امروز از اون روزهای پر حاشیه بازار بود، وزرات خانه های اقتصاد و نفت طی یک ناهماهنگی بزرگ با سازمان خصوصی سازی موجبات ...

گزارش 20 مرداد 1399

امروز یک ساعت ابتدایی بازار منفی بود. و تنها یک دلیل داشت لغو etf دوم. این خبر باعث شد تا سهامداران مجددا بر روی منفی 5 کلیک کنند و چوب حراج به دارایی های خود و خاصه گروه پالایشی بزنند. کمی که از این خبر گذشت یک تکذیبیه آمد مبنی بر آن که etf دوم لغو نشده است و سهامدارن غیور شروع به خرید کردند به طوری که شبندر به صف خرید هم رسید. اما کمی بعد مجدد سازمان خصوصی سازی یک بیانیه فرستاد و گفت وزارت نفت همکاری نکرده است و هیات واگذاری هم به همین دلیل این صندوق را عرضه نمیکند، با این خبر سهامدارن در صحنه دوباره بازار را به خاک و خون کشیدند و تمامی سهم هایی را که با رنج مثبت به صف نشسته بودند را به صف فروش بردند. با صف فروش بازار تمام شد. بعد از بازار وزرات نفت از خواب بیدار شد، طی یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد که حاضر به همکاری با وزرات خانه دوست و برادر وزرات اقتصاد و دکتر دژپسند میباشد. خب خیلی مشخصه دیگ نگم براتون، همه افرادی که امروز ساعت 11 فروختند فردا اول صبح میرن توی صف خرید.!!! ( یعنی هماهنگی موج میزنه هااااا )
اما امروز سه تا بازگشایی هم داشتیم: فولاد، فخوز و اخابر امروز بازگشایی شدند. فولاد و فخوز بعد از ولخرجی در مجمع و تقسیم سود در این روز قرمز منفی بازگشایی شدند و هر دو آن ها حوالی منفی 6 بسته شدند. اما اخابر در مثبت 60% به صف فروش رسید و بعد از جمع شدن صف به مثبت 64% رسید تا جا ماندگی خودش رو نسبت به بازار کمی جبران کرده باشه.

 

فرشاد مقیمی گفت: این گروه صنعتی موفق شده است تا اواسط تیرماه امسال، کاهش ارزبری پنج میلیون یورویی ناشی از پروژه‌های ساخت داخل را با کمک دانش مهندسان و متخصصان و نیز توان کارگران ایرانی، محقق کند.
معاون وزارت اقتصاد با بیان اینکه سهامی برای واگذاری سهام عدالت جدید وجود ندارد، گفت: با این وجود اگر مجلس قانونی مبنی بر اعطا سهام جدید تصویب کند دولت مکلف است که آن‌را اجرا کند.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد و شرکت‌های بانک‌ها فروخته شده و در حال حاضر شاید بزرگترین فروش، فروش سرمایه گذاری امید است که ۲۲ مرداد به صورت بلوکی ارائه می‌شود.
معمار نژاد با بیان اینکه به جز بانک‌ها هیچ ارگانی توانایی سرمایه گذاری‌های بزرگ ندارد، ادامه داد: دو گروه مالی مانند سپهر و ملت نیز در حال طی کردن فرایند واگذاری هستند و به محض انجام شدن عرضه اولیه شأن شکل خواهد گرفت 
 

شاخص کل بورس تهران روزی به شدت پر هیجان را گذراند و در انتها با 13،437 واحد افت معادل 0.65- درصد به 2میلیون 65 هزار 108 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن با افت 8،621 واحدی برابر با 1.62- درصد تا 524 هزار و 823 واحد کاهش یافت.
شاخص فرابورس نیز با افت 357 واحدی برابر با 1.66- درصد به 21 هزار و 178 واحد رسید.
سه نماد اخابر , فولاد ، خودرو امروز به ترتیب با 18855 ,8035- ,2416- واحد بیشترین تاثیر را در عملکرد امروز شاخص برجای گذاشتند.
برترین گروه‌ های صنایع امروز مخابرات ، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند.
تعداد کل معاملات امروز تقریبا برابر دیروز بود و به تعداد 2 میلیون و 782 هزار واحد رسید.
حجم کل معاملات اما با حدود 20 درصد افزایش نسبت به روز گذشته به مقدار 14 میلیارد و 323 میلیون سهم رسید.
ارزش کل معاملات امروز نیز با حدود 18 درصد افزایش مقداری بالغ بر 286 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 91،004 هزارمیلیاردريال برسد.


1399/05/20 16:31
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )