امروز هم شاهد رنج از اواسط بازار بودیم، شایعاتی مبنی بر فروش سهام عدالت در بازار مطرح شد و ...

گزارش 22 مرداد 1399

امروز در ابتدای بازار همه چیز خوب داشت پیش میرفت. به اواسط بازار که رسیدیم رنج های منفی سنگینی در اکثر نماد های بازار خاصه پالایشگاهی ها کشیده شد. شایعاتی مبنی بر آزاد سازی 30% سهام عدالت در بازار دست به دست میشد. اما نماد هایی بودند که قدرت خریدار در آن ها به وضوح مشخص بود. فخوز و فزرین دو سهمی بودند که بسیار خوب معامله میشدند. این هفته، هفته خوش یمنی برای سهامدارن بازار نبود. افراد تازه وارد کمتر هفته ایی را به این شکل تجربه کردند.

مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی: با راه اندازی تمام زیر ساخت‌های مورد نیاز، بورس بین الملل تا دو ماه دیگر در جزیره کیش راه اندازی می‌شود. تمام افراد خارجی و ایرانی‌های مقیم در خارج از کشور می‌توانند در این بازار با استفاده از ارز بین الملل سهام‌های مربوط به بخش‌های مناطق آزاد را خریداری کنند. با استفاده از این بازار سرمایه‌های جدیدی که به بورس کشور وارد می‌شود از طریق سرمایه گذاری‌های خارجی تقویت می‌شود.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: با ترخیص محموله قطعات مورد نیاز شرکت ایران خودرو، میزان خودرو های دپو شده در پارکینگ ها حدود 50 درصد کاهش می یابد و هفته های آینده 43 هزار خودرو به بازار ارائه می شود. حسین مدرس خیابانی گفت: نبود قطعات بهانه نیست، از لحاظ آمار و ارقام تقریباً در این چهار ماهه بالغ بر 360 هزار دستگاه خودرو سواری تولید کردیم که حدود 19 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سهامداران می‌توانند از هفته آینده کارگزار ناظر خود را عوض کنند و درخواست فروش ۳۰ درصد دوم سهامشان را به کارگزاری مدنظر خود بدهند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در اولین چهارشنبه شهریورماه نسبت به عرضه صندوق دارا دوم اقدام می‌شود که در این خصوص هماهنگی لازم با وزارت نفت انجام شده است.
وی درباره ویژگی‌های صندوق‌های ETF، گفت: همه مردم می‌توانند سهام دومین صندوق‌ ETF را خریداری کنند که سقف خرید آن برای دارا یکم معادل ۲ میلیون تومان بوده و ما این سقف را برای دارا دوم با تصویب هیئت دولت به ۵ میلیون تومان افزایش می‌دهیم. همچنین،  در این معامله خریداران از تخفیف ۳۰ درصدی هم برخوردار می‌شوند که در کل مزایای زیادی برای آن‌ها دارد. 
هدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح نشست این کمیسیون گفت: جزئیات لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم مورد بررسی قرار گرفت که اصلاحات لازم انجام و گزارش آن نهایی شد.
 

شاخص کل بورس تهران آخرین روز هفته را نیز قرمز پوش گذراند و با افت 24،292 واحدی معادل 1.21- درصد به 1میلیون 975 هزار 551 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن با افت 2،401 واحدی برابر با 0.47- درصد تا 512 هزار و 11 واحد کاهش یافت.
شاخص فرابورس نیز با 174 واحد کاهش برابر با 0.84- درصد به 20 هزار و 481 واحد رسید.
سه نماد شستا , فارس ، فولاد امروز به ترتیب با 6606- ,2876- ,2457 واحد بیشترین تاثیر را در افت امروز شاخص برجای گذاشتند.
موثر ترین گروه‌ های صنعتی امروز محصولات چند رشته ای ها ، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند.
تعداد کل معاملات امروز بیش از 136 درصد افزایش یافت و به تعداد 3 میلیون و 796 هزار واحد رسید.
حجم کل معاملات با 36 درصد افزایش نسبت به روز گذشته به مقدار 12 میلیارد و 692 میلیون سهم رسید.
ارزش کل معاملات امروز نیز با حدود  16 درصد افزایش مقداری بالغ بر 231 هزارمیلیاردريال بود تا درنهایت ارزش کل بازار بورس وفرابورس ، امروز به 87،246 هزارمیلیاردريال برسد.


1399/05/22 15:32
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )