بورس تهران معاملات امروز را در فضایی متعادل آغاز کرد و شاخص کل به لطف تداوم رشد تقاضا در عموم سهم‌ها، بالاخص سهام شرکت‌های بزرگ صعود 900 واحدی را در همان دقایق نخست معاملات ثبت کرد. اما...

بورس تهران معاملات امروز را در فضایی متعادل آغاز کرد و شاخص کل به لطف تداوم رشد تقاضا در عموم سهم‌ها، بالاخص سهام شرکت‌های بزرگ صعود 900 واحدی را در همان دقایق نخست معاملات ثبت کرد. در پی رشد قیمت‌ها سهامداران دست به عرضه سهام خود و ذخیره سود زدند و مجال تقویت بیشتر قیمت‌ها را ندادند. به این ترتیب، شاخص کل که روز سه‌شنبه هم توانسته بود جهش چشمگیری را ثبت کند، خیلی زود در مسیر نزولی افتاد. عقبگرد تدریجی قیمت‌ها در جریان معاملات سبب شد تا نماگر اصلی سهام ضمن افت حدود 2500 واحد(0.8 درصد) در کانال 305 هزار قرار بگیرد. از خصوصیات جالب توجه معاملات امروز فروکش هیجان در میان معامله‌گران بورسی و عدم تشکیل صف‌های یکدست در بازار بود. طی روزهای اخیر شاخص کل عمدتا دستخوش نوسانات پردامنه در طول روز می‌شد؛ در به بیان دیگر، قیمت‌ها در این چند روز تغییر ناگهانی تندی را تجربه می‌کردند و در موارد زیادی شاهد چرخش‌های حداکثری روند قیمت‌ها بودیم. این اختلاف فاز شدید خود را به شکل نوسان سنگین 2 درصدی در جهات منفی و مثبت صورت می‌گرفت؛ همانند دیروز که شاخص به طور غیرمنتظره بیش از 6 هزار واحد رشد کرد. اما این روند در جریان دادوستدهای امروز تعدیل شد و شاخص پس از افت و خیز‌های شدید روند کم‌نوسان‌تری را در طول روز تجربه کرد. ضمن اینکه یکدستی حرکت قیمت در صنایع مختلف نیز تا جای خود را به جدایی حرکت قیمت برخی از سهم‌ها داده است. به نظر می‌رسد انتشار صورت‌های مالی که که روز گذشته اوج گرفت نقشی مثبتی در آرایش معامله‌گران و بهبود جو روانی حاکم بر بازار داشته است. گرچه همچنان ترس در بین فعالان بورسی دیده می‌شود، اما انتشار میزان درآمدزایی و سودآوری شرکت‌ها در نیمه نخست سال تا حدودی تکلیف سهام را مشخص کرد. سهام غول‌های خودروساز به‌رغم گزارش‌های ناامیدکننده از فصل تابستان جزو نمادهای پررونق بازار بودند. دو نماد «خودرو» و «خپارس» با رشد قیمت همراه شدند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که عمق زیان در خودروسازان طی فصل تابستان افزایش یافته است. «خپارس» در گزارشی که روز گذشته منتشر کرده، به ازای هر سهم زیانی معادل 288 ریال در 6 ماهه نخست سال جاری شناسایی کرده است. این رقم برای کل سال 97 معادل 105 ریال است. به بیان دیگر، این خودروساز در 6 ماهه ابتدای امسال حدود 3 برابر کل سال قبل زیان ساخته است. اما به‌رغم گزارش بسیار ضعیف این خودروساز شاهد تشکیل صف خرید در این نماد بورسی بودیم که در نوع خود جالب توجه است. افزایش عمق زیان تنها کارکردی که برای شرکت‌های بورسی دارد این است که فوریت افزایش سرمایه برای خروج از شمولیت ماده 141 لایحه اصلاحی قانون تجارت را فراهم می‌کند و این موضوع برای خودروسازان همیشه جذاب بوده است.
خبرهای اقتصادی:

  1. مجمع لوله و ماشین‌سازی ایران در مجتمع پردیس کیان روز یکشنبه 12 آبان‌ماه ساعت 14:30 برگزار می‌شود. دستور جلسه مجمع نیز استماع گزارش امکان سنجي و بررسي هزينه ها و مخارج انتقال کارخانه تپه سفيد به شمس آباد اعلام شده است.
  2. مجمع عمومی شرکت کشتیرانی ایران تقسیم ۲۵ ریال سود به ازای هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۸ را تصویب کرد.
  3. نمایندگان پارلمان بریتانیا طرح هایی برای بررسی لایحه برگزیت نخست وزیر در ظرف سه روز را رد کرده اند که آینده این مصوبه را در وضعیتی نامعلوم قرار می دهد.

 


1398/08/01 14:16
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)