شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در دقایق نخست معاملاتی امروز و تحت تاثیر فضای منفی روز گذشته با تداوم عرضه‌ها در قیمت‌های منفی، ریزش نزدیک به 600 واحدی در نیم ساعت نخست را به ثبت رساند. اما حمایت سرمایه‌گذاران حقوقی...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در دقایق نخست معاملاتی امروز و تحت تاثیر فضای منفی روز گذشته با تداوم عرضه‌ها در قیمت‌های منفی، ریزش نزدیک به 600 واحدی در نیم ساعت نخست را به ثبت رساند. اما حمایت سرمایه‌گذاران حقوقی در کنار جذاب شدن قیمت برخی نمادهای بورسی مخصوصا در گروه بانکی با اصلاح متوالی چند روزه، شرایط را عوض کرد. بازگشت تقاضا اگرچه چندان قدرتمند نبود اما با توجه به کناره‌گیری فروشندگان تعادل نسبی را در بازار بوجود آورد و در یک ساعت نخست علاوه بر ثبت ارزش معاملات 495 میلیارد تومانی، شاهد بازگشت شاخص کل به عدد پایانی روز گذشته و جبران ریزش جزئی صبحگاهی بودیم. معاملات امروز بورس به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که در اکثر گروه‌های سهام روندهای یکدست چندان قابل‌ مشاهده نیست. در هر کدام از این گروه‌ها عده‌ای بر مدار مثبت و تعدادی بر مدار منفی سر می‌کنند. در حالی که «وپارس» سنگین‌ترین صف فروش بازار را تجربه می‌کند نماد «وبملت» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشته است. «خودرو» نماینده گروه خود در فهرست نمادهای موثر بر رشد شاخص است؛ در حالی که دو خودروساز «خپارس» و «خزامیا» در محدوده منفی سر می‌کنند و «خساپا» بدون تغییر محسوسی در قیمت پایانی به کار خود ادامه می‌دهد. یکی از نکات مهم و اساسی در بازگشت آرامش به بازار سهام، برچیده شدن صف‌های فروش در نمادهای بانکی در روز جاری بود. سیگنال منفی گرفته شده از دستورالعمل روز یکشنبه بانک مرکزی طبق معمول واکنش سریع سرمایه‌گذاران در روز کاری بعد را در پی داشت اما تفکیک سهام بانکی از منظر میزان تاثیرپذیری از این دستورالعمل، ابتدا با جمع شدن برخی صف‌های فروش در همان دقایق نخست معاملاتی و سپس با تقویت تقاضا بر اساس اولویت ذهنی سرمایه‌گذاران، آرامش را به گروه بانکی برگرداند به نخوی که شاخص این صنعت در پایان روز جاری در محدوده مثبت بسته شد. در این میان پابرجا ماندن صف فروش سنگین نماد بانک پارسیان و علیرغم حجم مناسب خرید و فروش‌ها نشان داد که یک تقسیم‌بندی مناسبی در دهن سرمایه‌گذاران شکل گرفته است. هرچند این بازگشت قیمت‌ها می‌تواند تحت تاثیر واکنش به سطوح حمایتی قیمتی و خط گیری فعالان بورسی از تحلیل‌های تکنیکالی باشد. ارزش معاملات خرد بورسی در جلسه روز سه‌شنبه در حدود 1185 میلیارد تومان بود که نسبت به دادوستدهای روز گذشته کاهش نزدیک به 5 درصد را نشان می‌دهد. همچنین از میان 326 نماد معامله‌شده در بورس 40 نماد با صف خرید و 7 نماد با صف فروش به کار خود پایان دادند. ارزش تقاضای حاضر در صف‌های خرید در حدود 78 میلیارد تومان بود که در این میان سه نماد «ونیرو»، «کویر» و «فاذر» بزرگترین صف‌های خرید از لحاظ ارزش تقاضا را در پی داشتند. ارزش صف این سه نماد به ترتیب در حدود 12.5، 11.3 و 6.4 میلیارد تومان بود. همچنین ارزش سهام منتظر در صف‌های فروش مجموعا در حدود 25.8 میلیارد تومان بود که از این میان 88 درصد آن به صف فروش نماد «وپارس» با ارزش 22.6 میلیارد تومان تعلق داشت. به عبارتی به غیر از دو نماد «وپارس» و «بسویچ» صف فروش سنگین دیگری در بورس مشاهده نشد. نکته قابل‌توجه آن است که در حدود یک ماه پیش ارزش معاملات خرد بورس تا سطوح بیش از 3 هزار میلیارد تومان نیز پیش رفت. فروکش سطح ارزش معاملات اگر چه صعود محسوس قیمت‌ها را دشوارتر می‌سازد می‌تواند مسیر تحلیلی شدن بازار را نیز هموارتر کند.

خبرهای اقتصادی:

  1. جزییات این مناقصه بدین ترتیب است که انجام عمليات حفاري توسط يك دستگاه دكل دريايي در ميادين تحت پوشش شركت نفت فلات قاره در خليج فارس به صورت نرخ روزانه براي مدت دو سال / به مبلغ قرارداد 3,547,513 میلیون ریال صورت می‌گیرد.
  2. سرمایه گذاری البرز از آگهی مزايده فروش زمين به متراژ 18432.93متر مربع با قيمت پايه مزايده 76 میلیارد تومان از خبر داد.
  3. مایک پمپئو دوباره در سخنان ادعایی خود از تاثیرگذاری تحریم ها بر بخش های زیادی در ایران خبر داد. ایران همواره تاکید کرده با وجود تاثیر تحریم ها بر سخت‌تر شدن معیشت مردم اما در برابر تحریم های یک جانبه و ظالمانه امریکا تا برآورده شدن خواسته هایش مقاومت می کند.
     
  4. نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز توضیحات وزیر جهاد کشاورزی درباره اعطای مجوز صید به کشتی‌های چینی را قانع کننده ندانستند و به حجتی کارت زرد دادند.
  5. عبدالرضا مصری، نائب رئیس دوم مجلس در جلسه علنی امروز-سه شنبه-مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: استعفای کاظم جلالی نماینده مردم تهران در مجلس که قرار است در سنگر دیگری خدمت کند، اعلام وصول شد. وی ادامه داد: این موضوع هفته آینده در جلسه علنی مجلس بررسی می شود. شنیده ها حاکی از این است که جلالی قرار است به عنوان سفیر ایران در روسیه منصوب شود.
  6. حسن روحانی در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری از اجرای گام چهارم طبق وعده های قبلی از فردا خبر داد. به گفته رئیس جمهور گام  چهارم همچنان زیر نظر آژانس است و همانند گام‌های قبلی قابل بازگشت است. حالا با این تصمیم، بالاخره سایه ابهام گام چهارم هم از بازار سهام برداشته شد.
  7. فايننشال تايمز در خبری عنوان کرد که امريكا به زودى بخشى از تعرفه ها عليه كالاهاى چينى را لغو ميكند. براساس گزارش این نشریه تعرفه هايى كه دولت امريكا از اول سپتامبر عليه كالاهاى چين اجرايى كرده بود به زودى لغو و متوقف خواهند شد. هدف از اين اقدام تصويب فاز اول توافق تجارى بين دو كشور است.

 


1398/08/14 13:59
مهمان
میثم رحمتی میثم رحمتی
(تحلیلگر بنیادی)