امروز گروه پالایشی در منفی ها معامله میشدند، فملی و وبصادر هم کم تقاضا بودند، اما در این بین یک گروه با تقاضای بسیار بالایی همراه شد و ...

گزارش 14 مرداد 1399

سهم هایی که در ماه گذشته بسیار پر تقاضا بودند امروز جذابیتی برای بازار نداشتند. شبندر، وبصادر، فملی خودرو و خساپا از جمله سهم هایی بودند که قدرت فروشنده در آن ها کاملا مشهود بود. در این بین شرایط هر صنعت با صنعت و سهم با سهم کاملا متفاوت است. شبندر به پایان اصلاح خود رسیده فملی در حال نوسان حوالی میانگین متحرک خود است و هر کدام حال و هوای خاصی خودشان را دارند. اما در این هیاهو اما چند رشته ایی ها و هلدینگ ها را خوب میخریدند. حجم نقدینگی وارد شده به سهم هایی مثل وغدیر، تایپکو و وبانک در روز های اخیر قابل توجه است و انتظار داریم در روز های آینده این گروه رشد خوبی را تجربه کنند. اما باز هم شستا، باز هم ناجی شاخص کل شد. شستا از شیف بعد از ظهر با رنج مثبت شاخص را از منفی به مثبت رساند. بنظر داستان شستا همچنان ادامه دارد. اما گروه بانک هم اموز به نسبت با تقاضا خوبی همراه شدند، ملل، وپاسار و ونوین از جمله سهم هایی بودند که در این گروه با تقاضا همراه شدند. شاخص همچنان در حال درجا زدن حوالی 2 میلیون واحد میباشد و بنظر میرسد با توجه به رشد شارپ و خوبی که بازار داشته است برای مدتی در این اعداد باقی بماند. گرچه امیدواریم مشکلات هسته معاملات باعث منفی شدن بازار نشود و روند بازار به طور طبیعی و روان مشخص شود. 

کاما: گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه  توسط حسابرس و بازرس قانونی مورد تائید قرار گرفت.
شبهرن: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه %285 درصدی از محل سود انباشته ،مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها
رضا غلامعلی‌پور معاون توسعه بازار فرابورس معتقد است با راه‌اندازی سامانه رهسار، فرایند ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه تسریع خواهد شد و اطلاعات شرکت‌های متقاضی به صورت پالایش شده برای ورود به بازار سرمایه ارسال می‌شود.
حسن قالیباف اصل در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی افزود: این در حالی است که سال گذشته در این مدت 30 هزار میلیارد تومان تامین مالی انجام شده بود یعنی امسال بیش از سه برابر تامین مالی در بورس تاکنون رشد داشته است.
دارو: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی
روح الله دهقان در خصوص تغییر زیرساخت سیستم معاملاتی بیان داشت: به دلیل فشار زیاد بر سامانه معاملاتی بورس تهران در حال پیاده سازی و اجرای راهکار فنی هستیم. مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در ادامه افزود: به احتمال زیاد با پیاده سازی این راهکار جدید، معاملاتی بعدازظهرها انجام نخواهد شد و ساعات معاملات به سیستم سابق باز می‌گردد. البته همه چیز بستگی به شرایط بازار خواهد داشت.

شاخص کل بورس تهران با برگشت از محدوده منفی درنهایت با 1،194 واحد رشد معادل 0.08 درصد به 1میلیون 994 هزار 994 واحد رسید. شاخص کل هم وزن با 1،725 واحد رشد، برابر با 0.33 درصد به 527 هزار و 608 واحد رسید.  شاخص فرابورس نیز با رشد 62 واحدی برابر با 0.3 درصد تا 21 هزار و 77 واحد افزایش یافت. سه نماد شستا ,فارس , فملی امروز به ترتیب با 4660 ,4640 ,3956- واحد بیشترین تاثیر را در عملکرد امروز شاخص برجای گذاشتند. برترین گروه‌ های صنایع امروز هم سرمایه گذاری ها، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند.  تعداد کل معاملات امروز نسبت به دیروز 22 درصد افزایش یافت و معادل 3 میلیون و 233 هزار واحد بود.  حجم کل معاملات با بیش از 39 درصد افزایش نسبت به روز قبل به مقدار 15 میلیارد و 375 میلیون سهم رسید.  ارزش کل معاملات امروز نیز با بیش از 56 درصد افزایش مقداری برابر 338 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 88،340 هزارمیلیاردريال برسد.

 

 


1399/05/14 16:17
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )