امروز مجددا بازار به سمت سهم های بزرگ رفت، بعد از اصلاح خوب قیمتی که در اکثر ...

گزارش 19 تیر ماه 1399

تعطیلات خوش گذشته بود. امروز اهالی بازار سرمایه بعد از استراحت خوب کرونایی که تجربه کردند پر قدرت پا به بازار گذاشتند و شروع به خرید سهم های بزرگ کردند. سهم های کوچک مثل سیمانی ها و دارویی ها با فشار فروش رو به رو شدند و سهم های گروه پالایش و بانک با تقاضا. ظاهرا جمع بندی جلسات جوج با نوشابه لب ساحل خرید سهم های بزرگ بوده است. وتجارت بازگشایی خوبی را تجربه کرد و در مقابل آن خساپا بدون سود تقسیمی ( بزن به افتخارش ) بعد از بازگشایی به منفی 6% رسید. خودرو پرقدرت به سمت حمایت 570 تومان در حرکته و میشه انتظار داشت توی این قیمت ها به تعادل برسه. فولاد خوزستان هم امروز رو برای بازگشایی مناسب ندید و بازگشایی رو گذاشت برای روز منفی بازار. ناظر محترم هم امروز شستا و سهامدارنش را سر کار گذاشت.
 

مدیرعامل فولاد خوزستان، در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام این شرکت گفت: در بهار امسال رکورد تولید شرکت شکسته شده که در تیرماه هم این روند ادامه داشته است. با این روند پیش‌بینی شرکت این است که امسال امکان تولید ۴ میلیون تن فولاد خام فراهم شود.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با سلب حق تقدم با بررسی دو فوریتی این لایحه با ۱۶۸ رأی موافق، ۳۹ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
هلدینگ های مهم وابسته به صندوق فرهنگیان در بورس عرضه خواهند شد تا فرهنگیان در سرمایه گذاری مشارکت بیشتری داشته باشند. 
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: سهامی که دولت در قالب ای تی اف واگذار می‌کند همان برگشتی سهام عدالت در سال ۱۳۹۵ است. براوردها نشان می‌دهد، ۲۰ هزار میلیارد تومان سهام به ارزش سال ۱۳۸۵ به دولت برگشته است، این درحالی است که برخی از سهم ها حدودا ۴۰ برابر شد‌ه اند و به طور میانگین پرتفوی سهام عدالت ۳۰ برابر شده است. بر این است حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش سهام برگشتی است که میتواند منابع مناسبی برای ارائه سهام عدالت به جاماندگان باشد. به نظر میرسد دولت راضی به پرداخت سهام عدالت به جاماندگان نیست اما مجلس شورای اسلامی این مطالبه حق جاماندگان را تا انتها پیگیری خواهد. هفته آینده جمع بندی کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح ارائه سهام به جاماندگان نهایی می‌شود.
مدیرعامل بورس تهران: از این هفته معاملات بورس در دو زمان مشخص برگزار می‌شود. علی صحرایی گفت: عمده معاملات گروه‌ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱ و گروه صنایع بزرگ نیز از ساعت ۱۱ تا ۱۳ انجام می‌شود البته از روز قبل اطلاع رسانی می‌شود که چه صنایعی در چه بازه زمانی معاملات می‌شود.
«محمدرضا کلامی» دبیر ستاد تنظیم بازار: تولیدکنندگان محصولات فولادی مکلف به رعایت کف عرضه تعیین شده در بورس هستند و در صورت اخلال در این روند به دادستانی معرفی می‌شوند.
 فتاح رئیس بنیاد مستضعفان:  بسال گذشته 2 شرکت بنیاد در بورس پذیرفته شده‌ اند و با احتساب این شرکت‌ها، تعداد شرکت‌های بورسی بنیاد مستضعفان به ۳۲ شرکت رسید و امسال ۲۰ شرکت دیگر وارد بازار سرمایه می شوند.
نخستین شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوط به استان خراسان جنوبی در بورس تهران پذیرش شد تا سهامداران آن، که مردم شریف خراسان جنوبی و انتخاب کنندگان روش غیرمستقیم در سهام عدالت بوده‌اند، به عنوان سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استانی خراسان جنوبی در بورس تهران حضور یافته و سهام آنها از هفته جاری قابل معامله در بازار دوم خواهدبود.
طرح مهمی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در حال بررسی است که می تواند بر اقتصاد تاثیر ملموسی بگذارد اما باید تصریح کرد که این طرح فقط در صورتی که در جزئیات آن، نظرات کارشناسی برای حفظ منافع مردم مدنظر قرار گیرد، می تواند به اهداف خود برسد. در این زمینه اختلاف نظرهای کارشناسی وجود دارد و هنوز هیچ طرحی قطعی نشده است لذا باید صبر کرد و اجازه داد این بحث ها در فضای کارشناسی بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد.
فروس: افزایش سرمایه 386 درصدی از محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی توسط حسابرس مورد تایید قرار گرفت.
اردشیر سعدمحمدی با بیان این‌که خوشبختانه شرایط فروش شرکت در حال حاضر به‌گونه‌ای است که اکنون از تولید جلوتر هستیم، گفت: در حال حاضر صادرات ما نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.
 

شاخص کل بورس تهران این هفته را سبزپوش آغاز کرد و با 44،320 واحد رشد معادل 2.18 درصد به 2میلیون 78 هزار 512 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن با رشد 1،582 واحدی برابر با 0.3 درصد تا 533 هزار و 440 واحد افزایش یافت.
شاخص فرابورس نیز با رشد 413 واحدی برابر با 2 درصد به 21 هزار و 536 واحد رسید.
سه نماد فارس , فملی شپنا امروز به ترتیب با 6135 ,4199 ,3270 واحد بیشترین تاثیر را در رشد امروز شاخص برجای گذاشتند.
برترین گروه‌ های صنایع امروز محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند.
تعداد کل معاملات امروز نسبت به چهارشنبه قبل 28 درصد کاهش یافت و معادل 2 میلیون و 810 هزار واحد بود.
 حجم کل معاملات اما با حدود 2 درصد افزایش نسبت به چهارشنبه گذشته به مقدار 11 میلیارد و 874 میلیون سهم رسید.
ارزش کل معاملات امروز نیز با حدود 7 درصد افزایش مقداری بالغ بر 242 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 91،769 هزارمیلیاردريال برسد.


1399/05/19 16:26
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )