این بیمه ای با سرمایه گذاری عظیم در صنعت سنگ آهن دارای پتانسیل نهفته ای میباشد که از چشم بازار دور مانده است ولی....

بیمه پارسیان

بیمه پارسیان در سال 1382 اقدام به شروع فعالیت بیمه­ ای کرده است. شرکت بیشتر در بخش ثالث و درمان فعال است و با توجه به روند فعالیت و مقایسه روند صدور حق بیمه، روند رو به رشد در بین شرکت­های بخش خصوصی بیمه در اختیار دارد. با توجه به سرمایه­ گذاری ­های صورت گرفته، شرکت بیمه پارسیان از جنس فولادی - سنگ آهنی بوده و علاوه بر فعالیت بیمه ­ای به تغییرات جهانی بازار فولاد حساسیت دارد.

بخش اصلی سرمایه­ گذاری انجام شده مربوط به سرمایه­ گذاری پارسیان، سرمایه­ گذاری آتیه پارسیس پارس و سایر است که به دو روش مقایسه ­ای زیر برآورد ارزش شده است:

با توجه به سرمایه شرکت ارزش هر سهم بیمه پارسیان 10،733 ریال برآورد می­شود.

 

فرصت­ها

 • عرضه اولیه اپال پارسیان سنگان در سال آتی
 • افزایش ضریب نفوذ بیمه و حق بیمه صادر شده
 • افزایش نرخ دلار / نرخ شمش جهانی
 • افزایش نرخ فرمول قیمت ­گذاری گندله و کنسانتره
 • کاهش ضریب خسارت پرداختی بیمه

تهدیدها

 • از دست دادن سهم بازار بیمه و افزایش ضریب خسارت
 • کاهش قابل توجه نرخ فولاد جهانی
 
 

بررسی سهم بیمه پارسیان

شرکت بیمه پارسیان به عنوان یک شرکت بیمه ای بیشتر در بخش ثالث و درمان فعال است و مشابه هر شرکت بیمه دیگری، منابع و ذخایر بیمه ای خود را صرف سرمایه گذاری می نماید. آنچه شرکت بیمه پارسیان را از سایر شرکتهای بیمه ای متمایز می نماید، سرمایه ­گذاری های صورت گرفته شرکت است. مهمترین سرمایه­ گذاری های بیمه پارسیان: شرکت سرمایه­ گذاری پارسیان، آتیه پارسیس پارس، بازرگانی و ساختمانی آینده ساز کرانه کیش و صندوق سرمایه­گذاری اعتماد آفرین پارسیان (قابل معامله) و سایر سرمایه­ گذاری ها هستند. شرح سرمایه­ گذاری­ ها بر طبق آخرین اطلاعات شرکت مربوط به 6 ماهه ابتدایی سال 98 به شرح جدول زیر است:

 • مقدار سرمایه­ گذاری در حدود 223 میلیارد تومانی شرکت در سرمایه­ گذاری پارسیان مربوط به حدود 72.7 میلیارد تومانی مشارکت فعلی و افزایش سرمایه در جریان 149.9 میلیارد تومانی این شرکت است. بیمه پارسیان مالکیت مستقیم 14.29% شرکت سرمایه­ گذاری پارسیان را در اختیار دارد.

توضیحات مختصر در خصوص فعالیت بیمه ­ای شرکت

عمده ترین منبع درآمدی این شرکت از محل حق بیمه در دوره های مالی اخیر ناشی از بیمه شخص ثالث بوده است که معمولا 40 درصد از کل حق بیمه را به خود اختصاص می دهد. رشته درمان نیز دارای سهم 20 درصدی از کل دریافتی حق بیمه است. با توجه به این نکته می­توان نتیجه گرفت که برخلاف سایر شرکت­ها، این مجموعه چندان تحت تاثیر نوسانات دفعی خسارت پرداختی قرار نمی­گیرد و روند خسارت پرداختی قابل پیش بینی است.

روند حق بیمه دریافتی در طول گزارشات ماهیانه این شرکت صعودی بوده و از آن سو خسارت پرداختی این مجموعه تقریبا ثابت بوده است.

روند حق بیمه صادره و خسارت پرداختی در شش ماهه اول به شرح جدول زیر است:

شرکت در شش ماهه اول سال جاری به ازای هر سهم 162 ریال سود خالص شناسایی کرده است که در ادامه به بررسی بیشتر و در جهت دید مناسب به نکات با اهمیت در گزارش سالانه آن اشاره خواهیم کرد.

فعالیت سرمایه گذاری : 

الف- سرمایه­ گذاری پارسیان: طبق اخرین اطلاعات موجود بیمه پارسیان مالک 14.29 درصدی این شرکت است. این شرکت فعال در بخش معدن تا فولاد است. مهمترین سرمایه­ گذاری های این شرکت که جنبه عملیاتی دارند، اپال پارسیان سنگان و فولاد سبزوار هستند. با توجه به مالکیت عمده بانک در سرمایه­ گذاری و الزام به عدم فعالیت در بخش تولید و بنگاه داری برای بانک، دو زیر مجموعه در زیر مجموعه ­های اصلی سرمایه ­گذاری پارسیان ایجاد شده است که درآمد سرمایه­ گذاری در آنها نمایان خواهد شد. این دو شرکت عبارتند از اپال فولاد شرق پارسیان و فرآوری معدنی اپال کانی پارس، که در واقع فعالیت تولیدی نداشته و سود سرمایه­ گذاری­ دو مجموعه اصلی را دریافت و سپس به سرمایه­ گذاری پارسیان و در انتها به بانک پارسیان و بیمه پارسیان تزریق خواهند کرد.

بیمه پارسیان در مجموعه­ های اپال پارسیان سنگان و فولاد سبزوار به ترتیب مالکیت 7.46% و 12.15% را دارد. برای درک چگونگی ارتباط این زیر مجموعه ها، ترکیب مالکیت شرکت­ها بدین ترتیب ارائه می­شود:

 

پارس فولاد سبزوار فعال در زمینه آهن اسفنجی و فولاد با ظرفیت 800 هزار تن است. شرکت در سال 97 در حدود 500 هزار تن اسفنجی تولید داشته است. شرکت اپال پارسیان سنگان فعال در بخش بالا دستی در منطقه سنگان است. ظرفیت تولید 2.6 میلیون تن کنسانتره و 5 میلیون تن گندله را دارد.

- اپال پارسیان سنگان فعال در بخش بالا دستی در منطقه سنگان است. ظرفیت تولید 2.6 میلیون تن کنسانتره و 5 میلیون تن گندله را دارد. شرکت اپال پارسیان سنگان نیز در سال 97 حدود 2.27 میلیون تن فروش گندله و 88 هزار تن فروش کنسانتره داشته است.

با توجه به سودآوری شرکت­های زیر مجموعه، کل سود که سرمایه­ گذاری پارسیان در سال 97 ارائه داده است مبلغ 4،203،030 میلیون ریال (رجوع به اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی مورخ 11 تیر ماه 98 بیمه پارسیان) بوده است. این میزان با توجه به سهم بیمه پارسیان در سرمایه ­گذاری پارسیان بیش از 15 تومان به ازای هر سهم برای بیمه بوده است.

نکته حائز اهمیت در تحلیل سرمایه­ گذاری پارسیان، برآورد میزان سود شرکت در سال 98 و 99 اثر بر روی بیمه پارسیان خواهد بود. در این بین چند نکته باید مورد توجه باشد:

 1. صورت­های مالی شرکت­های تولیدی (معدنی و فولادی) ذکر شده منتهی به آذر ماه 97 بوده است و در نتیجه سود ذکر شده برای سرمایه ­گذاری پارسیان با وقفه زمانی در بانک پارسیان خواهد نشست (بانک پارسیان چند سال قبل سرمایه­ گذاری را از طریق مزایده به فروش گذاشته بود که پس از عدم پرداخت از سوی خریدار و ارزش پیدا کردن زیر مجموعه­ ها در سال 97 مجدد مالکیت به بانک منتقل شد اما متأسفانه اطلاعات جدیدی از سرمایه­ گذاری پارسیان در کدال افشا نشده است).

قیمت­های آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره شرکت در سال 98 در مقایسه با سال 97 شرکت­های تولیدی (میانگین فروش شمش، گندله شرکت­ در سال مالی 97 در حدود 13،227 ریال و 5،566 ریال بوده است. نرخ­های فروش در 6 ماهه گزارش شده شرکت­ منتهی به خرداد 98 به ترتیب 15،155 ریال و 7،892 ریال به ازای هر تن بوده است). در حال حاضر با توجه به تغییرات میانگین نرخ شمش فولاد خوزستان و طبق آخرین دستورالعمل­ و پیش بینی­ها و معاملات رخ داده می­توان نرخ­ها را به ترتیب 17،000 ریال (طبق فرمول 50% شمش خوزستان اعداد بالاتری خواهد بود) و 9،300 ریال به ازای هر تن خواهد بود.

 

 1. ظرفیت­های شرکت تولیدی افزایش قابل توجهی در سال 98 خواهند داشت. امکان تولید 800 هزار تن اسفنجی واحد فولادی و 5 میلیون تن گندله (همراه با خرید کنسانتره برای استفاده در ظرفیت گندله) خواهد بود. در واحد گندله تولید 6ماهه خرداد 98 در حدود 2.05 میلیون تن (کل سال قبل 2.2 میلیون تن) و واحد فولاد 381 هزار تن (کل سال قبل 498 هزار تن) بوده است. 
 2. با توجه به پروژه واحد احیاء مستقیم و تولید شمش فولاد سبزوار به ظرفیت 800 هزار تن (یکی از 8 طرح استانی ایمیدرو) و واحد تولید 2.4 میلیون تنی جدید کنسانتره در اپال پارسیان سنگان و افزایش سرمایه در جریان شرکت سرمایه ­گذاری پارسیان (که تنها سهم 14.29% بیمه پارسیان مربوط به این موضوع حدود 149.9 میلیارد تومان بوده است)، برآوردها و پیش­بینی ها نسبت به مقادیر فعلی ذکر شده در گزارش، پیش بینی می­شود که بهبود داشته باشد.

با توجه به جمیع موارد ذکر شده شرکت سرمایه­ گذاری پارسیان توانایی شناسایی سود حداقل بالغ بر 14،916،002 میلیون ریال را در سال 98 خواهد داشت. این میزان با توجه به رشد لحاظ شده در درآمد زیر مجموعه ­ها به نسبت سال قبل مطرح شده است.سهم بیمه پارسیان از این بابت به ازای هر سهم بالغ بر 533 ریال خواهد بود.

با توجه به برآوردها از نرخ دلار، نرخ شمش و تغییرات واحدهای زیر مجموعه برآورد می­شود سود اپال پارسیان سنگان و فولاد سبزوار در سال 99 (با فرض مقادیر تولید و فروش مشابه 98) به ترتیب به اعداد حداقل 3،810 میلیارد تومان و 320 میلیارد تومان برسد. در نتیجه سهم سرمایه­ گذاری پارسیان در حدود 22،608،200 میلیون ریال خواهد بود و سود بیمه پارسیان از این محل مبلغ 808 ریال به ازای هر سهم خواهد بود.

 • شایان توجه است همانطور که در بالا اشاره شد، این مقادیر بدون در نظر گرفتن افزایش ارزش افزوده ناشی از ورود احتمالی پروژه خط جدید واحد احیاء تولید شمش فولاد سبزوار (بالای 97% پیشرفت واقعی تا خرداد 98 ) و پیشرفت در طرح کنسانتره اپال پارسیان سنگان ذکر شده است و تنها اثر افزایش نرخ ارز، اثر افزایش نرخ فروش کنسانتره و گندله (درصدی از نرخ شمش) و افزایش نرخ دلار شمش جهانی منظور شده است.

برای دید بهتر در خصوص جهش مناسب سود در زیر مجموعه­ ها، جدول زیر بررسی شود:

 • سود پیش بینی شده برای پارس فولاد سبزوار با افزایش نرخ و تولید در ظرفیت کامل اسفنجی برآورد شده است. با توجه به مالکیت­های غیر مستقیم زیر مجموعه ­ها، درصد مالکیت سرمایه­ گذاری پارسیان در اپال پارسیان سنگان و پارس فولاد سبزوار به ترتیب در حدود 52.2 درصد و 85 درصد است.

نکته: سرمایه­گذاری پارسیان به صورت مستقیم 9.62 درصد سهم در بیمه پارسیان را داراست که به نوعی می­توان 1.37% سهام بیمه پارسیان را اوراق خزانه دانست.

ب -  سرمایه­گذاری آتیه پارسیس پارس: بیمه پارسیان مالک 59.8 درصد از سهام شرکت آتیه پارسیس پارس است. آتیه پارسیس برای سال مالی منتهی به دی ماه 97 سود خالص 342،446 میلیون ریالی داشته است. سود این شرکت در 6 ماهه منتهی به تیر 98 برابر 223،505 میلیون ریال بوده است. کل سرمایه­ گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت شرکت در حدود 1،394،200 میلیون ریال بوده است که در انتهای دوره مهر 98 تنها ارزش بازار  پرتفوی بورسی در حدود 1،677،961 میلیون ریال بوده است. در این میان تجارت الکترونیک پارسیان، صندوق اعتماد آفرین پارسیان و پتروشیمی فجر به ترتیب ارزش بازار سرمایه ­گذاری 978، 298 و 90 میلیارد ریالی در گزارش پرتفوی این شرکت دارند. با توجه به دریافت سودهای تقسیمی زیر مجموعه ها در 6 ماهه و حالت بدبینانه برآورد می­شود سود خالص شرکت آتیه پارسیس به حداقل 255 میلیارد ریال برسد (فرض شده است فروش سرمایه­ گذاری رخ ندهد و سود تقسیمی جدیدی نیز دریافت نشود و تنها سود 6ماهه آتی 19% اعتماد آفرین پارسیان را دریافت کند که این شرایط بدبینانه ترین حالت ممکن برای فعالیت یک شرکت سرمایه­گذاری خواهد بود). از این محل سهم سود بیمه پارسیان مبلغ  38 ریال به ازای هر سهم بیمه خواهد بود.

 

با توجه به رشد بازار سرمایه در شرایط فعلی و فرض شرایط موجود در رشد قیمتی می­توان سود با رشد 25% برای سال آتی را حداقل برای این مجموعه در نظر گرفت. سهم بیمه پارسیان به ازای هر سهم 48 ریال برای سال 99 خواهد بود.

 • فرض بدبینانه نبود فروش سرمایه­ گذاری ها و عدم دریافت سود تقسیمی بیشتر در سال 98 و 99 ممکن است منجر شود تا سودی که در انتهای سال مالی محقق می­شود به مراتب بیش از مبلغ ذکر شده باشد (سود پیش بینی 98 تنها 73% سال مالی قبل برآورد شده است و فرض رشد 25% برای سال 99 بسیار محافظه کارانه خواهد بود).

پ – شرکت سرمایه­گذاری آینده ساز کیش: علی رغم اینکه اطلاعات بروز شده در خصوص این شرکت در دسترس نیست، ولی با توجه به نوسانات بازار مسکن در طول یک سال اخیر انتظار می رود که ارزش افزوده قابل توجهی از این ناحیه نصیب شرکت بیمه پارسیان شود. متوسط قیمت مسکن در کشور براساس اطلاعات مرکز آمار ایران شاهد رشد حداقل 100 درصدی نسبت به سال قبل بوده است. این میزان رشد برای پروژه عظیم کرانه کیش پروژه "برج­های بهاران" در اراک، قابل پیش بینی است. بنابراین با فرض سرمایه گذاری حدود 330 میلیارد ریالی، انتظار کسب ارزش افزوده 330 میلیارد ریالی از محل سرمایه گذاری در این مجموعه دور از ذهن نیست (بدلیل اینکه تاریخ فروش واحدها و شناسایی درآمد قطعی نیست، این قسمت در تحلیل جزء سود تقسیمی لحاظ نخواهد شد و تنها در برآورد خالص ارزش روز دارایی­ها آورده می­شود). لازم به ذکر است که این طرح ها مربوط به دوره­های گذشته است.

ت – صندوق اعتماد آفرین پارسیان: این سرمایه­گذاری به نوعی ابزار سرمایه­گذاری درآمد ثابت بوده که حداقل نرخ سود 19 درصد را در دوره­های گذشته محقق کرده است. با این تفاسیر برآورد سهم سود بیمه پارسیان از این محل برای سال مالی 98 در حدود 4 ریال خواهد بود. این میزان برای سال 99 به همین مقدار برآورد می­شود.

ث – مبلغ سرمایه­گذاری شده در بانک و سپرده­های بانکی: شرکت در حال حاضر بالغ بر 530 میلیارد تومان عمده در سپرده بانک، مقداری کمی در صندوق اعتماد و اسناد خزانه سرمایه­گذاری کرده است. با فرض رشد حق بیمه صادره شرکت در سال 98 برآورد می­شود مبلغ سرمایه­گذاری در این محل برای متوسط سال به 556 میلیارد تومان برای سال 98 و مبلغ 668 میلیارد تومان برای سال 99 برسد. با سود 20% برای این منابع، سود بیمه پارسیان در سال 98 برابر 111.2 میلیارد تومان خواهد بود. هر سهم بیمه پارسیان از این محل 278 ریال سود خواهد داشت.

برای سال 99 برآورد می­شود که حق بیمه ­های صادر شده رشد مناسبی تجربه کنند که با توجه به سختی در تحلیل ذخایر فنی، ضریب خسارت و سایر موارد فنی، برآورد سود هر سهم بیمه پارسیان همان مقدار 334 ریال خواهد بود.

ج – سایر: با توجه به اینکه بطور دقیق سایر سرمایه­گذاری­ها بررسی نشده است، سودی از این محل برای شرکت لحاظ نشده است.

چ – با توجه به مطالب مطرح شده در مجمع عمومی عادی سال 97 شرکت و اخبار موجود، شرکت در سالیان قبل بابت طلب خود زمینی به مقیاس 22 هزار متر مربع در تبریز و منطقه ائل گلی دریافت کرد که امسال موفق به تخلیه معارضان این زمین و تصرف تمامی آن شد. ارزش دفتری این زمین حدود 70 میلیارد تومان ثبت شده که  ارزش روز آن با توجه به شرایط فعلی 400 میلیارد تومان برآورد می شود. در صورت فروش این سرمایه­ گذاری بیمه پارسیان توانایی شناسایی سود غیر عملیاتی 825 ریالی به ازای هر سهم دارد.

نتیجه گیری از دیدگاه سود و زیانی – با توجه به موارد ذکر شده، شرایط فعلی و داده­های موجود، شرکت بیمه پارسیان در سال 98 توانایی شناسایی سود در حدود 853 ریال به ازای هر سهم را خواهد داشت. در صورت انجام معامله زمین سود هر سهم بیمه به 1،775 ریال خواهد رسید.

برآورد سود هر سهم بیمه پارسیان برای سال 99 با توجه به موارد ذکر شده 1،194 ریال خواهد بود.

 • با توجه به موارد مطرح شده و کاهش خطا، در تحلیل زیر مجموعه ها کامل سعی بر آن شده است که کمینه اعداد و سودسازی ها در نظر گرفته شود و در شرایط خوشبینانه، پتانسیل سودسازی بیمه به مراتب از اعداد مطرح شده فراتر خواهد بود. در سال 99 با توجه به تغییرات قیمت گذاری بالا دستی فولاد سود سازی شرکت­های زیر مجموعه رشد قابل توجهی تجربه کرده است.
 • با توجه به تغییرات فعلی و مثبت نرخ دلار و شمش، مفروضات رشد سود زیر مجموعه های فولاد و سنگ آهنی شرکت با دلار 13 هزار تومان و شمش 390 دلاری برآورد گردیده است که جانب احتیاط رعایت شده است.
 • با توجه به روند فعلی می­توان بیان داشت که این تحلیل در صورت عدم بروز مسائل غیر قابل پیش بینی، کف سود شرکت باشد. دلایل بدبینانه بودن برآورد نرخ­های ذکر شده در واحدهای عملیاتی سرمایه­گذاری پارسیان، عدم تحقق سود فروش سرمایه­ گذاری یا دریافت سود تقسیمی بیشتر از سرمایه گذاری آتیه پارسیس پارس، برآورد سود صفر از شرکت بازرگانی و ساختمانی آینده ساز کرانه کیش (با توجه به اینکه سرمایه­گذاری های این شرکت در حال بهره برداری یا اجرا است، این برآورد بسیار بدبینانه است) و عدم کسب منفعت سود تقسیمی از محل "سایر" سرمایه­ گذاری هاست.

جمع بندی: با توجه به جمیع موارد ذکر شده می­توان نتیجه گرفت که سود عملیاتی شرکت در سال­های 98 و 99 در حدود 853 و 1،194 ریال خواهد بود. همچنین سود غیر عملیاتی فروش زمین برای هر سهم 825 ریال را می­توان در نظر گرفت. قیمت سهم بیمه پارسیان در حال حاضر تنها 4،854 ریال است.

برآورد ارزش دارایی­های شرکت بیمه پارسیان

با توجه به نکات برآورد شده و الف- ارزشگذاری سرمایه ­گذاری پارسیان بر اساس میانگین از روش­های:  1. نسبت ارزش به درآمد هر سهم 7 برای سال 99 به همراه 70 درصد سود تقسیمی (با توجه به سیاست مجموعه بانک پارسیان (از جمله مجامع تجارت الکترونیک پارسیان) و ایمیدرو در جهت شناسایی سود، برآورد تقسیم سود 70% منطقی است) سال 98 لحاظ شود (برآوردهای صورت گرفته در سود سرمایه­ گذاری پارسیان محافظه کارانه بوده و به هیمن خاطر ضریب قیمتی بالاتری لحاظ شده است)، 2. مقایسه ارزش سرمایه­ گذاری­ها با شرکت­های مشابه در بازار سرمایه، ب - خالص ارزش دارایی­های سرمایه ­گذاری آتیه پارسیس پارس (گزارشات ارائه شده سامانه کدال) بعلاوه سود 6 ماهه سال مالی 98، پ - خالص ارزش دارایی­های زیر مجموعه ساختمانی شرکت و ت - سایر سرمایه­گذاری ها، ارزش افزوده (خالص دارایی­ها) به شرح جدول زیر ارائه شده است:

 

 •  بیمه پارسیان در سال مالی 1397 و 9 ماهه سال 1398 به ترتیب 2،016 و 1،809 میلیارد تومان حق بیمه صادر نمود است که پیش بینی برای سال 98 بالغ بر 2500 میلیارد تومان است. برای یک شرکت بیمه با ضریب خسارت 70 تا 80 درصد، این رقم حق بیمه صادره به معنی سودی در حدود 500 میلیارد تومان برای فعالیت بیمه ای است. با فرض کسر همه هزینه ها عمومی اداری 200 میلیاردی و با پی بر ای 4.5، ارزش سرقفلی (پس از کسر ارزش فعالیت بیمه­ ای از حقوق صاحبان سهام و افزایش سرمایه در جریان شرکت) فعالیت بیمه ای شرکت بالغ بر 800 میلیارد تومان تعیین می­گردد.
 • 2. برای بخش سرمایه­گذاری پارسیان از دو رویکرد ارزش برآوردی با توجه به میزان سودآوری شرکت­های سرمایه­ گذاری شده و مقایسه با شرکت­های معدنی و صنعتی گهر زمین و فولاد ارفع استفاده شده است (بدلیل شباهت از لحاظ دامنه فعالیت و ظرفیت­ها).

با توجه به برآوردهای صورت گرفته از دید خالص ارزش دارایی­ها، ارزش هر سهم بیمه پارسیان در حدود 10،733ریال برآورد می­شود. از دید سود و زیانی و لحاظ کردن نسبت قیمت به درآمد حداقل 7 برای فعالیت شرکت (با توجه به رشد قابل توجهی که زیر مجموعه ها و طرح­ها درآینده ایجاد می­کنند، نسبت قیمت به درآمد هر سهم لحاظ شده برای سود آنها در مطالب ارائه شده و نسبت 12 ماهه گذشته قیمت به درآمد حدود 20 برای گروه، این میزان منطقی خواهد بود) برای سال 99 و در نظر گرفتن سود غیر عملیاتی فروش زمین در سال 98 و عدد برآورد سود سال 98، ارزش هر سهم 10،036 ریال خواهد بود (در این روش هیچ گونه سودی برای پروژه ساختمانی آینده ساز کرانه کیش در نظر نگرفته شده است. در نتیجه با تداوم شرایط فعلی، ارزش برآوردی اعلام شده در این روش کمترین حالت ممکن خواهد بود. در این روش سود غیر عملیاتی فروش زمین ائل گلی در بخش غیر عملیاتی و بدون تکرار لحاظ شده است).

جدول خلاصه ارزشگذاری به دو روش برای بیمه پارسیان به شرح جدول زیر ارائه شده است:

 

 

نکات تکیملی

 • قیمت هر سهم به تاریخ 14 آذر ماه 1398 برابر 4،680ریال است و اختلاف مناسبی با ارزش برآوردی خواهد داشت.
 • از دید کارشناسی سهم بیمه پارسیان با توجه به بنیاد مناسب و سرمایه­گذاری های صورت گرفته، در صورت بررسی شرکت برای خرید سهامداران خرد و صندوق­های سرمایه­گذاری گزینه جذابی محسوب می­شود.
 • در گزارش 6 ماهه شرکت، سبد سرمایه­گذاری پرتفوی غیر بورسی تغییراتی داشته است و در حدود 150 میلیارد تومان به حساب افزایش سرمایه در جریان سرمایه­گذاری پارسیان منظور شده است. با توجه به دامنه فعالیت شرکت در بالا دستی فولاد و ارزندگی طرح­های آن روند با ثبات و رو به رشدی برای سودآوری این شرکت و منفعت بیمه پارسیان از این سمت باید متصور بود که بدلیل اینکه برآوردها تنها برای سال آتی است از بحث کردن پیرامون این موضوع خودداری شده است. ورود واحد احیا در کارخانه فولاد سازی و تکمیل طرح کنسانتره جدید شرکت منجر به ایجاد ارزش افزوده مناسب و کاهش بهای تمام شده قابل توجه خواهند شد و در نتیجه برآوردهای تحلیل محافظه کارانه بوده است.
 • عرضه اولیه زیر مجموعه­ ها: بر اساس بررسی­های صورت گرفته یکی از مهمترین اتفاقاتی که اوایل سال 1399 رخ خواهد داد صحبت بر سر عرضه اولیه اپال پارسیان سنگان در بازار سرمایه است. با توجه به برآورد سودآوری بالای 2.5 هزار میلیارد تومانی این شرکت در سال 98، سود بیش از 3.7 هزار میلیارد تومان سال 1399،  لحاظ کردن نسبت  قیمت به درآمد حداقل 7 برای این سهم (که به مراتب با توجه به طرح کنسانتره جدید شرکت  بعد از عرضه اولیه این عدد بالاتر خواهد بود و در بررسی اصل احتیاط لحاظ شده است) و سهم در حدود 7.5% بیمه پارسیان از این شرکت، تنها از این محل ارزش شناسایی شده برای پارسیان در حدود 1،935 میلیارد تومان خواهد بود. در حالی که ارزش کل بازار بیمه در حال حاضر در حدود 1،872 میلیارد تومان است.

در جهت مقایسه حدودی بین شرکت­های اپال پارسیان سنگان و فولاد سبزوار با نمادهای موجود در بازار سرمایه می­توان به مقایسه با سهام "کگهر" و "ارفع" پرداخت. کگهر بعد از تکمیل پروژه گندله و تست­ها مطرح شده در حالت خوشبینانه در سال آتی می­تواند به ظرفیت گندله شرکت اپال پارسیان سنگان برسد و ارزش بازار فعلی آن در حدود 26،440 میلیارد تومان است. نماد ارفع نیز در حدود 4،996 میلیارد تومان ارزش بازاری دارد. با توجه به مالکیت این مجموعه ها توسط بیمه پارسیان، تنها سهم این مجموعه­ ها برای بیمه پارسیان 2،579 میلیارد تومان خواهد بود.

 

 


1398/10/15 11:28
مهمان
مجید مهرعلی مجید مهرعلی
(تحلیلگر)