امروز بالاخره انتظار ها به پایان رسید، بعد از مدت ها کش و قوس امروز بازار سرمایه توانست این مقاومت مهم روانی را ...

گزارش 12 مرداد 1399

امروز بالاخره قله دو میلیون فتح شد. علارغم عرضه های پی در پی و حباب حباب گفتن های متوالی در مصاحبه های مختلف امروز بازار سرمایه توانست یک رکورد تاریخی را به ثبت برساند. رنج های مثبت های دیروز و تقاضا خوب در پیشگشایش باعث شد تا سهامداران شاهد شکست یک سطح مهم روانی باشند. مقاومتی که صرفا جنبه روانی داشت و مجددا همان اتفاق های گذشته برای شکست محدوده هایی چون 200 هزار، 500 هزار و یک میلیون واحد تکرار شد. چه بخواهیم چه نخواهیم شاخص مدتی اینجا درجا میزد. همانطور که مشاهده کردید پس از شکست 2 میلیون عرضه ها بالا رفت و در پایان بازار خیلی از نماد ها خاصه فلزات اساسی به صف فروش رسیدند. اما امروز پراید پر تقاضا تر از پژو بود، خساپا به مثبت 5 رسید و خودرو در صف فروش به کار خود پایان داد. شبندر و شبریز به صف فروش رفتند اما شتران و شپنا با تقاضا چشمگیری رو به رو شدند. با عرضه های پی در پی عمق بازار به نسبت ماه گذشته بیشتر شده، اما مشکلات هسته باعث شده تا آنطور که باید و شاید این اتفاق مهم به چشم نیاید. گروه بانک به جز وپارس اکثرا حال و هوای خوبی داشتند و با تقاضای خوبی هم همراه شدند. طی روزهای گذشته شاهد نوسانگیری در برخی از نماد های بازار به طور واضح بوده ایم، دزهراوی از جمله سهم هایی میباشد که نوسان گیران در آن جولان میدهند. سهامدارن در این روزها کمی باهوش تر عمل میکنند، هم چنان میل سهامداران به سمت سهم های دولتی بیشتر است و این گروه از سهم ها را به مابقی گروه ها ترجیح میدهند. ورود نقدینگی (م.ا) به بازار امروز حدود 3870 میلیارد تومان بوده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی: صندوق ETF مربوط به صنایع فلزی و خودرو دی ماه پذیره نویسی می شود. راه‌اندازی صندوق دارای دوم مربوط به پالایشی ها در حال رفع موانع است، برای مدیریت تاسیس و ایجاد صندوق ، موانع آن بزودی مرتفع می شود. هر زمان این موانع حل شود.
پذیرش صنایع چوب خزر کاسپین در بازار دوم فرابورس: شرکت صنایع چوب خزر کاسپین متعلق به گروه صنعت سلولزی تامین گستر نوین بوده و کنترل‌کننده نهایی سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سهامدار شدن بازنشستگان کشوری در صندوق مدیریت ثروت در فرابورس خبر داد. از امروز با عرضه سهام صندوق مدیریت ثروت در فرابورس، در بزرگترین پذیره نویسی اولیهETF، صد هزار نفر از بازنشستگان کشوری که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند، سهامدار این صندوق می‌شوند.
مدیرعامل شستا با اشاره به مشارکت گسترده اشخاص حقیقی در بازار سرمایه و افزایش قابل توجه تعداد سهام‌داران، طی نامه‌ای به هلدینگ‌های تابعه ابلاغ کرد که پرداخت سود تقسیمی مجامع شرکت‌های تابعه از طریق سامانه سجام انجام شود.
معاون سازمان خصوصی سازی گفت: مرحله سوم عرضه صندوق‌های ETF در آذرماه انجام می‌شود که شامل گروه خودرویی و فلزی خواهد شد.
محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تکذیب طرح کاهش دامنه نوسان بورس گفت:  رشد منطقی بازار سرمایه و حمایت از سرمایه‌گذاران در دستور کار مجلس قرار دارد.
 

شاخص کل بورس تهران بالاخره موفق به عبور از 2 میلیون واحد شد و با 49,821 واحد رشد معادل 2.54 درصد به 2میلیون 11 هزار 406 واحد رسید. شاخص کل هم وزن اما با 8,715 واحد رشد، برابر با 1.68 درصد تا 526 هزار و 811 واحد افزایش پیدا کرد. شاخص فرابورس نیز 535 واحد افزایش برابر با 2.64 درصد داشت و به 20 هزار و 819 واحد رسید. سه نماد شستا ,فارس , فولاد امروز به ترتیب با 5579 ,5099 ,4355 واحد بیشترین تاثیر را در رشد امروز شاخص برجای گذاشتند. برترین گروه‌ های صنایع امروز هم سرمایه گذاری ها، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند. تعداد کل معاملات امروز نسبت به دیروز 22 درصد افزایش یافت و معادل 3 میلیون و 359 هزار واحد بود.  حجم کل معاملات با حدود 20 درصد افزایش نسبت به روز قبل به مقدار 16 میلیارد و 257 میلیون سهم رسید. ارزش کل معاملات امروز نیز با بیش از 24 درصد افزایش مقداری برابر 294 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 88,789 هزارمیلیاردريال برسد.

 


1399/05/12 15:59
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )