بدنبال سبزپوش شدن اکثر نماد های بازار در معاملات امروز ، شاخص کل بورس تهران با رشد 34,937 واحدی معادل 3.72 درصد ...

بدنبال سبزپوش شدن اکثر نماد های بازار در معاملات امروز ، شاخص کل بورس تهران با رشد 34,937 واحدی معادل 3.72 درصد، تا 973 هزار و 495 واحد صعود کرد. شاخص کلهم وزن نیز با رشد 6 هزار و 848 واحدی برابر با 2.19 درصد به 318 هزار و 896 واحد رسید. سه نماد فارس ، فولاد و فملی  به ترتیب با 2679 و 2408 و 1741 واحد بیشترین تاثیر مثبت را در عملکرد امروز شاخص برجای گذاشتند. تعداد معاملات امروز تنها 945 هزار و 15بود اما با همین تعداد، 7 میلیارد و 548 میلیون برگه سهم با ارزشی بالغ بر 61 هزار میلیارد ريال مبادله شد. امروز 12،418 میلیارد ریال ارزش ورود پول حقیقی به بازار بود و نمادهای فولاد وبملت دی بیشترین ورود پول حقیقی و خبهمن پارس و کرماشا بیشترین خروج پول حقیقی را تجربه کردند.

در معاملات اکثر نمادهای بازار امروز تقاضا وزنه بیشتری نسبت به عرضه داشت و نمادهای شاخص ساز در صدر توجه  بازار قرار داشت و از آنجایی که صف خرید این نمادها تا انتهای بازار باقی ماند می توان بازار سبزی را برای فردا انتظار داشت. روند مثبتی که از اواخر بازار سه شنبه با برچیده شدن صفوف فروش شکل گرفته است با خبر مهمی که پس از بازار چهارشنبه مخابره شد امروز با قدرت خوب آغاز و به پایان رسید. این خبر مهم که حاکی از اغاز انتشار اوراق بدهی دولت از 13 خرداد با نرخ معقولی بود تاثیر بسیار مهمی بر افق میانمدت و بلندمدت بازار سرمایه دارد. نرخ انتشار این اوراق 15 درصد اعلام شده و نشان می دهد دولت مجدانه تصمیم بر کاهش نرخ بدون ریسک است، موضوعی که پی به ای حداقل بازار را به 7 خواهد برد و ارزش سهام شرکت ها با این نرخ بدون ریسک بالاتر خواهد رفت.

از مهمترین اخباری که در سطح جهانی به بازار مخابره می شود رشد قیمت فولاد در بازاهای جهانی است. به نقل از کامودیتی سقف قیمتهای بیلت صادراتی ایران این هفته یک رشد 4%+ داشت و به 364$ رسید. متال_بولتن گزارش داده که این هفته سقف قیمتهای بیلت صادراتی ایران در تایلند 380$ و چین 390$ معامله شده است. این موضوع و بازگشت قیمت های جهانی باعث آپدیت کردن نرخ های جهانی توسط تحلیلگران بنیادی و بالاتر شدن سودهای تحلیلی خواهد شد.

از مهمترین اخبار امروز اعلام رسمی حذف دلار جهانگیری برای نمادهای دارویی و تایرساز بود. اتفاقی که با اعمال اطلاعات با اهمیت الف برای تعدادی از نمادهای این گروه ها رسمی شد. بنظر می رسد گروه دارویی با دید میانمدت از گروه های آینده دار بازار باشد هر چند که افزایش نرخ دارو می تواند تامین دارو را برای عموم سخت تر کند.


1399/03/10 17:13
مهمان
هادی باقریان هادی باقریان
(تحلیلگر بنیادی)