امروز مشکلات هسته معاملات به سر حد خود رسید، بازار فرابورس تا ساعت 11 کاملا تعطیل بود و ...

گزارش 13 مرداد 1399

امروز هسته معاملات خستگی خود را به رخ همگان کشید. بازار فرابورس تا ساعت 11 تعطیل بود. امروز حتی در پیشگشایش هم شاهد اختلالات شدیدی بودیم، اختلالاتی که سهامداران را کلافه کرد. 

علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس:
 برای رفع مشکلات در سامانه معاملات بزودی تغییراتی بنیادین انجام می دهیم. سهام حاضر در بازار بورس تهران به واسطه تراکنش های زیاد و مشکلات سامانه در کوتاه مدت و خیلی موقت در دو تایم زمانی معامله می شونددر این تغییرات، صنایع در دو زمان مختلف و دوره معاملاتی جداگانه سفارش گیری می شوند. بخشی از معاملات در زمان زودتر شروع می شود(صنایعی که بیشترین سهام را در دل خود جای داده اند) و چند صنعت هم در تایم دیگری که حدودا تا ساعت ۱۵ طول می کشد، معامله خواهند شد. این اتفاق صرفا برای یک دوره کوتاه مدت است.

این خبر شاید تیر خلاصی بود بر بازار کارا، اگر این اتفاقی که جناب صحرایی فرمودند رخ دهد باید شاهد نوسانگیری های تاریخی در بازار سرمایه باشیم. رانت، فساد، ناکارا و یا هرچیز دیگه ایی دوست دارید اسمشو بزارید اما اگر این اتفاق رخ دهد، یکی از اصول اصلی بازارهای مالی زیر پا گذاشته میشود. مسئولین محترم شورای عالی بورسی لطفا تا قبل از اینکه این فاجعه رخ دهد جلوی آن را بگیرید. حبابیون و دلال ها خیالتان راحت حتی اگر قرار هم نباشد اصلاحی در بازار رخ دهد به لطف هسته معاملات که بدون شک بزرگترین ریسک این روزهای بازار سرمایه میباشد، این بازار وارد فاز اصلاحی میشود. شما این روزها علاوه بر تحلیلگر باید پیشگو هم باشید، باید 20 دقیقه آینده هر سهم را نیز پیشگویی کنید و اردر خرید را روی اون قیمت ارسال کنید. اگر هم پیشگویی بلد نیستید باید دستتان را روی دکمه منفی یا مثبت 5% فشار دهید و یک رنج زیبا در سهم بکشید. به لطف هسته امروز به زیر 2 میلیون برگشتیم، هرچند انتظار اکثر تحلیلگران هم نوسان حوالی این محدوده بود اما هسته معاملات این نظر را خیلی زودتر از آنجه که فکر میکردیم به بازار نشان داد.

هودبی دومین تولیدکننده بزرگ مس پس از شیلی و ششمین تولیدکننده بزرگ طلای جهان، می‌گوید روند قیمت مس افزایشی خواهد بود و همین موضوع باعث شده این شرکت کانادایی توسعه طرح‌های خود در پرو را با قدرت ادامه دهد.
از سوی ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری بورس زیره راه‌اندازی شده و این ستاد طرح مطالعاتی راه اندازی چند بورس تخصصی دیگر در حوزه گیاهان دارویی را نیز در دست اجرا دارد.
سید رضا شهرستانی گفت: در جلسه با محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور که درباره مدیریت بازار فولاد و چگونگی عرضه در بورس بود، دولت اعلام کرد که به دنبال ایجاد اقتصاد سالم و به دور از دخالت دولت است. در عین حال بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید داشت. در مقابل، تولیدکنندگان نیز عنوان کردند که اگر دولت دخالتی در قیمت‌گذاری نداشته باشد و سقف قیمتی تعیین نشود، بازار به تعادل خواهد رسید
دتولید: افزایش نرخ 75 درصدی در 22 مورد از محصولات تولیدی
معاون اول رئیس جمهور: با توجه به اینکه مردم به بازار سرمایه اعتماد کرده اند و این بازار در ایام اخیر از رشد خوبی برخوردار بوده است، وزارت اقتصاد و سازمان بورس با تمام ظرفیت از آن حراست و مراقبت کند.
معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر خروج سهام شرکت خودروسازی سایپا از صندوق‌های ETF را تکذیب کرد.  

اختلال در هسته معاملات این بار هم دامن گیر شاخص کل بورس تهران شد و درنهایت با 18،194 واحد افت معادل 0.90- درصد به 1میلیون 993 هزار 330 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با 997 واحد کاهش، برابر با 0.19- درصد به 525 هزار و 887 واحد رسید. شاخص فرابورس اما با 201 واحد افزایش برابر با 0.97 درصد تا 21 هزار و 20 واحد افزایش یافت. سه نماد شستا ,فملی , خودرو امروز به ترتیب با 5644 ,4064- ,2740- واحد بیشترین تاثیر را در عملکرد امروز شاخص برجای گذاشتند. برترین گروه‌ های صنایع امروز هم سرمایه گذاری ها، خودروسازی ها و فلزات اساسی بودند. تعداد کل معاملات امروز نسبت به دیروز 22 درصد کاهش یافت و معادل 2 میلیون و 632 هزار واحد بود.  حجم کل معاملات با بیش از 32 درصد کاهش نسبت به روز قبل به مقدار 11 میلیارد و 50 میلیون سهم رسید.  ارزش کل معاملات امروز نیز با بیش از 27 درصد کاهش مقداری برابر 216 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 88،240 هزارمیلیاردريال برسد.

 

 


1399/05/13 16:10
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )