امروز حال اکثر سهامدارن خوب بود، خبر های خوبی به گوش میرسد و حال کلی بازار سرمایه ...

گزارش 15 مرداد 1399

امروز شرایط کلی بازار سرمایه نسبت به روز های گذشته به نسبت بهتر بود. گروه پالایشی با تقاضای خوبی همراه شدند و با لیدری شبندر به صف خرید رسیدند. بانکی ها هم در غیاب وتجارت و وبملت به مثبت 5 رسیدند. در گروه بانک وملل چند روزی هست که به شدت مورد توجه بازار قرار گرفته و حجم های صف خرید این سهم بیانگر آغاز یک بازی جدید بر روی وملل میباشد. گروه خودرو اما امروز روز خوبی را تجربه نکردند، هرچند سهم هایی مثل خاذین و خکرمان را در بازار خوب خریدند اما قدرت فروشنده در اکثر سهم های این گروه مشهود بود. اما اگر سری به ساختمانی ها بزنیم میبینیم که شرایط کلی این گروه به نسبت متعادل تر بوده، سهم هایی مثل وثنو، ثعمرا و ثغرب به صف خرید رسیدند ولی ثمسکن و کرمان به صف فروش. اما در این بین ثنوسا هم بازگشایی شد، سهمی که پس از رفع تعلیق و افشای الف، انتظار داشتیم بدون دامنه بازگشایی بشه، با دامنه نوسان 5 درصد بازگشایی شد و با صف خرید 20 میلیونی به کار خود پایان داد. چه خوش گفت آن بزرگ مرد، دکتر مرتضی عباد:
ناظر جان!!! این الف داده چرا با محدوده نوسان؟؟!!
اصلاح کن لطفا.
نیای بعدش ببندی بگی الانم بستم برا الف، برات حرف درمیارن.

 اما امروز دو غول فولادی کشور تا جایی که جا داشت کم سود تقسیم کردند و مابقی آن را به سود انباشته بردند تا افزایش سرمایه بدهند. 

 در پایان معاملات دیروز بورس تهران شستا با دستیابی به ارزش بازار ۴۷۷ هزار میلیارد تومان به بزرگترین غول بازار بورس تبدیل شود. در حالی که پیش از عرضه شستا، در یک سال گذشته فارس و فولاد به ترتیب با ارزش بازار ۴۳۹ و ۴۳۷ هزار میلیارد تومان رقابت تنگاتنگی برای در اختیار گرفتن بیشترین سهم ارزش بازار داشتند. 
کامران کارگر، سرپرست ستاد تنظیم بازار در خصوص الزام عرضه ماهیانه بیلت و بلوم فولادی واحدهای تولیدکننده در بورس کالا در مصوبه‌ای اعلام کرد: تمامی شرکت‌های ذی‌نفع و ذی‌ربط (متعهد) مکلفند نسبت به ایفای تعهدات  کف عرضه خود، نسبت به عرضه مکفی شمش (بیلت و بلوم) فولادی در بورس کالا تا پایان هفته جاری اقدام کنند و کسری عرضه تعهدات باید در هفته جاری جبران شود.
فاما:  افزایش سـرمایه 67 درصدی از محل سود انباشـته تصویب و در دسـتور کار هیات مدیره قرار گرفت.
نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه «افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صِرف سهام با سلب حق تقدم» موافقت کردند.
 

شاخص کل بورس تهران در اخرین روز هفته نیز بالای 2 میلیون واحد بسته شد و با 39،168 واحد رشد معادل 1.96 درصد به 2میلیون 34 هزار 213 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن با 4،279 واحد رشد، برابر با 0.81 درصد به 531 هزار و 898 واحد رسید.
شاخص فرابورس نیز با رشد 45 واحدی برابر با 0.21 درصد تا 21 هزار و 122 واحد افزایش یافت.
سه نماد شستا ,فارس , فملی امروز به ترتیب با 6371 ,5867 ,2899 واحد بیشترین تاثیر را در رشد امروز شاخص برجای گذاشتند.
برترین گروه‌ های صنایع امروز هم سرمایه گذاری ها، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند.
تعداد کل معاملات امروز نسبت به دیروز 19 درصد افزایش یافت و معادل 3 میلیون و 870 هزار واحد بود. 
 حجم کل معاملات اما با بیش از 20 درصد کاهش نسبت به روز قبل به مقدار 11 میلیارد و 612 میلیون سهم رسید.
ارزش کل معاملات امروز نیز با بیش از 24 درصد کاهش مقداری بالغ بر 259 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 89،836 هزارمیلیاردريال برسد.


1399/05/15 14:10
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )