معاملات امروز با تشکیل صف خرید در شمار زیادی از نمادهای بورسی شروع شد. تلاش معامله گران با در دست داشتن حدود 170 میلیارد تومان نقدینگی برای خرید سهم در صف 70 نماد بورسی و در پی آن...

معاملات امروز با تشکیل صف خرید در شمار زیادی از نمادهای بورسی شروع شد. تلاش معامله‌گران با در دست داشتن حدود 170 میلیارد تومان نقدینگی برای خرید سهم در صف 70 نماد بورسی و در پی آن، صعود موقت شاخص کل بورس به کانال 311 واحدی در لحظه آغازین معاملات امروز را می‌توان نشانه‌ای از امیدواری خریداران به تداوم رشد قیمت‌ها دانست. این جنبه امیدبخش از هفته قبل به بازار تزریق شد. رشد قابل توجه شاخص سهام طی معاملات چهارشنبه در کنار عدم عرضه صف‌های خرید این انتظار را به وجود آورد که از خیل فروشندگان هراسان در هفته‌های قبل خبری نیست و بنابراین قیمت‌ها می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد و متعاقبا ریزش‌‌ هفته‌های گذشته را جبران کند. همین امر مقدمات ورود قوی‌تر معامله‌گران به جریان معاملات را فراهم کرد و تقاضا را در موقعیتی برتر نشاند. در پی غلبه چنین روحیه‌ای به فضای عمومی بازار، شاخص کل در همان لحظات ابتدایی معاملات امروز 1800 واحد دیگر افزایش یافت و تا میانه کانال 311 هزار واحد پیش رفت. ما این جو صعودی همچون روز چهارشنبه پایدار نماند و قیمت‌ها در طیف زیادی از سهم‌ها خیلی زود از محدوده‌های مثبت عقب‌نشینی کردند. بر خلاف انتظار شمار زیادی از خریداران صبحگاهی، سهامدارانی که دیگر مانند سابق به پایداری روند شاخص سهام خوش‌بین نبودند، با مشاهده صف‌های پرتعداد خرید و رشد قابل قبول قیمت‌ها، به منظور ذخیره سود، شروع به عرضه‌های قوی کردند. در واقع، با حضور سهامداران در مقام فروشنده، تقاضای سهام ماهیت شکننده و کم‌جان خود را به نمایش گذاشت و برآیند این تقابل، سرانجام در عقب‌گرد حدود 2500 واحدی شاخص کل از سقف روزانه انعکاس یافت. یکی از نکات حائز اهمیت معاملات امروز فشار عرضه در سهام بزرگ‌مقیاس در کنار جذب پایدار تقاضا در سهام شرکت‌هایی با حجم مبنای کمتر و شناوری پایین‌تر است. همین امر بار دیگر شاخص کل را منفی کرد و در نقطه مقابل، نماگر هم‌وزن را صعودی نگه داشت. هم غول‌های کالایی و هم بزرگان گروه بانکی و خودرویی جزو نمادهایی هستند که با عقب‌نشینی خود فشار مضاعفی بر شاخص کل وارد کردند. با وجود این، سرمایه‌گذاران خرد در ادامه خریدهای قدرتمند خود در روز چهارشنبه، طی معاملات امروز هم غالبا در نقش خریدار ظاهر شدند و مالکیت کل سهام را به نفع خود تغییر دادند تا ابتکار عمل همچنان در دست این گروه از فعالان بورسی بماند. سهامداران حقیقی باز هم در گروه‌هایی اقدام به خرید کردند که به سهم‌های کوچک و متوسط بازار شناخته می‌شوند.

خبرهای اقتصادی:

  1. در حالی که فولاد مبارکه از دوران جدید خود برای خودکفایی خبر می دهد که در تازه ترین گزارش استیل مینت نشان می دهد تولید و صادرات فولاد ایران علیرغم تحریم های ترامپ علیه این صنعت شتاب فزاینده داشته است.
  2. آمار اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه که روز جمعه ۱۰ آبان (اول نوامبر) منتشر شد نشان می‌دهد که  میزان گاز وارداتی ترکیه از ایران در ماه اوت امسال در قیاس با مدت مشابه در سال قبل تا یک سوم کاهش پیدا کرده است.بررسی آمار اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه نشان می‌دهد که این کشور در راستای امنیت انرژی خود با افزایش واردات گاز از روسیه و هم چنین افزایش واردات ال ان جی (گاز طبیعی مایع) از آمریکا می‌تواند جایگزینی برای گاز ایران در بازار انرژی خود بیابد.
     
  3. پس از اختلال مجدد هسته معاملات بورس اوراق بهادار و عدم امکان انجام معاملات بطور عادی و احتمال تضعیف روند عرضه و تقاضا عنوان شد شایسته است معاملات عرضه اولیه های روان شده در روزهای اول به بعد از ساعت معاملات منتقل شود تا کل بازار تحت الشعاع این موضوع قرار نگیرد.
  4. شرکت آمریکایی اپل روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد، اگر کاربران سیستم عامل آی او اس تا یکشنبه هفته آینده گوشی خود را بروزرسانی نکنند، شرکت سرویس دسترسی آنان به اینترنت را قطع خواهد کرد.


1398/08/11 14:25
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)