بازار امروز کار خود را مثبت شروع کرد اما دیری نپایید که عرضه ها در بازار شدت گرفت و بسیاری از نمادها از مثبت کامل به صف فروش و محدوده منفی رفتند. اما ...

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز ، تحت تاثیر اختلالات هسته و فشار فروش هیجانی، 3,083 واحد افت معادل 0.32- درصد داشت و تا 970 هزار و 441 واحد نزول یافت. شاخص کل هم  وزن نیز با افت 610 واحدی برابر با 0.19- درصد به 318 هزار و 286 واحد رسید. سه نماد اخابر، رمپنا و وغدیر  به ترتیب با 1065- و 834- و 810 واحد بیشترین تاثیر را در شاخص برجای گذاشتند. تعداد معاملات امروز 1 میلیون و 338 هزار و بود که در طی آن بیش از 12 میلیارد و 624 میلیون برگه سهم با ارزشی بالغ بر 95 هزار میلیارد ريال مبادله شد و در انتهای ارزش بازار، امروز به 36,379 هزار میلیارد ريال رسید. تاپیکو وبملت و شپنا بیشترین ورود پول حقیقی و وتجارت شبندر و وتجارت بیشترین خروج پول حقیقی را داشته اند. خروج پول حقیقی امروز 1225 میلیارد ریال ثبت شد.

بازار امروز کار خود را مثبت شروع کرد اما دیری نپایید که عرضه ها در بازار شدت گرفت و بسیاری از نمادها از مثبت کامل به صف فروش و محدوده منفی رفتند. اما با رنج مثبت و صف خرید شپنا روند معاملات بهتر شد و قیمت ها در درصدهای بالاتری معامله شد. شپنا که این روزها لیدر بلامنازع بازار است با روند معاملات خود نشان می دهد داعیه رشد قیمتی محسوسی دارد. شایعه تجدید ارزیابی ها تقویت شده و از طرف دیگر تصحیح فرمول گذاری خرید نفت می تواند سود پالایشگاه ها را رشد دهد. این موضوع بر دیگر نمادهای این گروه هم تاثیر مثبتی دارد. اما در انتهای بازار بود که با شفاف سازی شاوان در مورد سود سال 98، سود هر سهم سال 98 تقریبا دو برابر شد. این افزایش درآمد ناشی از درآمد تسعیر ارزی است که از سمت وزارت نفت ابلاغ شده است. پس از ارسال این گزارش، بقیه نمادهای پالایشگاهی نیز متوقف شدند تا نسبت به شفاف سازی این موضوع اقدام کنند. بنظر تیم دیلی تحلیل شپنا و شراز می توانند گزینه های بهتری در این گروه باشد.

امروز در جلسه هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد، نظام بانکی کشور مکلف شد شرایط لازم را برای اعطای اعتبار به دارندگان سهام عدالت بر مبنای پشتوانه سهام آنان فراهم کند. همچنین  رئیس کل بانک مرکزی گفت با توجه به ارزنده بودن بخش عمده‌ای از سهم‌های موجود در سبد سهام عدالت، به بانک‌ها توصیه می‌کنم درقبال وثیقه گرفتن سهام آزاد شده، درچارچوب ضوابط خود، معادل درصدی از ارزش آن، به دارندگان سهام که نیاز به منابع مالی دارند، ولی قصد فروش سهام خود را ندارند، کارت اعتباری برای خرید بدهند. باید دید بانک ها با انجام این کار چکونه سهام عدالت را در بازار به فروش می رسانند.
 


1399/03/11 16:32
مهمان
هادی باقریان هادی باقریان
(تحلیلگر بنیادی)