امروز شاخص کل مثبت بسته شد و شاخص هم وزن هم تقریبا بدون تغییر به کار خود پایان داد، بازار به اوراق تبعی روی خوش نشان داد و ...

گزارش 22 شهریور 1399

امروز شرایط کلی بازار به نسبت بهتر بود، خیلی از سهم ها به تعادل رسیدند و تقاضا خوبی توی وبصادر شکل گرفت، بازار به اوراق تبعی روی خوش نشان داد و همگان را نسبت آپشن ها خوش بین کرد. اما امروز بانک ملت هم بازگشایی شد، درسته که این سهم منفی 14% بازگشایی شد اما در مچ دوم تقاضا بسیار خوبی در سهم شکل گرفت که میتواند مسیر رشد این سهم را در ادامه هموار تر و سهامدارن را خوش بین تر کند. 
فلزات اساسی و پتروشیمی ها از جمله گروه هایی بودند که در بازار با تقاضا همراه شده بودند و این نشان میدهد چشم بازار به دلار است. امروز خبری از صندوق توسعه ملی نبود و بنظر میرسد دولت و شورای عالی بورس تصمیم دارند با راهکار های دیگر به کمک بازار بیایند و نقدینگی مردم را جذب این بازار کنند، نه اینکه خود نقدینگی به بازار تزریق کنند. 
با توجه به موج جدید گرانی که در کلیت جامعه شکل گرفته اعتقاد شخصی بنده این هست که بازار در همین محدوده نسبت به کف سازی اقدام کند و توصیه شخصی بنده این هست که عزیزان نسبت به جا به جایی پورتفو و اصلاح سبد اقدام کنند.

مدیرعامل فرابورس ایران درباره تثبیت شرایط بازار سهام گفت: یکی از مصوبات مهم جلسه امروز مربوط به الزام حقوقی‌ها به بازارگردانی در بورس و فرابورس است. همچنین در حالی که در سال‌های گذشته بر اساس قانون رفع موانع تولید و مواد ۱۶ و ۱۷ ارتقای نظام بانکی موضوع ورود بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس ممنوع شده بود، اما بر اساس مصوبه امروز شورای عالی بورس از روز شنبه بانک‌ها، صندوق‌ها و نهادهای مالی زیرمجموعه بانک‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاری در بازار سهام بپردازند. پیش‌بینی می‌کنیم از هفته آینده با توجه به انتشار این اخبار و اجرایی شدن این مصوبات بازار سهام روند متعادل و نقدشونده‌ای را در پیش بگیرد.
رییس‌جمهور: الان ما در کشورهای همسایه خودمان پول‌هایی داریم که بر آن قفل زده‌اند و پول ما را به خودمان تحویل نمی‌دهند. چرا که آمریکا تهدیدشان کرده است.  شما در تاریخ هم نمی‌توانید چنین چیزی را ببینید که یک کشوری برای خرید داروها با پول خودش هم نتواند کاری کند و پول او را به خودش تحویل ندهند.
شهریار علیمحمدی: انجام معامله شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت (سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر) پس از طی مدت زمان یک سال، مطابق برنامه مصوب شورای عالی بورس قابلیت خواهد داشت و پس از آن بدون محدودیت خواهد بود.
صدور مجوز افزایش سرمایه برای پاکدیس
نماد گروه مالی سپهر صادرات در فرابورس درج شد.
وسدید: افشای اطلاعات بااهمیت گروه ب) گروه صنعتی سدید - نتیجه نهایی دعوی له شرکت
کرمان: شفاف سازی در خصوص شایعه، خبر یا گزارش منتشر شده ) سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان - موضوع خريد سهام خزانه در جلسه آتي هيئت مديره شرکت مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
فزرین: افشای اطلاعات بااهمیت گروه ب) شرکت زرین معدن آسیا -  پیشنهاد خرید سهام خزانه- گروه
 

شاخص کل بورس تهران اولین روز هفته را مثبت آغاز کرد و با 27،483 واحد رشد معادل 1.77 درصد به 1میلیون 583 هزار 764 واحد رسید.

شاخص کل هم وزن اما با 424 واحد کاهش برابر با 0.1- درصد به 426 هزار و 539 واحد رسید.

شاخص فرابورس نیز با رشد 279 واحدی برابر 1.69 درصد تا 16 هزار و 769 واحد افزایش پیدا کرد.

سه نماد فارس، وبملت، فولاد امروز به ترتیب با 4863 ,4751- ,4573 واحد بیشترین تاثیر را در عملکرد امروز شاخص برجای گذاشتند.

برترین گروه‌ های صنعتی امروز محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بودند.

تعداد کل معاملات امروز 37 درصد نسبت به چهار شنبه گذشته کاهش یافت و به مقدار 1 میلیون و 611 هزار واحد بود.

حجم کل معاملات با 15 درصد کاهش نسبت به چهارشنبه قبل به 8 میلیارد و 522 میلیون سهم رسید.

ارزش کل معاملات امروز نیز با  12 درصد کاهش به مقداری بالغ بر  121 هزار میلیارد ريال رسید تا درنهایت ارزش کل بازار بورس و فرابورس، امروز به 70،271 هزار میلیارد ريال برسد.
 

 


1399/06/22 16:13
مهمان
ایمان یوسفی ایمان یوسفی
(تحلیلگر )