امتیازات این دانه سبز اقبال عمومی در کشورها برای استفاده بیشتر از این میوه مغذی رو به فزونی نهاده است. طبق مطالعه ایی که به عمل آمده در گذشته مصرف پسته محدود به فصول سرد سال و ایام تعطیلات سال نو میلادی بود اما اکنون شاهد مصرف آن در بهار و تابستان هم هستیم که ناشی از افزایش آگاهی مردم نسبت به خواص پسته و منافع آن برای حفظ و ارتقاء سلامت است.

 

آمار واردات و کشورهای واردکننده پسته تا سال 2016

 

آمار جهانی مصرف پسته تا سال 2016

چالش های صنعت

در حالی‌که در میانه دهه ۸۰ خورشیدی، تولید پسته ایران بیش از ۲۵۰ هزارتن بوده، این میزان در ابتدای دهه ۹۰ خورشیدی، به ۱۵۰ هزار تن کاهش یافته‌است. خشکسالی‌های پی‌درپی (بزرگترین مشکل کنونی در تولید پسته) و عدم برنامه‌ریزی برای تأمین آب مورد نیاز باغ‌های پسته و نیز قوانین و مقررات دست و پاگیر صادراتی باعث شده که میزان صادرات پسته ایران، افت چشمگیری را در سال‌های اخیر تجربه کند و در همین زمان، با افزایش تولید پسته در ایالت کالیفرنیای آمریکا، این کشور در حال تبدیل شدن به اولین صادرکننده این محصول در سطح جهان شده‌است.

آمریکا پسته را به‌صورت مکانیزه تولید می‌کند و همین امر موجب شده که محصول این کشور در هر هکتار ۳ تن و سه برابر محصول تولیدی ایران در هر هکتار باشد.در سال ۱۳۹۳ صادرات پسته ایران به کشورهای اروپایی از ۹۰ هزار تن در سال به ۱۰ هزار تن کاهش یافته بود.

یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان استفاده بی‌رویه سم در باغ‌های پسته است که سهم اندک پسته ایران در بازارهای اروپایی را با خطر مواجه می‌کند. اتحادیه اروپا در این مورد قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد و اگر این بازار از دست برود پسته آمریکا در زمان کوتاهی بازار ایران در اروپا را تصاحب می‌کند.

قیمت روز انواع پسته به شرح زیر است: 21 مهر ماه 97

قیمت انواع پسته تشریفاتی و لوکس (درجه یک)

  پسته اکبری                                           انس22-20                                                                  130000 تومان

  پسته اکبری                                          انس24-22                                                                   125000تومان

قیمت انواع پسته آجیلی با قیمت مناسب

  پسته کله قوچی                                      انس22-20                                                                   125000تومان

  پسته کله قوچی                                     انس 24-22                                                                  115000 تومان

قیمت انواع پسته آجیلی با قیمت مناسب

  پسته احمد آقایی                                   انس 26-24                                                                   120000تومان

  پسته احمد آقایی                                  انس 30-28                                                                   110000تومان

قیمت انواع پسته ارزان و با کیفیت مطلوب

  پسته فندقی                                         انس 30-28                                                                  110000 تومان

  پسته فندقی                                        انس 32-30                                                                    95000 تومان

قیمت انواع پسته دهن بست

  پسته اکبری                                        انس24- 22                                                                    90000 تومان

  پسته کله قوچی                                   انس 26-24                                                                   75000 تومان

  پسته احمد آقایی                                  انس 32-30                                                                   75000 تومان

  پسته فندقی                                        انس 34-32                                                                   70000 تومان

قیمت انواع پسته بذری

 بذر بادامی زرندی                                   انس 34-32                                                                160000تومان

  بذر پسته احمد آقایی                                   انس 34-32                                                          140000تومان


1398/07/28 08:13
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)